אלימות משטרתית נגד חרדים

אריה דרעי: "המראה המביש של שוטר המושך בחזקה בפאותיו של חרדי תוך כדי מעצר, צריך לטלטל כל ישראלי" • יעקב ליצמן: "התפרצות מקרים קשים בהם מתגלית המשטרה חסרת רסן ומצפון"

מרדכי קרויזר
מרדכי קרויזר

זה התחיל באלימות מסיבית כלפי נער בעל צרכים מיוחדים לפני כחודש וחצי, עבר לעוד מקרה אלימות כלפי נער שסובל מאותן הבעיות, ומשם זה עבר ליהודי מבוגר נכה ומעצר השווא האנטישמי ביום שישי הם רק סימפטום לבעיה לרחבה של אלימות ומעצרים אגרסיביים כלפי חרדים וזה עוד לפני שדיברנו על אלימות כלפי מיעוטים אחרים בישראל שמנהלים מאבק בהתנהלות המשטרה כלפיהם.

יום שישי האחרון, שעות צהרים ושוטרי משטרת ישראל מגיעים לעשות את עבודתם בעיר בית שמש. מדובר בבית כנסת שהיה דרוש פינוי ובעת שהגיעו השוטרים המלווים בפקחים לפנות את בית הכנסת, התאספו רבים מתושבי האזור השייכים לעדה החרדית. במקביל הגיעו הכוחות בכדי למחוק כתובת גרפיטי שרוססה במקום. על פי המשטרה: "במהלך הפעילות, הגיעו כמה מאות פורעים שניסו למנוע את ההריסה תוך שמיידים אבנים וחפצים שונים לעבר הכוחות, וגרמו נזק קל ל 2 ניידות", מספרים במשטרה ומוסיפים כי "בתגובה לכך פעלו השוטרים לפיזורם ועצרו 2 חשודים, דבר שאפשר השלמתה של ההריסה כמתוכנן". אולם גם אם היו התפרעויות אלימות כפי שמתארת המשטרה, הרי שלפחות אחד מן העצורים אינו משתייך למתפרעים עליהם מספרת לציבור דוברות המשטרה.

במוצאי שבת קודש, ישב חף מפשע מול שופט, כאשר נציג המשטרה טוען כי העצור מרדכי קרויזר, היה בזמן העימותים יחד עם חבורה שיידתה אבנים על שוטרי משטרת ישראל ואף היה דומננטי באותה החבורה. אחד הבלשים זיהה את האברך קרויזר, לדברי נציג המשטרה. לדבריו, החשוד גילה התנגדות אקטיבית ואלימה, תקף את השוטר בכל חלקי גופו וגרם לו לחבלה. לראיה הציג נציג המשטרה מסמכים רפואיים המלמדים כי השוטר נחבל. השוטר אף ביקש מבית המשפט להעריך את מעצרו של החשוד מרדכי קרויזר. נציג המשטרה אף טען כי העצור משתייך לקבוצה ששוללת זה ההכרה במדינת ישראל ולא מחיל את החוק על עצמו ולכן חלופת מעצר תהיה בעייתית וכי קיימת מסוכנות ואופציה לשיבוש מצד החשוד.

אולם בסיכום הדברים טען עו"ד רועי פוליטי כי הדברים כלל לא התרחשו והציג גרסה לפיה החשוד כלל לא היה שותף למהומות שהתרחשו במקום, אלא עמד בצד כשהשוטרים התנפלו עליו ואף טען כי השוטרים התנהגו אל החשוד באלימות וחשוד נחבל. עו"ד פוליטי, הציג תיעוד מהמקום שהביך את המשטרה. בתיעוד רואים בבירור כי החשוד עומד עם חברו לשולי מרכז הזירה ומשוחח איתו ואין אלימות במעשיו. לפתע, מגיח בלש ומפיל אותו ארצה ומתחיל להכות אותו כששוטרים נוספים במקום נחלצים לעזרת הבלש. הבלש עצמו נפל בעצמו על הקרקע ולטענת העו"ד זאת הסיבה לחבלות בגופו ומשם נלקח מרדכי קרויזר אל ניידת המשטרה. התיעוד שמטיל ספק רב בגרסת המשטרה, למעשה גרם לשחרורו של מרדכי קרויזר. אחרת, ייתכן ועוד היה יושב במעצר ואף נכנס לרצות עונש בפועל על "תקיפת שוטרים".

