שס פורשת? חילולי השבת ברמת גן

ממרן רה"י חכם שלום כהן הביע את כאבו הגדול נוכח המגמה המסתמנת לפריצת חומות השבת ברמת גן ובערים נוספות ברחבי הארץ, וזעק: "איך יהודי יכול לפעול לחילולי שבת? הלא כל ההצלחה של האדם תלויה בשבת"

הגר''י ניסן אצל חכם שלום
הגר''י ניסן אצל חכם שלום

מועצת העיר רמת גן אישרה השבוע הפעלת מערך הסעות לאזורי הבילוי בתל אביב ולחופי הים בשבתות רח"ל. התוכנית כוללת שני קווי אוטובוס, אחד מקריית קריניצי במזרח העיר והשני בחניון הפארק הלאומי, שינועו בצירי תנועה מרכזיים ויאספו תושבים בתחנות האוטובוס הקיימות. 15 חברי מועצת העיר הצביעו בעד ושישה התנגדו. על פי הפרסום, האוטובוסים יפעלו במשך 11 שבועות בעלות כוללת של 210 אלף שקלים.

בעקבות ההחלטה החמורה המהווה פריצה של הסטטוס קוו בעיר, עלו ביום רביעי בערב הגאון רבי יוסף ניסן מרבניה הבולטים של רמת גן ונציג ש"ס בעיר סגר"ע מנחם דוד למעונו של נשיא מועצת החכמים מרן חכם שלום כהן שליט"א כדי לקבל את הנחייתו והדרכתו כיצד לנהוג.

מרן נשיא המועצת הביע את כאבו הגדול נוכח המגמה המסתמנת לפריצת חומות השבת ברמת גן ובערים נוספות ברחבי הארץ, וזעק: "איך יהודי יכול לפעול לחילולי שבת? הלא כל ההצלחה של האדם תלויה בשבת".

מרן שמע מהנוכחים את השתלשלות האירועים ברמת גן ואמר כי ברצונו לדון עם יו"ר התנועה הרב דרעי בהיבטים השונים, ובימים הקרובים יקבל את החלטתו לגבי המשך הישארות ש"ס בקואליציה ברמת גן.

רב העיר ר"ג הרב אהרן כץ אמר בשידור: "כל החלטה שתתקבל במועצת העיר לא תשנה במאומה את יחסי החילונים והדתיים. בפניה להפעיל תחבורה לא הייתה התנגחות בציבור הדתי". כך גם ראש העיר כרמל שאמה התייחס בשידור מיוחד ברשת החברתית על מצב הדת בעיר ובמהלך דבריו אמר: "אני אדם מסורתי שהולך בשבת לכל התפילות בבית הכנסת. כשהייתי בכנסת חברי הכנסת החרדים למעט אחד חייכו אלי כי הם מכירים את הפעילות שלי ושאיני שונא דתיים".

לאחר אישור מערך התחבורה הציבורית בשבת בעיר רמת גן, ראשי סיעת יהדות התורה יצאו למתקפה כנגד ראש העיר כרמל שאמה הכהן, כשהזעם מופנה גם כלפי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שהציע לתת לרשויות המקומיות את הסמכות להחליט בנושא. בהודעה משותפת ששיגרו חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני נכתב: "נפל דבר בישראל! לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת-גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך פגיעה בסטטוס קוו הנהוג בכל השנים, ותוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל". ראשי 'יהדות התורה' הבהירו כי "מדובר בחציית קו אדום של ראש עירייה הפועל ממניעים אנוכיים וחיפוש כותרות, ובכך מכתים את העיר רמת גן בהרס ערכי הדת וקדושת יום השבת. צעד בוטה מעין זה יגרור מחיר פוליטי כבד נגד כרמל שאמה הכהן".

