כך מפלה עיריית בית שמש את תושביה החרדים

במסגרת המאבק על קבלת מבני ציבור המגיעים להם בדין, במהלך השבוע הגיעו כ-150 תושבי בר אילן אל בניין העירייה והפגינו מול וועדת ההקצאות שדנה בהקצאה בשכונה למוסד שמגיע מחוץ לעיר, בעוד ולכ-100 ילדי השכונה אין מבנים מסודרים לפתוח את שנת הלימודים הבאה

בית שמש רק הפגנה
בית שמש רק הפגנה

תושביה החרדים של שכונת בר אילן – קרית הנצי"ב בעיר הגיעו השבוע לבניין העירייה, בעקבות התעקשות העירייה שלא להקצות מבנים לקהילה ולמוסדותיה, זאת תוך כדי שמכינה קדם צבאית של 'ישיבת הכותל' הממוקמת מחוץ לעיר, קבלה הקצאה לשטח בשכונה, על אף שתלמידיה, ברובם לפחות, אינם מתגוררים בעיר ובוודאי לא בגבולות השכונה.

שכונת בר אילן בה מתגוררות כיום מאות משפחות חרדיות אשר הגיעו במהלך העשור האחרון, לא קיבלו עד לרגע זה הקצאה למבנה ציבור בכדי שישמש אותם כמגיע להם, בדומה לשאר תושבי השכונה. כך למשל בתי הכנסת השכונתיים נמצאים בדירות ובמקלטים שכורים, כמו גם גני הילדים המפוזרים בבניני המגורים, כשבסך הכל מוציאה הקהילה כ-20,000 שקלים בחודש על שכירות המבנים.

על אף ניסיון העירייה הנוכחית לטעון, כי "במהלך העשר השנים האחרונות התושבים החרדים לא קיבלו כלום מהשלטון הקודם (משה אבוטבול. א.ר.) וגם לא באו בטענות כלפיהם בנושא", במטרה לצייר זאת כמאבק פוליטי נגד ראש העיר עליזה בלוך ולא ענייני כפי שהתושבים מסבירים – תושבי השכונה טוענים כי ראש העיר הקודם, משה אבוטבול, החל בהליך הקצאה והבטיח לטפל בנושא ולדאוג למקום לימודים או לחילופין לשלם את דמי השכירות.

לעומת זאת, כך לטענת תושבי השכונה, "ראש העיר הנוכחית עליזה בלוך, מתעלמת לחלוטין מהצרכים שלנו בטענות שונות, כמו 'אולי יהיה פתרון' ו'אולי תלמדו במקומות אחרים' ולחילופין כלל לא טורחת להגיב לפניותינו".

האבסורד אף גדול עוד יותר לנוכח העובדה שראש העיר עצמה ביקרה בשכונה קודם הבחירות והצהירה: "נדאג לכולם, לא נפלה בין מגזר למגזר, כל ילד יקבל מקום לימודים", בעוד ובפועל בשטח היא מתעלמת לגמרי מצרכי התושבים.

כפי שציינו בראשית הכתבה, לפני שלושה שבועות פרסמה העירייה על תחילת הליך הקצאה מהיר למכינה קדם צבאית 'ידידיה' של 'ישיבת הכותל' בשטח ברחוב רש"י, הנמצאת בפאתי שכונת בר אילן ובסמיכות לשכונת בן אליעזר ושיינפלד.

בשל ההתנגדויות, הוועדה לתכנון ובנייה בראשות ראש העיר זימנה את מתנגדי ההקצאה לוועדת התנגדויות מזורזת שהתקיימה ביום שלישי, כאשר התושבים עודכנו על כך רק יממה קודם. עו"ד שלמה אייזנשטיין, המייצג את תושבי השכונה, פנה במכתב ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד מיקי גסטוירט, וביקש לדחות את הדיון בוועדה. "הזמנה באורח בהול כזה, מוכיחה כי הוועדה כבר סימנה לכאורה את מטרתה עוד טרם כינוס הועדה, ועובדה זו עומדת בעוכרי מרשיי שכמעט ולא ניתן להם פתחון פה", כתב אייזנשטיין.

