ניצחון זמני לראש העיר טבריה

השופטת חיות אמרה בדיון: "יש אמירות מאוד בעייתיות שנאמרו על ידי השר" • החלטת בג"צ עוררה תרעומת רבה בקרב חברי כנסת חרדים וחילונים כאחד וגם מצידם של אנשי תקשורת מהציבור הכללי

רון קובי
רון קובי

שופטי בית המשפט העליון קבעו השבוע בצעד תמוה כי רון קובי יישאר לעת עתה בתפקיד ראש עיריית טבריה וכי השימוע בעניינו יידחה לסוף חודש אוקטובר ועד אז, ישקול השר אריה דרעי את הצעת השופטים למנות חברי ועדה ציבורית שיעבירו את תקציב העירייה יחד עם רון קובי. נשיאת העליון חיות הודיעה כי המדינה תצטרך לאשר עד ה-5 באוגוסט את הצעת העליון לפיה ראש עיריית טבריה רון קובי יעמוד בראש ועדה שתמלא את תפקידי המועצה. זאת, עד לשימוע שלו שיערך באוקטובר, כדי לאפשר לו לאשר את התקציב.

במהלך הדיון אמרה נשיאת ביהמ"ש העליון חיות לרון קובי – "גם אם תקבל ארכה של שלושה חודשים עד אחרי ממשלת מעבר, לא תוכל להעביר תקציב כי המועצה פוזרה. אולי אדוני מוכן מבחינה משפטית להסביר לנו למה לעכב את השימוע".

רון קובי טען: "במשך חמש פעמים הבאתי לדיון במועצה את תקציב העיר. בלי הסברים, בדיונים ארוכים, לא היה דיון על סעיפים. היה ניסיון למשוך את הזמן כדי שנגיע למצב שהתקציב לא עובר". "כוחות האופל שלטו בעיר המון שנים", הסביר קובי לשופטים. "והנה, תוך 8 חודשים פתחנו את העיר. את אזורי התיירות והתחבורה הציבורית בשבתות. כולם באים בהמוניהם".

את המחלוקת שיש לו עם השר דרעי הסביר קובי כ"יריבות אישית". הנשיאה חיות הציעה למנות ועדה קרואה שאיתם קובי יעביר את התקציב. "יש אמירות מאוד בעייתיות שנאמרו על ידי השר שאמור להכריע לגבי עתידו של קובי. אני לא רוצה לחזור על זה כאן".

כזכור, לאחר שרון קובי לא הצליח להעביר תקציב, הוא זומן לשימוע במשרד הפנים לקראת פיטורין, אלא שאז רון קובי הגיש עתירה לבג"ץ ובג"ץ הוציא צו ביניים למשרד הפנים, לפיו הוא אוסר לקיים לראש עיריית טבריה רון קובי שימוע לפני פיטורים, עד להחלטה בעתירה שהגיש קובי – החלטה שכאמור התפרסמה השבוע.

 "יש דיקטטורים בירושלים"

ח"כ ישראל אייכלר הגיב השבוע (שני) בחריפות להחלטת בג"ץ להשאיר כרגע את רון קובי בתפקידו ולא לאפשר את קיום השימוע: "החלטת הבג"צ להעניק חסינות לראש עיריית טבריה בזכות מסע הסתה מטורף נגד החרדים מלמדת על איבת שופטי בג"צ המעודדים שטנה נגד היהדות החרדית. שלילת סמכותו של שר הפנים הנבחר מוכיחה כי יש דיקטטורים בירושלים".

ח"כ מיכאל מלכיאלי מ'ש"ס' אמר, "לצערי, הוכח שוב כי בישראל 2019 אין כל משמעות להליכתם של אזרחי ישראל לקלפי. ישנם שופטים על פיהם יישק כל דבר, וביוחד אם אפשר על הדרך לדרוס את נבחרי הציבור אשר נבחרו כחוק. מיותר לציין כי שופטי בג"צ רמסו בדרכם כל החלטה מקצועית כמתחייב בחוק, ובניגוד לכל היגיון. יובהר עוד, כי העובדה שבתפקיד שר הפנים מכהן אריה דרעי אינה בהכרח זו שגרמה לשופטי בג"צ להיתחמק מהנהלים הקבועים בחוק במקרים כגון אלו".