עו"ד רועי פוליטי אמר לאתר "כיכר השבת" שפרסם את התיעוד לראשונה כי "העצור כבר שוחרר, אנחנו שוב מתמודדים עם מעצר מיותר, אלים בצורה קשה, של אדם שכלל לא השתתף בהפגנה, עמד בחניה למרגלות ביתו, השוטר ניגש אליו באופן אקראי, התחיל להכות אותו, סוטר לו, בועט בו, מנסה להפיל אותו, כולם נופלים ביחד, כנראה זו הנקודה שבה אותו שוטר אלים נפגע ברגלו, אין שום אפשרות לקשור את הבחור לעבירות שמיוחסות לו, התיק הזה ייסגר ואנחנו נעשה הכל כדי למצות את הדין עם אותם שטרים אלימים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כוחות המשטרה שהגיעו לאבטח נציגי רשות מקומית בביצוע צו, התמודדו עם מפרי סדר אלימים שידו אבנים לעברם וגרמו לפציעתם ולנזק לניידות ולבצע מעצרים.  השוטרים פעלו לעצור את החשוד שהתנגד למעצר ובמהלך המעצר נפגע שוטר מרגלו ונגרם לו שבר. לצד האמור, הועבר החומר לבדיקה של מח"ש כמקובל. החשוד הובא בפני בית משפט, בו קבע השופט כי חומר החשדות מעלה מסוכנות ברורה מהחשוד, האריך את מעצרו והחקירה בעניינו נמשכת".

"די לאלימות, די לרדיפות"

השפל החמור בעלילה על אזרח חף מפשע, הוא רק הראשון באותה תקרית. בתיעוד שפורסם גם הוא באתר השבת ביום שאחרי, הפעם מקרוב יותר, נראה בלש מושך בפאה השמאלית של העצור לאורך הדרך מהמקום שנעצר ועד לניידת המשטרה. התיעוד מזכיר לרגע רגעים מפעם, כאשר שונאי ישראל רצו להשפיל יהודים. לאורך כל השנים הפאות היו סממן יהודי שהפך ללעג בעיני אותם אנשים שהרעו לעם ישראל.

הציבור הישראלי לא היה יכול להכיל את גודל השנאה הטמונה בסיטואציה ורשתות געשו ורעשו. כך גם אישי הציבור שהגיבו לתקרית המזעזעת: יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, כי "המראה המביש של שוטר המושך בחזקה בפאותיו של חרדי תוך כדי מעצר, צריך לטלטל כל ישראלי. על המשטרה לערוך בדק בית כיצד אירוע כזה על גבול האנטישמיות מתרחש בתוכה, לטפל במקרה ולהבטיח שמראות כאלו לא יישנו". השר דרעי מוסיף ואומר כי "קו ישר עובר בין ההסתה החמורה ומשולחת הרסן שאנו עדים לה כלפי הציבור החרדי לבין המראות הללו. אני מקווה שהאירוע הזה יהווה תמרור עצור ושינוי מיידי של צורת השיח כלפי הציבור החרדי".

