השינוי והסיפוק: ממשרד ממוזג לעבודת אדמה

'יודע חקלאי פיקח': הסיפור הלא קונבנציונאלי של משק אורגני המעפיל, מתחיל מהחלטה של איש הייטק אחד להתחיל הכל מחדש, להקשיב ללב וללכת עם החלום

משק אורגני המעפיל | צילום: מירב מידן
משק אורגני המעפיל | צילום: מירב מידן

דותן גושן, בן 39 , נשוי + 3 חבר קיבוץ המעפיל, החליט באמצע החיים לשנות כיוון ולהתחבר לאדמה. מתפקיד נחשק של סמנכ'ל מכירות, בחברת טכנולוגיה מובילה, החליט, לאחר התבשלות ארוכת שנים, שאף פעם לא מאוחר להתחיל מחדש והקים משק אורגני לפני כ-7 שנים על אדמות קיבוץ המעפיל.

'היה לי רכב, משכורת טובה ושקט פיננסי, אבל הפריע לי שאני צריך לרוץ בבוקר ולשים את הילדים בגן ולחזור הביתה אחרי שהם כבר אכלו, מבלי שיכולתי לשבת איתם לארוחת ערב משפחתית. גם כשהייתי איתם בבית, הראש היה עדיין בעבודה', דותן מספר ומוסיף: 'בשלב מסוים הרגשתי שאני לא עושה משהו שממלא אותי ושאני רוצה לעשות משהו עם ערך מוסף'.

ההחלטה ללכת לכיוון החקלאות אמנם תפסה בהפתעה את הבוס ואת הקולגות בחברה, אבל המשפחה כולה, בניצוחה של אשתו ענת, פרגנה מהרגע הראשון והפצירה בו לא לפחד, אלא לפנטז. רוב החברים מסביב חשבו שהוא השתגע: לעזוב משרה במשרד ממוזג, משרה בטוחה ומשתלמת כלכלית, סוג של כלוב זהב ולעבור לתחום חדש, לעבודת כפיים?!

דותן לא עצר לרגע, במהלך השנים ביקר, ניתח וחקר כל מה שחשוב לדעת על חוות חקלאיות ועל עולם החקלאות האורגנית, ומצא הזדמנות להשתקע בקיבוץ המעפיל. הוא עזב את הרצליה, שכר מהקיבוץ 30 דונמים, החל במקביל גם לבנות את ביתו בהרחבה קיבוץ והתמקד בהגשמת החלום – עבודת אדמה. 'החלטתי שהתוצרת שלי תהיה אורגנית, בלי ריסוסים בכלל, גם לא ריסוסים שמותרים בחקלאות האורגנית. בחרתי להעסיק עובדים ישראלים, לדאוג לסביבה, בלי דישון ובלי זבל כמו ניילונים – אם כבר לעשות את זה, אז לעשות את זה עד הסוף'.

המשק שהקים דותן 'משק אורגני, המעפיל', עוסק כיום בשירות משלוחי סלים אורגניים עד לבית הלקוח – מדובר בעסק שגדל כל הזמן ופורח בדיוק כמו השדות שלו. 'זה מאוד מרגש לראות את הירקות נקטפים על הבוקר מוקדם מהשדה, ובעודם עם הבוץ והטל נארזים ומגיעים אל הלקוחות באותו היום עד ארוחת הערב', מספר דותן. אחד העקרונות שמובילים את המשק הוא שמירה על מחיר הוגן וקבוע לאורך כל השנה, והרעיון שיש כאלה שלוקחים מחירים מופקעים, רק בגלל שאפשר, מתסכל את דותן באופן אישי.

בגן הירק של המשק מגדלים עשרות סוגים של ירקות ותבלינים מידי עונה, אשר מתוכננים בקפידה באמצעות תכנית גידול המותאמת לכמות סלי הירקות. בין מגוון הירקות תוכלו למצוא: עגבניות שרי, פלפלים, חצילים, תירסים, במיה, גזר, מבחר דלעות, קולורבי, אספרגוס, שומר, ארטישוק, כרוב, סלק בצבעים שונים, חסות, פטרוזיליה, מנגולד, שמיר, קייל, בזיליקום, כרישה, בצל ירוק, אבטיח, מלון, אפונת שלג, שעועית תאילנדית, פול, סלרי, רוקט, בקצוי, רוקולה, בצל ירוק, תפוח אדמה בגוונים שונים ועוד. גם דברים מיוחדים יותר תוכלו למצוא בסל הירקות כגון עשבי בר, עולש, חסת המצפן, חובזה, סרפד, חומעה, עלי גפן, פאקוס, דייקון, תירס פופקורן ועוד.

