"יש קשיי קליטה, לא גזענות"

הראש"ל הגרש"מ עמאר בשיעורו: "אין עלייה שמרגשת אותנו כמו יהודי אתיופיה. רק יש קשיי קליטה, לא גזענות "

הרב עמאר
הרב עמאר

בדברים שנשא הראש"ל הגרש"מ עמאר שליט"א בשיעורו השבועי בבית הכנסת נר התורה התייחס למחאתם של האתיופים. במשך דקות הרחיב הראשון לציון על הקושי אותו הם עוברים בעלייתם לארץ אך נשא דברי עידוד וציין כי אין זה גזענות אלא קשיי קליטה.

בדבריו סיפר על דאגתו לקהילה האתיופית בהיותו הרב הראשי."אני זוכר כמה פעמים הזמנתי ראשי ערים התחננתי בפניהם. נסעתי לראש העיר פ"ת אספנו את כל המנהלים בכדי שיקבלו אותם" סיפר רבה של ירושלים והרחיב בפסק שכתב על הקהילה, עליו סמך ידיו מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

בדבריו אף הפנה ביקורת לאותם פוליטקאים שמשתמשים באמירות של גזענות. "מה שגורם להם להתנהג כך, כי יש כאלה אומרים להם זה גזענות, שונאים אותכם. תדעו לכם הכל הבל". אמר הראש"ל והוסיף כי אלה שאומרים כך זה מחשבונות פוליטיים.
"אומרים להם כך כי זה חשבון פוליטי, עד שיוצאים דברים לא לעניין שמבזים את הקהילה בגלל זה. חבל הם לא כאלה. הם לא פראי אדם הם אנשים עדינים. אני לימדתי חלק מהם, הכרתי אותם מקרוב, איזה עדינות נפש, רק מסכנים סובלים ולא רוצים לקבל אותם והרבה נפלו בגלל זה". אמר הראש"ל.

"מה יעשו הנערים שלא רוצים לקבל אותם. ואם לומדים זה בדיעבד מרגישים לא נח ואז נופלים. הרבה מהם יכלו להיות בני תורה כי יש להם אמונה ואוהבים את השם ואת התורה.

הראש"ל בדבריו הוסיף כי צריך להסביר להם שהכל זה עניין של קשיי קליטה. "אבל אחרי הכל זה קשיים, אבל הקשיים הם קשיים של קליטה. במקום לבוא להסביר להם שזה הקשיים ולעודד אותם זה מושך מכאן וזה מושך מכאן".

"כל אחד בא עם שפה אחרת, עם מנטליות אחרת, מנהגים אחרים, חשיבה אחרת. פתאום נמצאים כאן מכל הארצות ואנחנו מתפלאים איך יש ויכוח. הפלא הוא איך אנחנו מסתדרים חיים ביחד ב"ה ואוהבים זה את זה. הראש"ל הוסיף "אנחנו אוהבים אותם אהבת נפש אין עליה שמרגשת אותנו כמו העליה של יהדות אתיופיה"

בדבריו התייחס הגרש"מ לאפליה הקיימת בין ספרדים לאשכנזים וציין כי אנו עדיין בגלות. "אז יש לנו טענות למה לא מקבלים את הבנות שלנו לסמינר הזה, והבנים לישיבות. אנחנו מתפלאים, אבל זה הגלות. הגלות לא נגמרה".

השארת תגובה