הפגישה המתוחה בין משפחות הנעדרים לנתניהו

השבוע נפגשו בני משפחות החיילים והאזרחים הנעדרים ברצועת עזה עם ראש הממשלה • חצי שעה לאחר שהחלה הפגישה, יצאה לאה גולדין בדמעות: "כל מטרת הפגישה הייתה להשתיק את המשפחות רגע לפני ציון יום השנה לצוק איתן"

הדר גולדין ואורן שאול
הדר גולדין ואורן שאול

אחרי נתק ממושך נפגשו השבוע בני משפחות החיילים והאזרחים הנעדרים ברצועת עזה – הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בלשכתו שבירושלים. אך חצי שעה לאחר שהחלה הפגישה, לאה גולדין אמו של הדר עזבה בדמעות את הפגישה, לדבריה: "כל מטרת הפגישה הייתה להשתיק את המשפחות רגע לפני ציון יום השנה לצוק איתן. לא ברור לנו למה נתניהו לא מתנה את השבת הבנים בכל המהלכים לשיקום ושדרוג עזה המתקיימים מידי יום והאם בכוונתו לעמוד בהבטחה שהשבת הבנים תהיה חלק מההסדרה".

ממשפחת גולדין נמסר כי "חצי שעה לאחר תחילת הפגישה, נשברה לאה גולדין ויצאה ממנה בדמעות לאחר שהבינה כי כל מטרת הפגישה היא לנסות להרגיע את המשפחות רגע לפני האירועים לציון 5 שנים למבצע צוק איתן". לדברי המשפחה בתחילת הפגישה הציע ראש הממשלה למשפחות להטיס אותן בשבוע לארה"ב על מנת שיקחו חלק באירוע טקסי במטה האו"ם בניו-יורק למען העלאת המודעות להשבת הבנים. בטרם יצאה לאה גולדין מהפגישה התעמתה עם נתניהו ואמרה לו "מעניין מדוע נזכרת בנו דווקא עכשיו, אחרי 5 שנים בהן לא עשית דבר. אנחנו לא צריכים נסיעה לניו יורק ומה שהצעת, כבר עשינו בעצמנו לפני שנתיים ובהצלחה מרובה". עוד מסרה המשפחה: "כינוס הפגישה היום והצעותיו של נתניהו לפעול בזירה הבינלאומית נועדו בראש ובראשונה על מנת להשתיק את אכזבת המשפחות, רגע לפני שמציינים 5 שנים למלחמת צוק איתן. התחושה שלנו במהלך הפגישה הייתה שרה״מ עושה כל שביכולתו על מנת לצלוח בשלום את השבועיים הקרובים, במהלכן תתקיים העצרת הממלכתית ונציין 5 שנים לחטיפתו של בננו הדר. גם אחרי הפגישה הזו לא ברור לנו מדוע נתניהו אינו מתנה את השבת הבנים בכל המהלכים לשיקום ושדרוג עזה המתקיימים מידי יום והאם בכוונתו לעמוד בהבטחתו כי השבת הבנים תהיה חלק מההסדרה בעזה".

במהלך השנים האחרונות, ואף בחודשים האחרונים, נעשו על ידי משפחת גולדין מספר פעולות חשובות בזירה הבינלאומית שהובילו לכך שמועצת הביטחון של האו״ם, הפרלמנט האירופי והפרלמנט הקנדי קיבלו החלטות המהוות מנוף בינלאומי לפעילות של ממשלת ישראל ושל נתניהו באופן אישי להשבת הדר, אורון, אברה והישאם. בראיון ל'חדשות 12' קראה זהבה שאול, אמו של אורון, להחזיר את בנה, שמבחינתה עדיין חי. שאול סיפרה שמצבה הנפשי והבריאותי לא טוב: "במצבי אני לא יכולה לחכות עוד חמש שנים". והוסיפה כי מבחינת המשפחה אורון עדיין חי: "אורון שלי חי – הוא חי ואני אומרת את זה שכול בית ישראל ישמע", אמרה שאול. "אני אומרת את זה על סמך בג"ץ שאמר: גורלו של אורון עדיין לא ידוע ואני מסתמכת על זה. מבחינתי אורון חי וגם מבחינתם. אורון לא היה בנגמ"ש כשהוא התפוצץ, אורון היה מחוץ לנגמ"ש. הצבא קבע כי הוא רצה לסמן מטרה ולהסתובב סביבה".

"הצבא והממשלה לא עשו כלום במשך חמש שנים. אני כואבת, אני כועסת, אני מדממת, אני כבר לא מאמינה לאף אחד, היו כל כך הרבה אפשרויות להחזיר אותו וממשלת ישראל לא עושה כלום. אני לא במצב גופני ונפשי שאני אוכל לחכות עוד חמש שנים – אני רוצה את אורון כאן ועכשיו". הסבירה האם בכאב. עוד אמרה: "אני מאמינה שאם ראש הממשלה היה רוצה להחזיר אותם הוא היה מחזיר אותם כבר מזמן. אם הוא לא מחזיר אותם משמע שזה לא כל כך מעניין אותו", אמו של אורון שאול התייחסה גם לכך שהמחבל המבוקש סלאח ערורי נכנס לרצועה: "הוא נתן לו להיכנס לעזה, הוא רב המרצחים. למה לא התנה את זה בהחזרתם של אורון והדר והאסירים האחרים?".

השארת תגובה