מאבק זכויות יוצרים סוער סביב דגמי הכותל המערבי ובית המקדש

המעצב גילה שגופי תאורה אותם עיצב בצורת הכותל המערבי ובית המקדש – נמכרים ללא רשותו. תובע 300 אלף שקלים מהחברה ששיווקה אותם

admin-ajax
admin-ajax

תביעת זכויות יוצרים שהוגשה לאחרונה חושפת סיפור מוזר ומקומם.

על פי התביעה, מעצב תעשייתי מתל אביב שעיצב גופי תאורה בצורה של מונומנטים מוכרים וידועים מירושלים, וביניהם הכותל המערבי, בית המקדש ומגדל דוד, גילה כי אלו נמכרים מזה מספר שנים בחנות תאורה בשם "שקע ותקע", ללא אישורו.

מכתב התראה בגין הפרת זכויות יוצרים שנשלח אל אותה חנות תאורה זכה לתגובה מפתיעה. על פי חנות התאורה, שרטוטי הדגמים נרכשו על ידה כדין מחברת חיתוך דגמים בלייזר, שאליה פנה המעצב, על מנת שתחתוך למענו את גופי התאורה, בהתאם לשרטוטים שיצר.

לאחר פניה שנעשתה אל חברת החיתוך בלייזר, זו הודתה כי אכן קיבלה את השרטוטים מהמעצב ועשתה בהם שימוש לצרכים מסחריים, לרבות מכירתם לחברת התאורה. הכל ללא רשותו. לטענתה, השימוש הבלתי מורשה נעשה "בטעות".

בימים אלו מתבררת התביעה שהגיש המעצב נגד חברת חיתוך הדגמים, בבית המשפט השלום בהרצליה.

בתביעה נטען כי חברת החיתוך ובעליה פעלו בחוסר תום לב משווע, עת השתמשו ביצירות התובע שהיה לקוח שלהם, ללא ידיעתו או אישורו, ואף מכרו אותן לצד ג' למטרות מסחר ופרסום.

בהתאם להוראות חוק זכות יוצרים, המסמיך את בית המשפט להורות על פיצוי של 100,000 שקלים לכל הפרה, טוען המעצב, באמצעות עו"ד ליאור בן ארי, כי יש להורות לחברת החיתוך לפצות אותו בסך 300,000 שקלים בגין הפרת הזכויות שבוצעה כלפיו.

השארת תגובה