יש להאריך את תכנית תמ"א 38 ל5 שנים נוספות

ראשי הארגונים המקצועיים בענף הבניה: אי הוודאות סביב תמ"א 38 חייבת להיפסק – יש להאריך מיידית את התוכנית ל-5 שנים נוספות

אילוסטרציה: מתחם בנייה
אילוסטרציה: מתחם בנייה

בכירי הארגונים המקצועיים של ענף הבניה – התאחדות הקבלנים בוני הארץ, התאחדות התעשיינים, לשכת עורכי הדין, איגוד המהנדסים, לשכת השמאים, לשכת מתווכי הנדל"ן והתאחדות האדריכלים התכנסו היום (ה') לדיון חירום במטרה לקבוע דרכי פעולה למניעת המשך אי הוודאות השורר כיום בענף הבניה בכל הנוגע לעתידה של תמ"א 38.

בכינוס, שהתקיים לאחר מספר מפגשים מצומצמים של אנשי המקצוע מהארגונים הללו, סביב נושא זה, נוסחה פניה דחופה לממשלת ישראל לפניה – כדי למנוע העצמה של משבר הדיור בו שרוי המשק הישראלי וכדי למנוע פגיעה חמורה בענף ובתעשיות הנלוות לו, על הממשלה לכנס את המועצה הארצית לתכנון ולבניה ולפעול מיידית וללא דיחוי, להארכת תמ"א 38 ב-5 שנים נוספות, על מנת לייצר ודאות לכל העוסקים בענף.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו הציג בפתח הדברים תוצאות בחינה של הפעילות בתמ"א 38 והשפעתה על המשק, שביצע אגף הכלכלה של ההתאחדות.

לדברי סרוגו: "עליות מחירי הדיור הדרמטיות של העשור האחרון היו תוצאה של תופעת 'גל מושלם' שנוצר משילוב בניה בהיקפים לא מספקים, צמצום שיווק קרקעות במרכז הארץ לטובת הפריפריה ולבסוף – המשבר העולמי של 2008 עם ירידת הריביות. אנו נמצאים כעת בתחילת התהוות 'גל מושלם' פוטנציאלי חדש – לאור התמשכותה של מערכת הבחירות, דעיכת תוכנית 'מחיר למשתכן' והמחסור בדירות המיועדות למשפרי דיור שהיא תוצאה של 'מחיר למשתכן'".

סרוגו הזהיר: "הגל הזה עלול להפוך ל'צונאמי' שישטוף את הענף ואת המשק – אם לא ימנע כעת המשך הקפאת תמ"א 38 שנוצר בעקבות האמירות חסרות האחריות אשר שמענו בתקופה האחרונה. הנתונים פשוטים ומדהימים, יש בממשלה מי שרוצים לחסל מקטע ענק מהבניה במשק הישראלי – תחום שמעסיק 12,000 עובדים ישירים ועוד עשרות אלפים במעגלים שסביבם וייצר תוספת של יותר מ-22 אלף דירות בתוך 4 שנים בלבד. והשורה התחתונה הכלכלית החשובה הזו מתגמדת מול האמת הפשוטה הבאה – תמ"א 38 הצליחה למגן 120 אלף דיירים בדירות שחוזקו ב-4 שנים בלבד. 120 אלף אנשים וילדים שהם אנחנו – אזרחי המדינה הזו, שכנים שלנו, משפחות שלנו, חברים שלנו, ילדים שלנו. השורה תחתונה הכלכלית של הפסד ענק לענף הבניה ולמשק מהקפאת התמ"א בשל אי הודאות בו בטלה בשישים מול המשמעות של הוויתור על הצלת החיים הללו".

עו"ד יצחק נטוביץ, יו"ר פורום מקרקעין בלשכת עורכי הדין: "ניראה לנו שהנושא של הקטנת סיכון חיי אדם בנושא רעידות אדמה ובניית ממ"דים להגנה ממתקפת טילים הינו ברמה של חברי כנסת ושרי בממשלה, בכל הקשור למנהל התכנון – הם לא נושאים באחריות, לכן אם המועצה הארצית לתכנון ובניה לא תאריך, אנו נפעל לחקיקת חוק לתיקון חוק התכנון והבניה, אשר יאפשר את המשך ביצוע חיזוק הבניינים ובניית הממ"דים בבתים ישנים".

אורן הרמבם, מנהל איגוד תעשיות מוצרי צריכה ובנייה בהתאחדות התעשיינים: "תעשיית מוצרי הבניה כבר נפגעה כתוצאה מפרויקט מחיר למשתכן והירידה בהתחלות הבניה. ביטול תמ"א 38, דווקא בתקופה זו, יגדיל את אי הוודאות בענף ויגרום לפגיעה נוספת בתעשייה זו".

עדנה מור, יו"ר איגוד האדריכלים העצמאיים: "מועצת ענף הבנייה, שעל חבריה נמנים ראשי ארגוני הקבלנים, תעשיות הבנייה, לשכת עוה"ד, השמאים, המהנדסים והאדריכלים, מבהירה את ההכרח בהארכת תוקפה של תמ"א 38 בחמש שנים נוספות עד 2025".

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין: "תמא 38 היא תכנית מצילת חיים. אנו בשעת חירום נדל"נית בה יש להגדיל היצע במהירות. יש לנהוג כבשעת חירום, על פי כללי התנהלות הראויים לשעה שכזו. רק ורק כך נוכל להימנע מקטסטרופה אשר יכולה להגיע לפתחינו הן מבחינת מחירי הדיור והן מבחינת חיי אדם במקרה של רעידת אדמה או ירי טילים אל העורף האזרחי. חובה עלינו להיות מפוקחים ולהיערך כאן ועכשיו לכל תרחיש".

יגאל גוברין, יו"ר איגוד המהנדסים: "בתוך שלל הטיעונים בעד המשך קידום תמ״א 38, יש נקודה אחת נשכחת – במקומות בהם החשש לנזקים ברעידת אדמה הוא הרב ביותר, כל ישובי השבר הסורי – אפריקאי, דווקא שם לא נעשה דבר. שם חייבים ליצור תנאים שהדברים אכן יקרו".

השארת תגובה