"זו דמוקרטיה" – הסערה במשרד המשפטים

שר המשפטים אמיר אוחנה הדיח את מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. אוחנה פנה לנציב שירות המדינה בבקשה למנות במקומה את אופיר כהן • "זאת משילות בסיסית וזאת דמוקרטיה"

אמיר-אוחנה
אמיר-אוחנה

סערה במשרד המשפטים: שר המשפטים אמיר אוחנה הדיח את מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. אוחנה פנה לנציב שירות המדינה בבקשה למנות במקומה את אופיר כהן. על פי הנוהג, שר המשפטים יכול להחליף את מנכ"ל משרדו, משרה המוגדרת כ"משרת אמון", אולם במערכת המשפטית נהוג בדרך כלל להשאיר את המנכ"ל – שנחשב לגורם מקצועי – בתפקידו. פלמור שירתה כמנכ"לית של שרות המשפטים ציפי לבני ואיילת שקד. האחרונה לא הדיחה אותה חרף לחצים כבדים מפעילי ימין. עו"ד אמי פלמור נכנסה לתפקידה כמנכ"לית משרד המשפטים ב-2014, במקומו של ד"ר גיא רוטקוף. פלמור, שמונתה לתפקיד על ידי שרת המשפטים ציפי לבני, כיהנה 15 שנים כראש מחלקת החנינות בפרקליטות.

בהודעה הרשמית של משרד המשפטים נמסר מהשר כי "פלמור היא שליחת ציבור במובן המלא של המושג. במהלך תקופתה היא הייתה אמונה על תהליכים רבים וחשובים הן במשרד והן בצוותים בין-משרדיים, להם השלכות אורך ורוחב על פניה של החברה הישראלית כולה. פלמור תרמה תרומה משמעותית לשירות הציבורי ולמשרד המשפטים, ועל כך אני מודה לה. אני מאחל לאמי הצלחה רבה בכל נתיב בו תבחר ללכת ולממש את יכולותיה וכישוריה הרבים". שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס לסערה בעקבות החלטתו לפטר את מנכ"לית המשרד אמי פלמור, "הנוהג המקובל הוא ששר ממנה מנכ"ל. זו משרת אמון – ההיפך הוא החריג. כך נראית משילות. בשבועות האחרונים שוחחתי עם אמי פלמור באשר לסיום תפקידה בהן הביעה נכונות והסכמה לסיום התפקיד. אין שחר לכל הספקולציות הפרועות בנוגע להחלטה, שהתקבלה על ידי, ועל ידי בלבד".

ב'וואלה' דווח כי מנכ"לית משרד המשפטים הפורשת אמי פלמור הייתה אמורה להיות חברה בוועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה הבא. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי הדחתה והחלפתה במינוי מטעם שר המשפטים אמיר אוחנה תאפשר מרחב תמרון והשפעה נוחה יותר לשר ולראש הממשלה בנימין נתניהו. בנוסף, יומיים בלבד לפני שאוחנה החליט על ההדחה, בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, שיתף בפייסבוק פוסט בו פלמור מוצגת כאשת שמאל. יומיים אחרי כבר אי אפשר היה למצוא את אותו השיתוף – כי הוא נמחק מעמוד הפייסבוק של נתניהו. על פי דיווחים שונים בנו של ראש הממשלה היה מעורב גם במינויו של אוחנה לשר המשפטים.

בפוסט, שכלל מתקפה משולבת על איילת שקד ופלמור ששירתה תחתיה כמנכ"לית משרד המשפטים, נכתב כי "הידעתם שאיילת שקד מינתה אשת השמאל למנכ"לית משרד המשפטים, העוזרת לשעבר של זהבה גלאון, אמי פלמור. שתפו כי הפעם לא שורפים קולות ימין". גלאון הגיבה על אותו הפרסום והבהירה כי פלמור לא הייתה העוזרת שלה – ומונתה לתפקיד בכלל על ידי שרת המשפטים בזמנו ציפי לבני.

ההחלטה של אוחנה גררה גינויים חריפים משמאל, אחד מהם היה יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שכתב כי, "כמה חודשים אחרי שמונה לשר המשפטים אבא שלי סיפר לי שהוא החליט למנות את איימי פלמור לראש מחלקת החנינות. 'לא הכרתי אותה קודם', אמר, 'אני לא יודע למי היא מצביעה, אבל היא חכמה, מוכשרת, מקצוענית, הגונה ולא-פוליטית'. מאז אני עוקב אחריה. מעטים עובדי המדינה שמרשימים כמוה", כך לפיד. לפיד המשיך במתקפה וכתב בטוויטר כי, "היא התקדמה והפכה למנכ״לית המשרד. קודם תחת ציפי לבני, אחר כך איילת שקד. היא כנראה הדבר היחיד ששתי הנשים האלה הסכימו עליו אי פעם. עכשיו אמיר אוחנה החליט לפטר אותה, פיטורים לא חוקיים, באמצע ממשלת מעבר. למה? כדי לשים שם מישהו שימנה לביבי פרקליט מדינה חדש שיסגור לו את התיקים. חרפה".

