מדוע בתי מלון כן ומסעדות לא

חשש מעתירה חדשה כנגד מועצת הרבנות הראשית המועצה הדתית ירושלים והרבנים הראשיים לירושלים, הטוענת: תנו כשרות גם למסעדות הפתוחות בשבת

תעודת כשרות
תעודת כשרות

חשש מעתירה חדשה כנגד מועצת הרבנות הראשית המועצה הדתית ירושלים והרבנים הראשיים לירושלים הטוענת: "אפשרו למסעדת באב אל ימן הכשרה ופתוחה בשבת ללא חילול שבת לקבל תעודת כשרות – בדיוק כפי שנוהגים עם בתי המלון בישראל"

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, מגישת העתירה מטעמו של העותר: "מתן כשרות למסעדות כשרות הפתוחות בשבת ללא חילול שבת יאפשר למקומות רבים יותר לקבל תעודת כשרות ולשרת את הציבור הרחב"

יהונתן ודעי, בעלי מסעדת באב אל ימן, העותר: "האפליה של המסעדות אל מול בתי המלון בישראל – זועקת לשמים. אין כל סיבה שבתי המלון יקבלו תעודת כשרות ויפעלו בשבת, ואילו מסעדות שומרות כשרות, שאינן מחללות שבת – לא יוכלו לעשות זאת"

תנועת נאמני תורה ועבודה הגישה אתמול (ראשון) עתירה לבית המשפט, בשמו של יהונתן ודעי, בעלי מסעדת "באב אל ימן" בירושלים, כנגד מועצת הרבנות הראשית, המועצה הדתית ירושלים והרבנים הראשיים לירושלים.

העתירה למתן צו על תנאי מוגשת בשמו של ודעי, בעלי "באב אל ימן" הכשרה ופתוחה בשבת, ללא חילול שבת, בעקבות החלטת המשיבים משנת 2000, שלא להעניק תעודות כשרות למקומות פתוחים בשבת מלבד בתי מלון.
בעתירה נכתב: "באופן אבסורדי, תרמילאי ישראלי יכול לשוטט בכל העולם… ולמצוא כמעט בכל מקום אפשרות לסעוד סעודת שבת, תוך שהתשלום מוסדר לפני או אחרי השבת. דווקא במדינת ישראל ובירושלים בירתה, נתקלים צעירים אלו במחסור בפתרון עבורם. למרבה האירוניה, במקום שהרבנות הראשית תסייע למלא את הריק שנוצר, היא זו שכופה אותו… נמצא אם כן, שהרבנות הראשית לישראל מקשה על הצרכן הישראלי לצרוך אוכל כשר בשבת. המועצה הדתית ירושלים חתומה על תעודות כשרות של למעלה מ-100 בתי מלון בירושלים. מדובר בבתי עסק המגישים אוכל בשבת, תוך העסקת משגיחי כשרות ועמידה בכל הדרישות ההלכתיות… למה ייגרע שמו של העותר מרשימת בעלי העסקים הכשרים? במה נופל בית העסק שלו מכל בית מלון אחר בעיר? האם העובדה שהעותר מפעיל חדר אוכל מבלי להחזיק בחדרי אירוח רלוונטית לעניין מתן כשרות?".

בעתירה מציינים, כי המסעדה פועלת ותפעל על פי כל כללי הכשרות ושמירת השבת, באופן זהה לדרך בה הדבר מתקיים בבתי המלון: "העותר מבקש לפעול בדיוק באותן דרכים בהן פועלים בתי המלון הכשרים. האוכל יחומם ויוגש לסועדים באותם אמצעים כשרים והתשלום ייגבה באותן שיטות (לפני השבת או אחריה). לא רק שאין קושי מיוחד בהפעלת המקום במתכונת של בית מלון, אלא שהדבר אף פשוט יותר".

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, מגישת העתירה בשמו של יהונתן ודעי: "אחד החסמים המשמעותיים ביותר בפני מתן תעודות כשרות למסעדות ובתי קפה בישראל הוא הפתיחה בשבת, גם אם אין במקומות אלה חילול שבת כלל. בקהילות רבות בחו"ל מקובל לאכול סעודות שבת ולחגוג אירועים כמו שבת חתן ובר/בת-מצווה במסעדות בשבת שאינן מחללות שבת. המהלך שלנו נועד לאפשר מצב עניינים דומה בארץ, מה שיגדיל משמעותית את האפשרות לקבל כשרות במסעדות רבות בישראל.

כתנועה ציונית דתית המייצגת ציבור צרכני כשרות גדול מאוד אנו סבורים כי המהלך יאפשר לציבור דתי, מסורתי וחילוני מקומות לקיום אירועים וסעודות משפחתיות ללא חילול שבת, בדיוק כמו בבתי מלון. אנו בטוחים שהגורמים השונים ברבנות הראשית יבינו את חשיבות העניין למען חיזוק הכשרות בישראל ויאמצו אותו ללא צורך בהכרעה של בית המשפט.

יהונתן ודעי, בעלי מסעדת באב אל ימן והעותר: "האפליה של המסעדות אל מול בתי המלון בישראל – זועקת לשמים. אין כל סיבה שבתי המלון יקבלו תעודת כשרות ויפעלו בשבת, ואילו מסעדות שומרות כשרות, שאינן מחללות שבת – לא יוכלו לעשות זאת. אני מצפה ממועצת הרבנות הראשית, מן המועצה הדתית ירושלים ומן הרבנים הראשיים לירושלים להבין את חשיבות העניין ולהפנים כי המקום מעוניין לארח אנשים ובתוך כך לשמור על כשרות ושבת ללא שום קיצורי דרך. אני מלא מקווה כי בית המשפט יסייע להגיע להבנה החשובה הזו, למען באב אל ימן, למען מסעדות נוספות בישראל ולמען ציבור צרכני הכשרות הגדול".

השארת תגובה