אוכלים כמו גדולים – מעבר התינוק לאוכל מוצק

ילד אוכל
ילד אוכל

כולם אוהבים לאכול. האוכל לא רק טעים, אלא גם בריא ומספק ותורם לתחושת השובע והבריאות שלנו. כמו שאנו אוהבים לאכול מאכלים מסוגים שונים, כך אנו צריכים לחשוף את התינוקות הרכים שלנו לנפלאות הטעמים שמחכים להם.

מכיוון שכבר כמה חודשים שהתינוקות ניזונים מחלב אם או תרכובות מזון שונות, לאחר תקופה מסוימת הגיע הזמן שהם יעברו לאכילת אוכל מוצק ממש כמו שאנו אוכלים מדי יום. בנוסף לכך חשוב לציין שמכיוון שהם אף פעם לא אכלו אוכל מוצק, יש לבצע את המעבר מחלב לאוכל מוצק בהדרגתיות בלבד ולא בבת אחת. את המעבר הטוב ביותר ניתן לעשות בעזרת טעימות הדרגתיות של מאכלים שונים.

באיזה שלב מתחילים עם הטעימות

כאמור, מומלץ להעניק לתינוקות את החשיפה לאוכל מוצק באופן הדרגתי ומתון ככל האפשר. לכן יש להתחיל את טעימות של מנות קטנות מאוד, כך שהתינוק יתרגל לתחושה החדשה שבפיו, וגם אתם תוכלו לראות כיצד גופו מגיב לסוג אוכל כזה או אחר.

על פי המלצות בריאותיות, כדאי להתחיל את שלבי הטעימות של אוכל מוצק החל מגיל חצי שנה. כך שמערכת העיכול של התינוק תוכל להתמודד עם המעבר בין אוכל נוזלי לאוכל מוצק, וכך גם כל מערך ומאזן החיידקים המצויים במערכת העיכול באופן טבעי.

מומלץ להתחיל את הטעימות עם ירקות מבושלים ללא מלח או תבלינים, כמו גזר, קישוא, בטטה ועוד. לאחר כמה ניסיונות מוצלחים, ניתן לנסות בכל פעם ירק מבושל אחר, ואף מדי פעם פירות שונים שהם הרבה יותר מתוקים וטעימים לתינוקות.

מעבר לאוכל מוצק – כך תעשו זאת בצורה נכונה

המעבר בין אוכל נוזלי לאוכל מוצק מוכרח להיעשות באופן הדרגתי וסבלני. ברור שאתם כבר מחכים שהתינוק יטעם את הקציצות השוות שאתם מכינים בימי שישי, אך התאזרו בסבלנות ובצעו את הטעימות והמעבר לאוכל מוצק באופן האידיאלי ביותר כך:

  • סקרנות טבעית – שימו לב האם התינוק שלכם מגלה עניין וסקרנות רבה כאשר אתם אוכלים. בגיל חצי שנה הילד כבר בוגר ומודע היטב לסביבתו, כך שאם הוא פותח את פיו ומושיט ידיים כאשר אתם אוכלים לידו, זהו ככל הנראה היצר הטבעי שלו לאוכל והוא מוכן לסבב טעימות של אוכל מוצק.
  • יציבה נכונה – לאחר כמה חודשים מרגע הלידה, התינוק ממשיך לגדול ולהתפתח כל הזמן. כך השרירים והיציבה שלו מתחזקת והופכת עצמאית יותר ללא תמיכתכם בו. זהו אחד מהסימנים לכך שהוא מוכן להתחיל את הטעימות של אוכל מוצק.
  • חוקר את הסביבה עם הפה – אם התינוק מרבה לבדוק ולחקור דברים בעזרת פיו, זהו סימן נהדר עבורכם כי הוא ישמח לגלות ולחקור גם את סודותיו של האוכל ה"אמיתי" כמו שכולם אוכלים.

מתכונים מומלצים שכל תינוק יאהב

לאחר שלב הטעימות וההבנה כי הילד אוהב והתרגל למרקם והטעם של אוכל מוצק, הגיע הזמן לתת לו מנות אוכל קטנות המורכבות כולן מאוכל מוצק. אם אתם מחפשים מתכונים לתינוקות, וזקוקים לרעיונות למנות שהוא יאהב – מומלץ לנסות את השילובים המקסימים ברחבי הרשת שכל תינוק ישמח לאכול.

לאחר שהתינוק טעם וניסה כמה ירקות מבושלים באופן נפרד, כעת ניתן לשלב בין שלושה סוגי ירקות שהוא הכי אהב ולבשל אותם יחד במרק טעים ומשביע. זכרו לא לתבל את המרק כמו שאתם רגילים בדרך כלל, מכיוון שהמערכת העיכול של התינוק עדיין מנסה לקבל ולעכל (תרתי משמע) את השינוי בסוג האוכל שהיא מקבלת. למרק מזין וטעים במיוחד, מומלץ לשלב גם כמה חתיכות של חזה עוף מבושל, כך שהמנה תהיה מורכבת מהרבה מאוד אבות מזון וויטמינים החיוניים לתינוק.

השארת תגובה