בנוסף, במפלגה זועמים על יו"ר הכנסת, אדלשטיין, שהציע במאמר שכתב בסוף השבוע הקודם, לאשר באופן נקודתי תחבורה בשבת על ידי מתן הסמכות לרשות המקומית להחליט בעניין. ליצמן וגפני תקפו את אדלשטיין ואמרו כי "יש להצטער על כך כי אמירתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שיש לתת לראשי הערים להחליט בנושא הפעלת תח"צ בשבת – נתנה רוח גבית להחלטה הקשה של עיריית רמת-גן הערב, גם אם יו"ר הכנסת לא התכוון לכך". את ההודעה סיימו ראשי המפלגה החרדית בהצהרה כי "הסיעה לא תעבור על כך לסדר היום ותפעל בשיתוף אנשי חוק ומשפטנים על מנת למנוע את יישום ההחלטה לפגוע בשבת קודש ובסטטוס קוו".

חבר הכנסת אורי מקלב תקף אף הוא את אישור מערך התחבורה בשבת ברמת גן ואמר כי "ראש העיר אשר מתיימר להיקרא איש מסורת בהחלטתו זו מוכן למכור את הערכים היהודיים שלו תמורת קידום אינטרסים אשר נראים בעיניו כרווח פוליטי ואלקטורלי, הניסיון הוכיח כי מהפגיע בשבת קודש אין רווח, פגיעה מכוונת זו בשבת קודש לא תצלח ואנו מוחים על כך". חבר הכנסת מקלב ציין כי "החלטה זו של ראש העיר מצטרפת לאמירותיו הקשות כנגד הציבור החרדי באחרונה, אם החלטתו זו באה רק בכדי לצייר את העיר כעיר חלוני בכדי למנוע מתושבים חרדים להגיע לעיר הרי שהציבור יגיע בהמוניו, ראש העיר אינו בעל הבית, למרות כל אמירותיו הפוגעניות לא ימנעו מהציבור החרדי לבוא בהמוניו לעיר, חיזוק וביסוס הקהילות החרדיות והתורניות בעיר הם הן התשובה להחלטה זו הערב".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) בתגובה להחלטת מועצת עיריית רמת גן: "השבת היא מקור הברכה. לא מצליח להבין את השיקול העומד מאחורי החלטת עיריית רמת גן, ולמיטב ידעתי, אין גם מערכת בחירות מוניציפלית קרובה. אלא אם כן, ראש העיר כרמל שאמה חושב שבאמצעות החלטה הגורמת לחילול שם שמים גדול, יצליח להתברג בצמרת אחת המפלגות הארציות שמחפשים 'כוכבים' שהם נגד הדת". ח"כ משה ארבל בתגובה להחלטת ראש עירית ר״ג להפעיל תח״צ בשבת: ״מציע למר שאמה-הכהן ולשותפיו ללמוד מניסיונו של ח״כ (תכף לשעבר) אבי גבאי והפופוליזם בנושא תח"צ בשבת בערב הבחירות האחרונות. אוי לו למי שנוגע בשבת ואבוי לו למי שהשבת נוגעת בו".

8 תגובות
  1. אז ש״ס נשארים או פורשים מהקואליציה ?

  2. יש חכם שלום הוא יקבע אנחנו נשב בשקט תנו לגדול התורה לעשות מה שהוא יודע ולא כל אחד יביע דעתו מי אתם כל אחד נהיה היום יועצת לחכמים מי נתן לכם רשות ךדבר נגד חכם שלום

  3. עובדי אלילים שכמותכם.מתי תבינו שעבדו עליכם

  4. מי נתן לנו רשות לדבר נגד הרב שלום? אתה שומע את עצמך?

  5. }}} מקומם של הדתיים וחרדים בגלות עד שמשיח יגיע.

  6. ש"ס גרמה לפילוג העם היהודי בארץ ישראל. חבל !!!

  7. אם כרמל שאמה גבר שואדר פתיחת חניות ובתי עבק ברמת גן זה אחד ושתיים מה עם מועגונים בימי שישי ברמת גן למה הנוער צריך לנסוע לתל אביה ו"לחלל שבת" נראה אחתך כרמל מטפל בשני העיניינים

  8. שיפרשו אמן

השארת תגובה