ח"כ משה ארבל, ש"ס, מסר בתגובה לסרטון המזעזע: "גם עצור בנסיבות שמתקיימות לגביו כל עילות המעצר לא אמור להיות מובל בהשפלה של הקדוש והיקר לעם ישראל ובפגיעה לא מידתית בכבוד האדם". ח"כ ארבל מוסיף ואומר כי "תופעות אלו מערערות את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק והגיע הזמן שמח"ש יתעוררו ויפעלו כפי שמצופה מגוף חקירה בלתי תלוי".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסר בתגובה כי "אנו עדים להתפרצות מקרים קשים בהם מתגלית המשטרה חסרת רסן ומצפון, כלפי חרדים בפרט וכלפי אוכלוסיות חלשות בכלל. עדיין לא נרגענו ולא קיבלנו תשובות על תקיפת הנער המוגבל בל"ג בעומר, ומאז נחשפנו שוב ושוב לאלימות מזעזעת שדורשת חקירה לעומק ומסקנות מיידיות לעתיד", הוסיף ליצמן.

ח"כ ינון אזולאי, ש"ס, מסר בתגובה: "לצערי אנו עדים שוב ושוב למעשה אלימות קשה ואכזרית מצד השוטרים – אותם אלו שאמורים לשמור עלינו, למרות שאנו מנסים להמליץ יושר ולומר שזה רק שוליים שבשוליים ורוב השוטרים טובים. שאלתי למ"מ המפכ"ל וכבוד השר לביטחון הפנים ח"כ ארדן, האם אתם מכוונים את השוליים להפגנות נגד החרדים? זה שהמפגינים החרדים לא שורפים ניידות מתיר לשוטרים למשוך להם בפאות ולהתנהג באנטישמיות כלפיהם? הגיע הזמן לומר למשטרת ישראל די לאלימות והאכזריות, די למשטר האפל, הגיע זמן שמישהו שם יתעורר ויבין שדמינו לא הפקר גם בגופינו יש כדוריות דם לבנות", הוסיף ח"כ אזולאי.

ח"כ אורי מקלב, יהדות התורה, הגיב ואמר: "לציבור בישראל נגמר האימון במשטרה. לצערנו, האלימות זו תרבות ארגונית במשטרה. השוטרים אינם לומדים ואינם מכרים את דרך האמצע או שנעלמים ואין מסוגלים לטפל באירועים או שמגעים באלימות חסרת כל רסן, הכל מגיע מתוך יוהרה וביטחון הקיים להם כי לא יעשה להם דבר. מקרה זה הוא מבחן למשטרה כמה זמן שוטר זה יכול להישאר בתפקידו. יום אחד הוא אינו יכול להישאר בתפקדו. על החברה בישראל להוקיע את השוטרים האלימים מתוכה, עד שאדם יתבייש להגיד שיש לו אח שוטר".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר כי: "המשטרה עושה הכל כדי לאפשר בישראל את זכות המחאה וחופש הביטוי, אולם זכות זו אינה גוברת על זכותו של כלל הציבור לביטחון אישי ולחופש תנועה, ויש להציב לה גבולות ברורים", אמר בטקס חילופי מפקדי המחוז הצפוני, אך הבהיר: "כל זה לא אומר שאין תקלות, זה לא אומר שאין עשבים שוטים, זה לא אומר שאין שוטרים אלימים שמנצלים לרעה את הכוח שנותן להם החוק. בהם עלינו לטפל – שוטר אלים שלא יודע לגלות איפוק לא צריך להישאר בשורות המשטרה".

הוא המשיך ואמר: "זו אחריות שלי ושל המפכ"ל – אני מצפה לנורמות האלה מכל מפקד בארגון. אני מגלה לצערי ששוטרים שפעלו בניגוד לחוק ממשיכים לשרת בארגון. שיש סלחנות לאלימות מיותרת מצד שוטרים. זה נוגע גם לגילויי גזענות", הוסיף השר.עוד אמר ארדן, כי "המשטרה עשתה עבודה מדהימה בשנים האחרונות כדי להתקרב לציבור החרדי וליוצאי אתיופיה. היו הישגים מדהימים". אך לדבריו, "פגשתי עשרות פעילים יוצאי אתיופיה שסיפרו לי על מפגשים שחוו עם שוטרים – הם לא המציאו. בעיית הגזענות היא בעיה של כלל החברה הישראלית לא רק של המשטרה – אבל גם כאן אנחנו צריכים להוביל ולהיות בראש. נקים בקרוב יחידה מיוחדת שמשימתה להיאבק בגילויי אלימות היכן שקיימים – זו חובתנו".

