בית שמש: המכתב שעורר מהומה

מכתב שפורסם על ידי הגר"נ קופשיץ, גרר בעקבותיו שורת התבטאויות והצהרות מצד נציגי הליכוד והבית היהודי שהצהירו, כי "אם לא יתחילו את בניית נווה שמיר במיידי לציבור הכללי, לא יינתן היתר בנייה בשום מתחם חדש באף שכונה"

נווה שמיר בית שמש
נווה שמיר בית שמש

המאבק על צביונה העתידי של שכונת 'נווה שמיר' עולה שלב וזאת נוכח פרסום מכתב בשבוע שעבר על ידי המרא דאתרא הגר"נ קופשיץ, בו הוא חיזק את הרוכשים החרדים "אשר מטרתם להעמיד את צורכי הדת אף בשכונה זו".

כזכור וכפי שפורסם בחודשים האחרונים ב'השבוע בבית שמש', שכונת רמה ה', המכונה 'נווה שמיר', שיועדה לציבור הכללי, לא הוכיחה את עצמה ביעודה לציבור זה, כשדבר זה בלט אף בכנס אסיפת זוכים ראשונה לזוכי 'מחיר למשתכן' בשכונה – שנערך לפני כארבעה חודשים על ידי חברת 'פסגות זיו' – שם הוכח אקטיבית כי על אף שהשכונה יועדה לציבור הכללי, אלו לא נענו לאתגר והשאירו את הזירה למגזר החרדי.

מספר הזוכים החרדים בפרויקט זה לא היה אמור לשנות את ייעוד השכונה אילו היה מסתכם בזוכים אלו, זאת מאחר ומדובר בפרויקט בו ישנם 128 דירות בסך הכל, כאשר רק מחציתם נמכרו במסגרת 'מחיר למשתכן' – אך התברר כי פרויקט זה הוא רק דוגמית קטנה שמשקפת את עתידה של השכונה.

לפני כחודשיים ערכה עיריית בית שמש כינוס מיוחד לזוכי 'מחיר למשתכן' בשכונה זו, בשביל להבהיר שוב כי צביונה ואופייה של שכונה זו תהיה מותאמת למגזר הכללי והדת"ל ולא למגזר החרדי, אך שוב בלטו בנוכחותם הזוכים החרדים.

באותו כנס אמרה ראש העיר עליזה בלוך, כי דברה עם שר האוצר משה כחלון על אפשרות של החלפת הזכיות של תושבים חרדים עם חילוניים ודת"ל, כך שאלו מהמגזר הכללי שזכו ב'מחיר למשתכן ברמה ד' יחליפו עם החרדים שזכו ברמה ה'. "חובתי המוסרית להגיד מה יהיה צביון השכונה כדי שאף אחד אחר כך לא יגיד 'רגע אבל הבטיחו לי ככה וככה', לכן פניתי למשרד האוצר, כדי לאפשר לתושבים לגור בשכונה שמתאימה להם", אמרה בלוך בראיון לרשת ב'.

הכנס עצמו יצא מכלל שליטה ועימות קולני פרץ בין המשתתפים, כאשר נציגי העירייה החילוניים, ניסו לשכנע את הזוכים החרדים לבטל את זכותם לדירה בשכונה זו ולהתמודד במקום זה ברמה ד', המיועדת לציבור החרדי.

חבר מועצת העיר חיים זמורה (דגל התורה), שהשתתף באותו כנס, קם וזעק: "בית שמש שייכת לכולם. אף אחד לא יכול על פי חוק להגיד היכן לגור והיכן לא לגור. הציבור החרדי כמו כל ציבור אחר יכול לרכוש דירה היכן שהוא רוצה, והיכן שהוא יגור העירייה תצטרך לתת לו שירותים. בית שמש לא תהיה קריית יובל 2, בית שמש שייכת לכולם ואם יש כאן מאות משפחות חרדיות שזכו לקורת גג, אף אחד לא ייקח להם את הזכות הזו".

כינוסים אלו עוררו עניין רב לא רק אצל הזוכים החרדים, אלא גם בקרב יזמים שזכו בקרקעות, קבלנים ואפילו רוכשים חילוניים, שחלקם אף נלחצו מההצהרות ולפיהם "מבני הציבור בשכונה יותאמו למגזר הכללי", זאת מאחר ואלו חוששים כי אם יבנו את השכונה בצורה שתתאים רק למגזר הכללי, הם עלולים להשקיע את כספם על 'קרן הצבי'.

"בתור אדם חילוני שזכה ב'מחיר למשתכן' בשכונה, אני מעדיף שיבנו בביתי מרפסת סוכה ומבני ציבור שיתאימו גם למגזר החרדי", אומר ל'השבוע בבית שמש' אחד הרוכשים החילונים. "צריך לקחת בחשבון את האופציה שהשכונה תהיה חרדית בסופו של דבר. מי ירצה לקנות דירה בלי מרפסת סוכה, בלי בתי כנסיות באזור וכדו'".

בתוך כך, בשבוע שעבר, כאמור, פורסם מכתבו של הגר"נ קופשיץ, בו הוא חיזק את ידי הרוכשים החרדים בשכונה. "שמחתי באומרים לי על התאגדות אברכים מציבור הרוכשים בשכונת רמת ה' בעירינו ת"ו, אשר מטרתם להעמיד צרכי הדת אף בשכונה זו על תילם כפי הצורך בשכונה של חרדים לדבר ד'", נכתב. "כבר עתה רוב מובהק של הרוכשים הם מהציבור החרדים. בעז"ה שכונה זו תהי לנוה של תורה ויראת שמים".