תגובת חבר מועצת העיר (לשעבר) רפאל טרבלסי בתגובה על החלטת בג"צ: "ההחלטה עוד טרם התקבלה וטרם ניתנה תגובתה הסופית של הפרקליטות ולכן מוקדם לקבוע מסמרות הצעת בג"צ ניתנה ללא ראיית התמונה הכוללת. החוק קובע עקרון הדדיות ובג"צ לא יכול להתעלם ממנו, בגלל שחברי המועצה אינם צד לדיון. אף ראש עירייה במדינת ישראל הוא לא מעל הדין. כפי שהדברים ברורים ביחס לחברי המועצה, שאין שיקול דעת לפיזורם כך הדברים ברורים ביחס לשימוע תוך 14 יום. צודקת השופטת חיות כשאמרה שאין טעם בארכה, היות ולא ניתן להעביר תקציב גם בעוד חודשיים בלי חברי המועצה, אלא אם השימוע יכריע לטובת הישארותו של ראש העירייה, אך כל עוד לא נערך שימוע לא עושים קיצורי דרך באופן חד צדדי. אין קשר בין שימוע למינוי, אין שום סיבה שלא ימונו עובדי מדינה באופן זמני ולאחר הבחירות המינוי יבוצע בפועל, אין בכך כדי לדחות את השימוע. החוזר עליו ביקש להישען קובי מדבר על מינוי ולא על שימוע ולכן בג"צ לא יכול לעשות איפה ואיפה בין ראש עיר לחברי מועצה, שהדין לגבי שניהם ברור. היות ועמדתנו לא נשמעה היום בדיון, בכוונתנו לומר שהיא תשמע. לא ניתן יד לאכיפה בררנית".

רון קובי עצמו לאחר הדיון כי, "בג"ץ קבע היום בבירור ששר הפנים יצר ניגוד עניינים ברור איתי. אריה דרעי קיבל היום בבית המשפט שיעור מאלף בדמוקרטיה. הגיע הזמן ששר מושחת כזה לא יכהן בממשלת ישראל".

כמו כן, איש התקשורת הוותיק חיים הכט, הגיב בתוכניתו ברדיו 'כל רגע' בתקיפות רבה להחלטה התמוהה: "כבוד נשיאת בית המשפט העליון השופטת חיות, כבוד השופטים מזוז ומלצר, מכיוון שאני מחויב בכבודכם, אומר במילים מכובסות: לכלכתם", פתח חיים הכט במונולוג ארוך ומנותח להפליא. "הדברים שאמרתם בדיון בעניינו של ראש עיריית טבריה רון קובי הם הזויים. המסר שיצא מהדיון הוא שערורייתי ומסוכן מאין כמותו. אבל אני רוצה להוציא אתכם איכשהו בסדר – לכן נאמר שבאתם לדיון לא מוכנים". הוא עוד הוסיף: "רון קובי – ראש עיר שמחויב בכבודו של השר הממונה עליו – התגולל על שר הפנים אריה דרעי בקללות בוטות וחצופות כמעט כל יום במהלך החודשים האחרונים. השר דרעי גילה איפוק יוצא דופן ולא הגיב. קובי גידף גם את מנכ"ל משרד הפנים בשפת ביבים בוטה – והמנכ"ל מרדכי כהן לא הגיב. קובי, שהתנחל באולפני הטלוויזיה במקום לנהל את עירו, לא הצליח להרכיב קואליציה וכשל בהעברת תקציב. על פי החוק – חוק המדינה, לא החוק של דרעי – הוא אמור להתייצב בפני ועדה של משרד הפנים לדיון בהדחתו. ואז קובי, כששרץ בידו, מתייצב בפניכם שופטי בג"צ וטוען: השר והמנכ"ל לא יכולים לנהל שימוע בענייני כי יש בינינו משהו אישי. אני קיללתי אותם ולכן הם בניגוד עניינים. ואתם אמרתם 'צודק!' ודחיתם את השימוע".