ממשטרת ישראל נמסר: "החומר הועבר למחלקה לחקירות שוטרים ובמקביל, הוחלט להעביר את השוטר מתפקידו באופן מיידי עד לבירור הנסיבות".

מגמה של משיכת פאות

למרות כי הפעם נוצר רעש סביב משיכת הפאות, זו היא לא הפעם הראשונה שזה קורא במשטרת ישראל. זה קרה לפני כתקופה בהפגנת העדה החרדית בירושלים על גיוס, אז אפשר לראות שוטר שעל פי מדיו ניתן להסיק כי מדובר בשוטר בדרג גבוה שתופס בשתי פאותיו של מפגין ובאמצעותם גורר אותו מהכביש. לפני זה, רואים את אותו שוטר בתיעוד מושך בפאה של עוד מפגין באדישות מזעזעת.

אך גם זה לא התקרית משיכת הפאות הראשונה: בסרטון וידאו שהגיע לידי 'בחדרי חרדים' ניתן להבחין שאחד המפגינים עומד במרכז הכביש ונהדף על ידי אופנוע משטרתי שמתנגש בו פיזית. בהמשך, מאחר והוא עדיין מסרב לעזוב את הכביש, השוטרים דוחפים אותו, תופסים בו ומתחילים לפנותו לעבר המדרכה. "עמדתי צמוד לאי תנועה, לא חשבתי שזה יפריע לשוטרים – ואז הגיע אופנוע ונכנס בי" משחזר בשיחה ל'בחדרי חרדים' תלמיד הישיבה שמופיע בתיעוד, יחזקאל מ. לדבריו, "שוטר הגיע אלי מאחורה ודחף אותי, קיבלתי מהם בעיטות מסיבה שאינה ברורה וללא שום הצדקה, רגע לפני שהשוטרים משחררים אותו בצד הכביש – שוטר תופס את אחת מפיאותיו של הבחור, ומושך אותה בחוזקה עד כדי כאב, דבר שגרם לבחור להסיט את ראשו לעבר יד השוטר כדי לנסות להפחית את הכאב. "תפסו אותי שתי חבר'ה" ממשיך יחזקאל לשחזר, "פתאום אחד מהם אסף בידו את כל שיער הפיאה ומשך בעוצמה". מהתיעוד עולה שאותו בחור לא מייחס לכך חשיבות מיוחדת באותם רגעים, הוא נראה מסדר את הפיאות הקצרות שוב אל מאחורי אוזניו, ומגלה כי הכיפה נפלה במרכז הכביש. "כולם צעקו עליו, הוא שחרר ועזב אותי", מתאר יחזקאל. בתיעוד הוידאו נראה יחזקאל חוזר לאחור בכדי לקחת את הכיפה, "התכופפתי לקחת את הכיפה, שוטר הגיע אלי מאחורה ודחף אותי קלות, הראיתי לו את הכיפה שלשמה חזרתי, אך הם החליטו לתקוף אותי". עוד לפני שהספיק להחזיר את הכיפה לראשו, השוטרים תופסים אותו, "נתנו לי עוד כמה בעיטות לפני שנתנו לי לחזור למדרכה". יחזקאל מוסיף שאחת הבעיטות שספג, הוא קיבל בצלעות. "היו לי כאבים כמה ימים וברוך השם הם חלפו", משתף הקורבן. כעת נשאר לנחש כמה מקרים לא תועדו…

השארת תגובה