השופט: "נתניהו מבצע תרגילי סחבת"

השופט בדימוס אליהו מצא: "נתניהו כלל לא מתכוון לפרוש. הוא רוצה להיות ראש הממשלה עד הרגע האחרון" – "יש כאן תופעה של דמוקרטיה של שלטון יחיד. נתניהו מנצל את כל יכולותיו"

השופט אליהו מצא
השופט אליהו מצא

השופט בדימוס אליהו שדן בפרשת "האי היווני" בה הועמד כחשוד רה"מ לשעבר אריאל שרון, מבקר את ראש הממשלה סביב התנהלותו בענין השימוע אצל היועמ"ש ואומר, כי אין כל סיבה להיעתר לבקשתו פעם נוספת ולדחות את השימוע.

בראיון ל-אילה חסון ב-103fm התייחס מצא לדברי נתניהו מהעבר בענין השימוע ואמר, "אני חושב שכולנו זוכרים את הבטחתו של נתניהו לפני הבחירות, כשטען שירסק את כתב החשדות עוד בשימוע. הוא טען שירסק את מגדל הקלפים שבנתה נגדו הפרקליטות ולא יישאר ממנו דבר. שהוא יפורר אותו וכל העם יראה שידיו נקיות.

"מאז מר נתניהו מבצע תרגילי סחבת כדי לדחות את הקץ כמה שרק אפשר. לפני הבחירות האחרונות חשבתי שהמניע שלו לדחות את השימוע שוב ושוב נובע מהתקווה שיצליח, לאחר הקמת הממשלה החדשה, להריץ הצעות חקיקה שיחסנו אותו מפני העמדה לדין.

"היועץ המשפטי לממשלה העמיד את חומר החקירה לרשות סנגוריו של נתניהו לפני חודשים רבים. במשך תקופה הם סרבו לקבל אותם ובסופו של דבר רק עורך הדין חדד לקח את החומר. מאז עברו כשישה חודשים וזה זמן סביר מספיק כדי לקרוא את החומר ולקבוע עמדה.

"כעת מר נתניהו מבקש שוב לדחות את השימוע. קשה להבין מה מניע אותו מלבד הכוונה להריץ הצעות חקיקה שיחסנו אותו מפני העמדה לדין. להבנתי לא יכולה להיות סיבה אחרת. היועץ המשפטי לממשלה נהג במשך כל התקופה ברוחב לב גדול כלפי הצרכים של הסנגוריה של מר נתניהו והגיע למסקנה אין להרשות את הסחבת הזו מעבר למידה. לכן הוא דחה את הבקשה של רה"מ. מר נתניהו עצמו אינו צריך להיות עסוק בשימוע, זה תפקידו של הסנגור".

נתניהו טוען שהוא חייב להיות מעורב בנושא כי רק הוא מכיר את כל הפרטים.
"כבר ראינו שרה"מ מסוגל לעבוד במשך כל היום ולקיים ישיבות משתיים בלילה עד שעות הבוקר המוקדמות. כנראה שכושר העבודה של נתניהו הוא בלתי מוגבל. הוא יוכל למצוא את השעות הספורות להאיר את עיניהם של הסנגורים שלו".

אתה חושב שאם הוא יעתור לבג"ץ העתירה תתקבל?
"אני לא מאמין שהיא תתקבל. ההערכה שלי היא שהסיכוי שלו דל מאוד. לשימוע יש חסרונות ולא רק יתרונות ונתניהו יכול לומר שהוא מוותר על השימוע ופונה למשפט".

אילו חסרונות יש לשימוע?
"בשימוע עלולים להיחשף ראיות שבכוונת ההגנה להעלות במידה ויוגש כתב אישום. בכך הם מאבדים את אלמנט ההפתעה. אולמרט לדוגמה ויתר על השימוע. אם נתניהו בכל זאת רוצה ללכת לשימוע – צריך לקיים אותו במועד שנקבע. אגב, ההליכה לבחירות החדשות הייתה כמובן החלטה אישית של מר נתניהו שסירב להחזיר את המנדט לנשיא המדינה בטענה שאם הוא לא ראש הממשלה – אף אחד לא יהיה ראש הממשלה".

כל חברי הכנסת יכלו להצביע נגד פיזור הכנסת. אף אחד לא עמד עם אקדח לרקה שלהם. הרבה הצביעו בעד.
"יש כאן איזושהי תופעה של דמוקרטיה של שלטון יחיד. נתניהו מנצל את כל יכולותיו".

הזדמן לך להיחשף לראיון שקיים פרקליט המדינה ב'מקור ראשון'? שי ניצן טען שתיק 4000 הוא תקדימי.
"לפעמים גם תיקים תקדימיים צריך להביא לבירור. איש מהרחוב לא יכל לעשות עסקאות מהסוג הזה. יש כעת כתב חשדות וצריך לברר את הפרשה. אני יכול לומר שלדעתי המשא ומתן בין נתניהו לנוני מוזס בתיק 2000 הוא עסקת שוחד מושלמת. היועץ החליט להסתפק במרמה והפרת אמונים בלבד".

היית ממליץ לנתניהו לפרוש?

"זה תלוי בו. נאמר בעבר שיעקב וינרוט ז"ל הציע לו דיל שכולל את פרישתו והסדר באישומים. זה יכול להיות מהלך חכם מבחינתו של נתניהו אך מדובר בשיח תיאורטי בלבד. הוא כלל לא מתכוון לפרוש. הוא רוצה להיות ראש הממשלה עד הרגע האחרון ולכן חבל לדבר על זה".

איזה משקל היית שם לשופט בבואו לבחון מקרה כזה?
"כשמבררים אשמה אין שום משקל לשופט. כשמגיעים לגזירת הדין אפשר להתחשב בנסיבות".

מבחינת הכרעה משפטית זה לא משנה?
"זה לא משנה שום דבר. בפרשה של אריק שרון סברתי שהמבחן הוא אותו מבחן ראיות אך יש להביא בחשבון גם את התוצאות הפוליטיות של העמדת ראש ממשלה לדין פלילי. אני חושב שמקרה של נתניהו – הכל כבר נלקח בחשבון".

אתה מתכוון לתיק היווני של שרון?
"כן. אז הייתה מחלוקת בין היועץ המשפטי לממשלה לבין פרקליטת המדינה".

מזוז סגר את התיק.
"נכון. אני כתבתי את פסק הדין בו אישרתי את ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה".

אתה שלם עם ההחלטה הזו?
"שלם לגמרי. למען האמת אני שלם כמעט עם כל ההחלטות שלי".

השארת תגובה