"זה בדיוק כמו שיבוא אדם להישפט בפניכם, ישליך עליכם את נעליו, ואז יטען: אתם לא יכולים לשפוט אותי כי יש בינינו עניין אישי. אז מי ידון בעניינו? הרמטכ"ל? מנכ"ל עמידר? מי? מדובר, כבודכם, בטיעון ילדותי ומעושה שקשה להבין הכיצד שופטים בישראל נותנים לו גיבוי. אם תלמיד בכיתה ו' היה מציג טיעון כזה למורתו היא הייתה שולחת אותו הביתה עם מכתב חריף להורים".

"כבודכם, הדברים שאמרתם בדיון בעניין חברי מועצת העיר מלמדים, במחילה, שאין לכם מושג כיצד מתנהלת דמוקרטיה מוניציפלית. המסר המסוכן שיצא מהדיון אומר לכל חבר מועצה מקצה הארץ ועד קצה: אתה אבק. אתה חסר משמעות, ואם לא תתיישר עם דעתו של ראש הרשות אזי נדיח אותך וראש הרשות יפעל כרצונו. כבודכם, חברי המועצה נבחרו על ידי הציבור בדיוק כמו ראש העירייה. בטבריה התייצבו תשעה חברי מועצה אמיצים, ומול לחצים ואיומים לא נתנו לראש העיר להגיש תקציב מופקר שלא התנהל אודותיו שום דיון רציני. חברי המועצה שמרו על עשרות מיליוני שקלים של תקציבי מדינה, ואתם בחוסר אחריות הסכמתם להדיח אותם והענקתם פרס לקובי".

"קובי התייצב בפניכם וכדרכו שיקר בלי למצמץ. כוחות האופל, טען, קמו כנגדו בטבריה. אבל מה שקם כנגדו זו התנהלותו הבריונית והפוחזת. כבר בישיבת המועצה הראשונה קובי העלה את חברי המועצה על בימת אולם התיאטרון המקומי ושם השפיל וביזה אותם אל מול קהל מריע וצוהל. הוא לא חדל מדרכו זו במשך כל ימי כהונתו. אני מלווה את העיר טבריה 41 שנים כעיתונאי וכתושב. מעולם לא הייתה בעיר בעיה של חילונים מול דתיים עד שבא רון קובי ומטעמים של פוליטיקה נמוכה ומסוכנת הצית אש זרה. הוא מלבה שנאה ומסית איש באחיו – לא כדי לנהל את העיר אלא כדי לקדם פולחן אישיות מביך. העיתונות התמסרה לחלוטין לקרקס של קובי בטבריה ובראה מפלצת. למרבה המבוכה, גם בית המשפט העליון נתן לכך גושפנקא. כבודכם, זה עדיין לא מאוחר. לדיון הראשון הגעתם לא מוכנים. עכשיו ראוי שתבדקו היטב מיהו רון קובי ומה באמת קורה בטבריה", סיים הכט את דבריו.

2 תגובות
  1. מתי היית פעם אחרונה בטבריה אדון הכט? תושבי טבריה החילונים כבר לא מוכנים להיות שטיח לחרדים במקום לעודד ראש עיר שסופסוף דואג גם לציבור החילוני בעיר ולא רק לדתיים אתם מחפשים להוריד אותו אתה אומר שלא נוהל דיון על הסעיפים בתקציב ואתה צודק אבל לא באשמת רון אלא באשמת חברי המועצה ששמו לעצמם למטרה לפגוע בראש העיר ולהפריע לשינוי שמתחולל בעיר אם ירצו ואם לא הסיבה שלא הייתה מלחמה בין דתיים לחילונים היא כי בתור חילוני תמיד אומרים לך להוריד את הראש ולכבד כל טמבל עם כיפה נגמרו הימים האלו עכשיו החילונים יכולים להרים את הראש ולהגיד בגאווה אני חילוני ואני רוצה שהעיר תהיה פתוחה בשבת מספיק לסחטנות החרדית אז בקיצור תבוא לסקר גם את המד השני לא רק זה שמוצא חן בעינייך אולי תלמד דברים חדשים על העיר יום טוב

  2. אשה שופטת, אמרנו ?..

השארת תגובה