יו"ר הליכוד בעיר, חבר המועצה שלום אדרי, אמר לאתר 'שמשנט', כי "נווה שמיר תהיה רק קצה הניסיון שלנו לאזן דמוגרפית (את העיר) וכשלא מתחילים את הבניה שם, אין מקום בכלל לחשוב על עתיד העיר. זה הזמן והמקום להכריז ולבצע,  אם אין נווה שמיר אין גם בניה בשום מקום אחר בעיר. אם לא יתחילו את בניית נווה שמיר במיידי לציבור הכללי, לא יינתן היתר בשום מתחם חדש באף שכונה".

בתגובה לדברים אלו כתב חבר המועצה ישראל סילברסטין (דגל התורה): " ישנם גורמים פוליטיים שמשום מה חושבים שמישהו הכתיר דווקא אותם להיות ה'אנשים החזקים' בעיר. זה שנים שאותם גורמים פוליטיים מנסים בכל דרך להתנכל ולשסות ציבורים זה בזה, וללא הצלחה רבה, ואולי מכאן תסכולם".

"ראש העיר וצוותה מבינים שהם צריכים לשרת את כלל המגזרים בעיר, כולל את בני המגזר החרדי על כלל הקהילות המרכיבות אותו", הוסיף סילברסטין. "אף אחד לא יאיים על הציבור החרדי ולא ינהג בבריונות. זה לא מתאים לכלל תושבי העיר הנפלאים. אני קורא לחבריי, חברי מועצת העיר, לנהוג באיפוק, בכבוד ובדאגה לכלל תושבי העיר".

בשיחה עם 'השבוע בבית שמש' אמר סילברסטין, כי "זו חוצפה לאיים על עצירת הבניה בשכונות החדשות, בשעה שדווקא העיר הוותיקה היא זו שנהנית מתקציבי ענק בגלל הבניה ברמה ד' וה' במסגרת תקציבי ישן מול חדש – העולים על 20 מיליון שקלים".

יו"ר סיעת הבית היהודי בעיר, חברת מועצת העיר רינה הולנדר, התייחסה אף היא לסערה שהתעוררה שוב ופרסמה, כי "מדי יום פונים אליי תושבים מהציבור הכללי והדתי לאומי, בבקשה לקדם ובדחיפות בניית שכונות לציבור. הביקוש לדיור בקרב הציבור הציוני בעיר גבוה מאד".

על אף שהדבר לא הוכיח את עצמו בנווה שמיר מוסיפה הולנדר, כי "הציבור הכללי ובייחוד הדתי לאומי יגיע בהמוניו לשכונה אשר תהיה מותאמת לצרכיו, וזה כנראה מה שמפחיד את הפוליטיקאים והעסקנים העומדים מאחורי מכתבו של הרב קופשיץ ומכתבים אחרים המופצים בציבור".

בהודעה החריפה שפרסמה הוסיפה הולנדר, כי "בבית שמש הולכות ונבנות אלפי יחידות דיור המיועדות לציבור החרדי, אך אותם עסקנים ופוליטיקאים מחרחרי ריב וצרי עין לא מסתפקים באלפי יחידות הדיור האלה, אלא עינם צרה במה שיש לאחר".

יו"ר הבית היהודי התייחסה לאוליטמטום של חברי הליכוד והוסיפה, כי "בהמשך לאולטימטום של שלום אדרי ומשה שטרית מהליכוד כי לא יבנה פה כלום עד לבנייה בשכונת בנווה שמיר, ציפור קטנה לחשה לי כי גם מפלגת ש"ס שכיום מחוץ לקואליציה מודיעים למפלגת 'דגל' אל תיבנו עלינו בכל הקשור לפגיעה ברמה ה' לציונים".

דוד לוצקין, אחד מזוכי 'מחיר למשתכן', אומר ל'השבוע בבית שמש': "לפני כשנה זכיתי בהגרלה של מחיר למשתכן בעיר ואז התברר לי שהשכונה שזכיתי בה היא נווה שמיר. לאחר בירור קצר הבנתי שנפלתי חזק – זו שכונה שמיועדת למגזר הכללי".

"התברר לי שאני לא היחיד", ממשיך דוד. "הקמתי מייל והתחלתי לפרסם שיש התארגנות חרדית ואט אט עוד ועוד אנשים נרשמו והגענו כבר למעל חמש מאות זוכים חרדים. פנינו לעליזה בלוך והיא ערכה כנס לזוכים בשכונה ושם התברר שרוב הזוכים הם חרדים, אך היא טומנת את הראש ולא מסכימה לגמור את הסיפור".

דוד, כאמור, החליט לאגד את כל הזוכים החרדים ותחת השם "קבוצת הזוכים במחיר למשתכן – נווה שמיר", איגד כבר מעל ל-500 משפחות. "זוכה שמעוניין להצטרף לקבוצה לטובת העניין ", מוסיף דוד, "מוזמן ליצור קשר במייל h686000@gmail.com".

2 תגובות
  1. הגיע זמן להפריד בין הרמה לבית שמש הישנה לשתי רשויות.

  2. קופשיץ הוא לא מרא דאתרא, בקושימרב של הקריה החרדית בלבד וגם שם הוא לא מקובל על כולם. לבית שמש יש מרא דאתקא אחר, מסביר פנים, לא קיצוני ומחרחר ריב ומ-בל כל יהודי גם אם אין לו כובע שחור

השארת תגובה