בעקבות 'המחטף' ואי הרצון לשמוע את התנגדויות התושבים, בד בבד עם התמיהה שעלתה היאך יתכן לומר שאין מקום לגן לחרדים בו בזמן שמקצים שטח למכינה קדם צבאית מחוץ לעיר – תושבי השכונה יצאו למאבק, במסגרתו הגיעו כ-150 מתושבי השכונה לבניין העירייה בזמן הדיון ומחו בפני ועדת ההקצאות.

במהלך המחאה הביעו תושבי השכונה את כאבם אל מול וועדת ההקצאות אשר דנה בהקצאה המדוברת, שאושרה לבסוף על אף ההתנגדויות. "אנו גרים בשכונה מעורבת עם מרקם אוכלוסייה נעים ועדין – ואנו דורשים בצדק את המבני ציבור המגיעים לנו. אנחנו לא מעוניינים להתגורר בדירות ולהפריע לשכנים", אמר נציג התושבים.

בסיומה של המחאה, במהלכה אף נאמרו פרקי תהילים על ידי המשתתפים, הבהירו תושבי השכונה, כי "בתחילת שנת הלימודים הקרובה אנו נמצאים עם 94 ילדים בלי מבנים מסודרים. אם לא ימצא פתרון, בהוראת רבני העיר נפתח את שנת הלימודים בעירייה, יחד עם כל הגנים החרדיים בעיר".

מלבד מחאת התושבים החרדים, בראשית השבוע עלתה עצומה אינטרנטית עליה התבקשו לחתום תושבי שכונה הדתית הסמוכה, קריית אריה – שיינפלד, בה הם הביעו התנגדות למתן הקצאה זו, בטענה כי "מגרש זה הינו המגרש החום האחרון הנותר בשכונה וראוי יותר שמגרש זה ישמש את הקהילה", בעוד ו"ההקצאה המבוקשת תשרת בעיקר תושבים מישובים אחרים ללא שום זיקה לשכונה ולתושביה".

בעיריית בית שמש הגיבו לטענות ומסרו: "וועדת ההקצאות היא וועדה מקצועית שרואה לנגד עיניה את כלל הצרכים של תושבי השכונה. הניסיון לייצר אווירת מלחמה היא לא נכונה. רוב תושבי השכונה חושבים ורוצים אחרת. עובדה לכך היא שבמהלך העשר השנים האחרונות הם לא קיבלו כלום מהשלטון הקודם וגם לא באו בטענות כלפיהם בנושא".

"עם זאת", הוסיפו, "העירייה ניהלה עם התושבים שיח כדי למצוא פתרון לבקשתם. לצערנו הם בחרו ללכת בדרך של מאבק והפגנות, דרך שלא משקפת את רצונם של רוב תושבי השכונה לחיות בשלום. לגופו של עניין מדובר בדיון על הקצאה זמנית למוסד חינוכי תורני שאנו בטוחים כי יתרום רבות לשכונה ומשקפות את הרצון המשותף שישמור על הסטטוס קוו והסדר הקיים בשכונות בעיר"

נזכיר, כי לפני כחודש וחצי עמותה המפעילה את הגנים החרדיים בשכונה הגישה עתירה מנהלית נגד ראש העיר עליזה בלוך, באמצעות עו"ד אילן בומבך, בטענה כי במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שחתמה עם סיעת 'הליכוד' בעיר, תושביה החרדים של שכונה זו מופלים לרעה בנוגע להקצאות מבני ציבור.

אחרי ההפגנה, היה ערב לגננות החרדיות ב'אשכול פיס', הכנה לשנת הלימודים הבאה. עליזה בלוך הגיעה לדבר וסיפרה לגננות שהיא אשת חינוך ואוהבת אנשי חינוך. רוצה שכל גם ישמור על הנקיון שיחנכו מגיל גן לנקיון…. שהגדירה לגנים ל'שלב' גם ילדים בעלי צרכים בגנים הרגילים…

בכנס נשאלה ראשת העיר אודות ההפגנה שהתנהלה מחוץ למקום הכינוס, ראשת העיר השיבה: "הם מפגינים בגלל בית כנסת ומטפלים להם כבר בהקצאה".

