מים מים מים – למה? מתי? כמה? ואיך?

לפי הוראות משרד הבריאות מגיל חצי שנה מומלץ לתת מים לתינוקות ♦ איך נרגיל תינוק למים? כמה מים מומלץ לתת ומה הקשר בין שתיית מים להתפתחות התינוק? ♦ טיפים והוראות מאת שלי לביא – יועצת להתפתחות תינוקות

כוס הפלא שאינה נשפכת ב- 360 מעלות מבית המותג Nuby | צילום: אפרת אשל
כוס הפלא שאינה נשפכת ב- 360 מעלות מבית המותג Nuby | צילום: אפרת אשל

לפי הוראות משרד הבריאות עד גיל חצי שנה תזונתו של התינוק מבוססת על חלב אם או תמ"ל ותינוק אינו זקוק לתוספת של מים. מגיל חצי שנה, הגיל בו ניתן לפי הוראות משרד הבריאות לשלב ארוחת מוצקים נוסיף לתינוק מים. הזמן הטוב ביותר לתת מים לתינוק הוא אחרי ארוחת מזון מוצק ו/או בין האכלות.

עד גיל שנה נרתיח לתינוק את כל סוגי המים שניתן לו (100 מעלות במשך 2 דקות). מים ניתן לתינוק כשהם בטמפרטורת החדר. לא מומלץ להמתיק את המים כדי לא להרגיל את התינוק למתוק ולמניעת עששת בהמשך.

בנוסף, לא מומלץ להוסיף צמחים או תה מסוגים שונים מחשש לאלרגיות וגם משום שאין מספיק מידע לגבי השפעה של צמחים.
חשוב להדגיש שמים אינם מחליפים הנקה, בקבוק תמ"ל או ארוחת מוצקים.

איך נרגיל תינוק למים?

 • קודם כל נחשוף אותו! מגיל 6 חודשים נציע לתינוק שלנו מים לאחר כל ארוחת מוצקים באופן קבוע, בימים חמים מחוץ לבית וגם בין הארוחות.
 • מומלץ לתת מים בבקבוק/כוס שונים מבקבוק האכילה (חלב שאוב או תמ"ל) על מנת ליצור הבדל ביניהם.

  כוסות אימון עם ידיות ופיה רכה מבית המותג Nuby
 • סבלנות – תנו לתינוק שלכם זמן להתרגל לטעם ומרקם המים, לא כל התינוקות יאהבו את המרקם והטעם בהתחלה, סבלנות וכמובן עקביות חשובה.
 • למרות שמומלץ לתת מים בטמפרטורת החדר ישנם תינוקות שיעדיפו מים צוננים או חמימים, אם התינוק שלכם לא מוכן לשתות מים נסו לשנות טמפרטורה לפעמים זה הפתרון.
 • שמשו דוגמא לתינוק שלכם – שתו גם אתם מים, התינוקות שלנו חקיינים מצוינים
 • לא להכריח – אם התינוק מסרב לשתות מים נסו להחליף את הבקבוק בבקבוק אחר או בכוס שתיה לתינוקות. ניתן להתחיל גם עם כפית כדי לחשוף את התינוק למרקם ולטעם ובהמשך לעבור לבקבוק/כוס ייעודיים.
 • מים תמיד נוכחים – נדאג לשים את הבקבוק/כוס מים במקום גלוי לתינוק כדי להתחיל ליצור הרגל.
 • בקבוק או כוס ממותגים וצבעוניים כדי למשוך את עיניו ותשומת ליבו של התינוק.

אז כמה מים?
המדד העיקרי שלנו לכמות מים היא כמות חיתולים רטובים של התינוק. אנו מצפים למינימום 6 חיתולים רטובים ביממה. בין גיל חצי שנה לשנה כמות המים שתינוק צריך לשתות היא בערך 10% מסך הנוזלים שהוא שותה ביממה. בין גילאי שנה ל-3 שנים כמות הנוזלים שתינוק צריך לקבל היא 4 כוסות ליום. במקרה של שהייה במזג אויר חם ולח ניתן לתינוק שלנו מים על פי דרישה.

האם יש דבר כזה יותר מדי מים? – כן. במקרה שיש לכם חשש שהתינוק שותה כמות גדולה מדי של מים ביום כדאי להתייעץ עם רופא על מנת לשלול בעיה רפואית.

אז מה עדיף? בקבוק? כוס? אולי כפית?

כוסות אימון עם ידית מבית המותג Nuby

התשובה היא תלוי! – תלוי בתינוק ובהעדפה שלו, נעדיף לתת לתינוק שלנו בקבוק או כוס שהוא יוכל להחזיק בעצמו בין אם בידיו ובין אם בידיות מיוחדות שיש על הבקבוק/כוס. בכפית נשתמש רק כדי לחשוף את התינוק שלנו למרקם ולטעם המים במידה והוא מסרב לשתות בכל דרך אחרת. אני לא ממליצה להשתמש בכפית באופן קבוע גם בשל העובדה שהתינוק לא יכול להשתמש בה בעצמו…

שתיית מים והקשר להתפתחות  

בגיל 6 חודשים ואילך אנו נצפה מהתינוק שלנו להושיט ידיים קדימה, לתפוס חפץ, למקם את ידיו במרכז גופו ולחצות את קו האמצע של גופו עם ידיו (יד ימין תנוע שמאלה ויד שמאל תנוע ימינה). החזקה של בקבוק/כוס תוכל לעודד את התינוק לפעולות אלה. בנוסף יש יתרונות נוספים לשתייה עצמאית של מים אצל תינוק:

 1. קשר עין יד – הרמת בקבוק/כוס שתיה דורשת קשר עין יד
 2. חיזוק שרירי הידיים ועבודה על מוטוריקה גסה ועדינה – גסה במידה ומדובר על בקבוק או כוס ללא ידיות, עדינה במידה ומדובר בתפיסה ואחיזה של הידיות. בהמשך מוטוריקה עדינה בפתיחה של מכסה הבקבוק.
 3. עידוד לעצמאות – אני יכול ואני מסוגל לבד. התינוק שולט מתי הוא שותה מים.
 4. תחושת סיפוק – פעולה ותוצאה – הבאתי את הבקבוק לפה + שתיתי מים = הצלחתי

 

 

השארת תגובה