100 בתי מחבלים לא נהרסים למרות אישור בג"ץ

יו"ר וועדת חו"ב ח"כ אבי דיכטר ליועמש ולראש המלל: מדוע לא הורסים בתי מחבלים "שרק פצעו"?

פיגוע דריסה
פיגוע דריסה

בשנים האחרונות מנהל ארגון זכויות האדם בצלמו מאבק להרס בתי מחבלים גם כאלו שרק פצעו. כיום למרות אישור הבג"ץ מסרב הפרקליט הצבאי להרוס בתי מחבלים שפצעו קשה. ומאשר הרס בתי מחבלים רק במקרים שהקרבנות נרצחו. בעקבות כך למעלה ממאה בתי מחבלים נמדדו אך לא הוצא להם צו ההריסה.

בשנה שעברה התקיים דיון מיוחד בוועדת חו"ב, חברי הוועדה נדהמו לשמוע שצה"ל מסרב להרוס בתי מחבלים שרק פצעו בטענה מקוממת שזה לא מספיק חמור. בעקבות זאת התחייב יו"ר הוועדה שיפעל לשינוי הנהלים. אולם בפועל מתברר שהנוהל ממשיך. לאחרונה דרש השב"כ מצה"ל להרוס בית של מחבל שביצע פיגוע קשה בעיר העתיקה לפני מספר חודשים ופצע קשה מספר אזרחים. אולם הפצ"ר סרב.

בעקבות כך פנו מספר ארגונים ביניהם: בצלמו, הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, וכן הורים שכולים מפורום "בוחרים בחיים", ליו"ר וועדת חו"ב לקיים דיון דחוף בסירוב הפצ"ר. כך גם פנו הח"כים עוזי דיין וקטי שיטרית חברי וועדת חו"ב ליו"ר הוועדה בדרישה דחופה לקיים דיון חירום. בטענה שהטרור לא יוצא לפגרה.

כתוצאה מהלחץ הציבורי בנושא, דרש יו"ר הוועדה עד סוף החודש תשובות ברורות מהמל"ל ומהיועמ"ש מדוע לא ישונו הנהלים.

מארגון בצלמו שמוביל את המאבק נמסר: "הרס בתי מחבלים מציל חיי אדם כך קובע השב"כ. לא ייתכן שהפצ"ר ימנע הצלת חיי אדם בגלל שיקולים "מוסריים" שיקריים. אנחנו מברכים את יו"ר הוועדה על פנייתו ובטוחים שכעת הנוהל ישתנה וכל מחבל גם אם "רק" פצע ביתו ייהרס וכך תשוב ההרתעה."

השארת תגובה