שליחת המערכת פנתה אל ראש העיר יחד עם אמהות נוספות תושבות השכונה והזימו את השקר: מפגינים על שהחלטת להפסיק מלקיים את גני הילדים בשכונה, אמרו.

עליזה אמרה להם 'אתן צודקות, גם בשכונות נוספות יש את הקשיים הללו'.

הנשים הקשו: אבל כאן שכרו גנים, למה הפסקת את השכירות?

עליזה השיבה: 'אתן צודקות, בעיה קשה'.
'
אז מה עושים?' שאלו הנשים, 'אני ממהרת' ענתה עליזה…. ופנתה לדרכה.

6 תגובות
 1. החרדים זכו ל10 שנים של גן עדן… מגיע גם לציבור הכללי ליהנות

 2. החרדים באו להשתלט על השכונה ראש העיר שמה לב לזההולא תיתן לזה לקרות. השכונה מלכתחילה היתה חילונית אבוטבול עזר להם להיכנס גם לשכונה הזאת ולכבוש אותה ואז באה הבולדוזר בלוך ועצרה חהם את החגיגה. לא רואה בעיניים לא פוחדת מכלום. הפכו על דעת עצמם את השכונה לקרית הנציב.. הפקרות של ממש. יאלללה לחזור לבני ברק החרדיות פה תיעצר והכיבוש יגמר להם..

 3. ברחתי מבית שמש לפני הבחירות חזרתי בזכות בלוך אחרי הבחירות בשביל לעזור לבלוך לעצור את התחרדות העיר. אני מבר אילן ולא ניתן להם להשתלט לנו על השכונה כמונשהשתלטו על רמת בעת שמש. הפגנות הסטות וגרפיטי לא מפחידים את ראש העיר היא יודעת מה היא עושה ובר אילן לא לחרדים אסור שזה יקרה. עליזה בלוך את אישה חכמה חזקה ולא פחדנית גנים ובתי כנסת לחרדים יש ברמבש ובקריה החרדית שילכו לשם ושלא ינסו לפלוש אלינו.

 4. רצו מה שקיבלו עד היום והתרבו כמו כינים. חייב לעצור את התופעה השחורה הזאת בשכונה שהיתה חילונית. מתגעגעת לבית שמש של פעם הישנה הטובה הקטנה החילונית לפני שבאו כל הטרוריסטים האלה. אבוטבו חיזק אותם והרס את העיר חייב לעצור את ההרס הזה. לא לתת להם כלום בשכונת בר אילן שיעופו מהבית שלנו

 5. אני מכיר את המקום מקרוב מאד!
  דווקא התושבים החרדים הם אלו שבזכותם השכונה שווה משהו (הם העלו את המחירים) וגם ירד הפשע לאפס. לתשומת לבכם.
  חברה! אנחנו במדינה דמוקרטית וכל אחד יכול לגור היכן שהוא רוצה ולקבל בדיוק כמו כל אזרח. אל תתפסו לשנאה , מגיע להם בדין ומותר גם לחילונים להסכים עם מאבק צודק!!!!!

 6. לא מבינה בכלל את פשר התגובות כאן!
  אני תושבת בר אילן חרדית ושמחה לגור בשכונה הזו. אנחנו חיים פה חרדים דתיים וחילונים ביחד באחוה ושלום.
  החרדים כאן הם אנשים מתורבתים ושקטים, לא מחוללים מהומות ומסתדרים יפה עם השכנים.
  נכון שעכשיו מציק לנו, החרדים, ענין המבנים החסרים לנו לגנים, אך שימו לב לסדר המופתי ולמתינות בה נעשית המחאה.
  בסה"כ תושביה החרדים של בר אילן מבקשים מראש העיר שתראה אותם ותתן להם מבנים שמגיעים להם בדין כמו לכל תושב בבית שמש.

השארת תגובה