על האידיאולוגיה החברתית שמאחורי הקמת המשק

המשק מתחילת דרכו פועל בשיטת ה'חקלאות בשיתוף הקהילה', מדובר ברעיון חברתי-אקולוגי, היוצר שותפות הדדית בין החקלאי לבין הצרכן ומטרתו לספק לתושבי הסביבה ולילדיהם אפשרות ליהנות מירקות ופירות אורגניים, בריאים, מזינים וללא כימיקלים, להקטין את זיהום האדמות ומקורות המים ולצמצם את הנזקים הסביבתיים.

בחקלאות האורגנית ובשדה של 'משק אורגני המעפיל' מגדל דותן עשרות סוגים של ירקות עונתיים ללא דישון כימי אלא בעזרת קומפוסט אורגני בלבד 'אנחנו לא משתמשים בהדברה כימית אשר מחסלת את כל החיים מתחת האדמה, פוגמת באיכות ובבריאות הירקות ומזהמת את מקורות המים שלנו' אומר דותן.

רעיון ה'חקלאות בשיתוף הקהילה' (CSA- Community Supported Agriculture) הוא מודל בו החקלאי הופך ל'חקלאי האישי' של קבוצת הלקוחות שלו ואילו קבוצת הלקוחות מצטרפים כמנויים לשירות ומזמינים באופן קבוע סל ירקות אורגניים. לתוך הסל נכנסים בין 10-14 סוגי ירקות הגדלים בעונה והבשלים לקטיף באותו השבוע, על פי תכנון מוקפד ומנויי המשק מקבלים משלוח של ירקות מגוונים וטריים שנקטפו עוד באותו הבוקר.

העקרונות העומדים מאחורי המשק ברורים לשני הצדדים, מצד אחד המשק מיישם את גישת ה'חקלאות בת קיימא' (Sustainable Agriculture) המתבססת על עקרונות חשובים, כאשר בבסיסה עומד הרעיון של לחיות בהווה בלי להרוס את העתיד ומצד השני הצרכנים (הלקוחות) אוכלים בריא יותר ומקבלים כל שבוע סל ירקות, טרי, מגוון בהתאם לעונה.

צילום: מירב מידן

בין העקרונות ששני הצדדים תומכים בהם:

  1. דאגה לאדמה – במשק אורגני המעפיל לא מרססים כלל ולא מדשנים בחומרים כימיים אשר פוגעים במי התהום, באויבים הטבעיים העוזרים להם להילחם במזיקים ובמיקרואורגניזמים המצויים באדמה ועוזרים להם לפרק שאריות צמחים ולהעשיר את האדמה בחומרים חיוניים.
  2. דאגה לבני האדם – המשק מבטיח כי לקוחותיו וילדיהם ייהנו ממגוון ירקות בריאים, בעלי ערך תזונתי גבוה וטעימים ולא יצטרכו להשקיע זמן ודלק כי הירקות יגיעו עד לפתח ביתם כל שבוע.
  3. דאגה לאיכות הסביבה- יש שימוש בקרטונים ממוחזרים, יש איסוף קרטונים מלקוחות מידי שבוע ששומרים את הקרטון על הגעת הסל החדש וישנה אפשרות להפחית את צריכת הניילונים באריזת הירקות לפי בקשת הלקוח.
  4. מניעת ריכוז משאבים על ידי תמיכה בחוות חקלאיות והקצאת משאבים לטובת פרויקטים סביבתיים.

איך משיגים את סל הירקות של משק אורגני, המפעיל:

  • סל ירקות בסיסי – 90 שח + משלוח, כולל 10 סוגי ירקות
  • סל ירקות משפחתי – 115 ₪ + משלוח , כולל 14 סוגי ירקות וכמות גדולה יותר מכל ירק
  • השרות ניתן עד הבית כל אזור גוש דן ועד בנימינה (כולל כל האזורים בדרך – נתניה, חדרה, אזור השרון) ומדמה גינת ירק בבית.
  • אתר הבית www.meshekorgani.co.il
  • טלפון להזמנות: 052-6122222
  • משק אורגני, המעפיל, עמק חפר meshekorgani@gmail.com
השארת תגובה