בשבילים של סבא: משחק קלפים להכרת החי והצומח

להורים ולילדים: ערכות הקלפים "בשבילים של סבא" מבוססות על משחק הרביעיות הישן והמוכר והן מפתיעות בכמות המידע שעליהם מן הצומח ומן החי בארץ ישראל

בשבילים של סבא - פרחי ארצנו - צילום: אלונה להב
בשבילים של סבא - פרחי ארצנו - צילום: אלונה להב

בשבילים של סבא הוא משחק קלפים שפיתחה ענבל בן-יעקב, ערכות קלפי המשחק מחברות לארץ ישראל ומקרבות לבית ולטבע. כאשר משחקים בהם נוצר חיבור אחד נוסף – חיבור בין לבבות, שהוא כל-כך נחוץ בעידן המסכים. פיתוח המשחק נעשה כהנצחה למפעל חייו של סבה של ענבל, גבריאל שביט, מחנך ומורה דרך, שהנחלת אהבת הארץ וערכי הטבע המקומיים היתה בדמו.

הערכות של בשבילים של סבא מבוססות על משחק הרביעיות הישן והמוכר, והן מפתיעות בכמות המידע שעליהם. ערכות הקלפים הן מן הצומח ומן החי בארץ ישראל. כאשר כל משחק מכיל 52 קלפים, שמחולקים ל- 13 רביעיות.

כל קלף מספר את סיפורו של הצמח או בעל החיים, באמצעות תמונה מרהיבה, תיאור והסבר, מפת א"י ובה סימון האזורים בהם גדל הצמח או בע"ח, חודשי הפריחה וסימונים נוספים כמו היות הצמח רעיל או שלא, צמח מוגן או צמח שנמצא בסכנת הכחדה. על הקלף מופיע כמובן שם הצמח/בע"ח, לאיזה משפחה הוא שייך ושמות של שלושה צמחים/בע"ח נוספים מאותה המשפחה.

המשחק מתאים להורים ולילדים. שמות הצמחים/בע"ח ומשפחת השייכות מופיעים עם ניקוד מלא, כך שהם מתאימים גם לילדים שנמצאים בראשית הקריאה.

המשחק

  • כל משתתף מקבל 4 קלפים, ושואל בתורו את אחד המשתתפים האחרים אם יש לו סדרה (משפחה) מסוימת. במידה והתשובה חיובית הוא שואל אם יש לו צמח/בע"ח, שנחוץ לו להשלמת הסדרה. המנצח הוא זה שהצליח להשיג את מספר הרביעיות הגדול ביותר.
  • ניתן להשתמש בקלפים כבסיס למשחקים נוספים, כמו משחק הזיכרון, נחש מה הקלף ועוד.

המשחק משווק באריזת פח מהודרת, כך שניתן לשלב אותו גם בטיולים בטבע. על האריזה עצמה כתובות ההוראות, הסיפור של סבא גבריאל שביט, וביאור של כל הסימונים על הקלפים.

ישנם 3 מארזי משחקים: פרחי ארצנו, ציפורי ארצנו וחיות ארצנו, בגרסה עברית ובגרסה אנגלית.

  • מחיר לרכישת מארז באתר האינטרנט – 78 ₪. ניתן לרכוש 3 מארזים ב- 190 ₪. על כל רכישה מתווספים דמי משלוח בסך 12 ₪ בדואר רשום.
  • ניתן לרכוש אותו גם באתרים ושמורות טבע, מוזיאונים ובחנויות פרטיות.
  • רשימת נקודות מכירה מפורטת בכתובת: http://familynaturegames.co.il/.
תגובה אחת
  1. ממש כיף של ממשחק קלפים. שיתפתי חברות מקווה שזה בסדר רוצות להזמין. תודה

השארת תגובה