אלא שבדיקה קצרה של אנליסט המידע נחמיה גרשוני-איילהו, שכל אחד יכול לבצע ואף אנחנו ביצענו, מתברר כי פלמור מונתה לתפקיד ראש מחלקת החנינות במשרד המשפטים בשנת 2000, אך אביו של לפיד מונה לשר במשרד בשנת 2003. לאחר מכן תיקן לפיד וכתב, "‏מתקן טעות, אבא שלי לא מינה את אמי פלמור לראש מחלקת חנינות, אלא עבד מולה והעריך אותה מאוד. אוחנה לעומת זאת פיטר אותה כדי למנות לביבי פרקליט מדינה שיוציא אותו מהכלא". מביך.

גם יו״ר 'הימין החדש' ושרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, ביקרה במרומז את ההחלטה ואמר כי, "אמי פלמור ניהלה את משרד המשפטים בתקופת כהונתי בצורה מקצועית ויעילה. במהלך כהונתי, ביצענו פעולות נרחבות לשיפור השירות לאזרח בכל מחלקות המשרד, לשילוב ולקידום אוכלוסיות מוחלשות, ולקידום המשרד כמשרד שמטרתו לקדם צדק והוגנות. אמי היא משרתת ציבור מסורה, מקצועית ומצוינת, ואני בטוחה שתצליח בכל תפקיד בו תכהן, במגזר הציבורי ובכלל".

אך האם בכלל מדובר בסערה בכוס מים? יניב כרמל, לשעבר העורך הראשי של 'דבר ראשון', העריך היום כי, "אמי פלמור לא יותר מדי כועסת על "הדחתה" מתפקידה כמנכ"לית מש' המשפטים. היא שם חמש וחצי שנים ובראיון לדבר ראשון לפני חצי שנה כבר אמרה שלא תהיה במשרד לנצח ושיש דברים נוספים שהייתה רוצה לעשות. באמצעות ספין של הדחה כולם מרוויחים: אוחנה יוצא ימני, פלמור זוכה ללבוש את גלימת הקדושה המעונה ולשמוע את ההספדים עליה בעודה בחייה, לפוליטיקאים יש מה לגנות ולעיתונאים יש מה לכתוב".

מהליכוד נמסר בתגובה: "כמעט כל שר מחליף את מנכ"ל משרדו עם כניסתו לתפקיד – כך היה מאז ומעולם. זאת משילות בסיסית וזאת דמוקרטיה, ההפך הוא היוצא מן הכלל. לשר משפטים משמאל היה לוקח שעתיים להחליף את מנכ"ל משרדו כדי להבטיח שמדיניותו תיושם. שר המשפטים אוחנה אמר שהחליט להחליף את מנכ"לית משרדו כבר לפני שבועות כך שכל קשר בין החלטתו לבין פוסט שפורסם ברשת רק לפני יומיים זה לא יותר מעוד פייק ניוז".

9 תגובות
 1. דמוקרטיה נוסח ביבי הקיסר ומשפחתו

 2. אמיר אתה זמני בתפקיד … מה כל המהומה?

 3. אוחנה צריך לסכל את מה שהיועץ המשפטי ושי ניצן רוצים למנות את ליאת בן ארי למשנה לפרקליט למרות הסלידה והתיעו ב שהציבור מרגיש כלפיה

 4. אוחנה כל הכבוד,חזק ואמץ ובער הרע גם בהנהלת סיוע משפטי בירושלים שם הרשע הגזענות המשוא פנים תוך פגיעה קשה בזכויות ובפונים חלשים ביותר בחברה בחסות משרד המשפטים ואיימי פלמור הצבועה.אוחנה אתה תקוותנו לצדק ושוויון

 5. כנראה שגם את זה יש לחוקק.
  אין לפטר ו/ לגייס בזמן ממשלת מעבר.

 6. אני חושבת שמגיע לה שתסולק.
  מי שזניחה את אלפי החבויים במדינה בידי אפוטרופוסים מושחתים מגיע לה שתסולק.
  מקווה שהוא בתור יהיה יותר אנושי

 7. אני שמחה שאמי פלמור סולקה.
  היא היתה חסרת לב לכל החסויים שהפקירה בידי אפוטרופוסים מושחתים.
  ולכן איני חסה עליה.
  מקווה שהוא אחריה יהיה יותר אנושי

 8. בוחרי כחול שחור והשקרים של לפיד לא עוזבים את ענין הפיטורים של אמי פלמור החונטה השמאלנית והפרקליטות מתעסקת רק בזה ובתיקי נתניהו זה הטריף אותם במקום להתעסק בשומרי הסף הבכירים בפרקליטות שיש שכנגדם חשדות כבדים

 9. צבועים מסריחים כשהשמאל מפטר משרות אמון אז הכל בסדר?

השארת תגובה