צה"ל גדוד 'חרב' הדרוזי ייסגר

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט החליט כי הגדוד הדרוזי "חרב" ייסגר בשל השילוב של החיילים הדרוזים בצה"ל ■ איוב קרא: "החלטת הרמטכ"ל לסגור את הגדוד הדרוזי יש בה משום פגיעה במורשת ועבר של אחת היחידות החשובות והמרתקות בצה"ל"

חיילי גדוד חרב באימון. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דובר צה"ל
חיילי גדוד חרב באימון. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דובר צה"ל

היום (ב'), החליט ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, על סגירת גדוד חרב, הגדוד הייעודי לבני העדה הדרוזית. זאת על רקע השילוב המוצלח של חיילי העדה לאורך שנים בכלל יחידות צה"ל ורצונם להמשיך להתפתח ולהשתלב בצבא.

קבלת ההחלטה באה על רקע הרצון הגובר בקרב הרוב המכריע של בני העדה להשתבץ בכלל המערכים והחילות בצה"ל, בדגש על החטיבות הלוחמות, היחידות המיוחדות, המערכים הטכנולוגיים ומסלול העתודה וכן להמשיך למסלולי פיקוד בכירים.

לכל אורך ההיסטוריה של מדינת ישראל ישנה ברית אחים בינה לבין העדה הדרוזית. בני העדה מהווים דוגמא ומופת בגיוס לצה"ל, במוטיבציה הגבוהה, ברצון לשרת בתפקידים משמעותיים בחובה ובקבע בכלל יחידות הצבא ואף שילמו מחיר כבד במערכות ישראל. לוחמי ומפקדי הגדוד ישתלבו בחודשים הקרובים במערכי צה"ל השונים, בדגש על מערך הלחימה.

גדוד חרב הינו גדוד מבצעי מצטיין ואף זכה לציון-לשבח במלחמת לבנון השנייה. מהלך סגירת הגדוד נעשה בשיתוף ובהתייעצות עם מפקדים, בכירי העדה ומנהיגיה הרוחניים. צה"ל רואה במהלך זה הזדמנות לחיזוק שילובם המלא של בני העדה בצה"ל ויפעל בתוך כך לשימור המורשת המפוארת של גדוד חרב, לוחמיו וחלליו.

איוב קרא: "החלטת הרמטכ"ל לסגור את הגדוד הדרוזי יש בה משום פגיעה במורשת ועבר של אחת היחידות החשובות והמרתקות בצה"ל על אף השינוי והאינטיגרציה שאני תומך בה בקרב צעירי העדה הדרוזים .

סגן השר איוב קרא הוסיף בתגובה על החלטת הרמטכ"ל לסגור את הגדוד הדרוזי בצה"ל, "עוד היום אפנה לשר הבטחון בעניין שבמקום לסגור את הגדוד הדרוזי יש לספחו לאחת מחטיבות החי"ר המובחרות לשמר את המסגרת ולאפשר לחיילים יהודים ודרוזים לשרת בו באופן וולנטארי עם שמירה על השם הסמל והמסגרת שהם חלק חשוב לצה"ל עברו ועתידו".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום להחלטה לסגור את גדוד ״חרב״: ״הייתה לי זכות גדולה לשרת לאורך השנים לצד לוחמי גדוד ׳חרב׳ ולפקד עליהם. פגשתי בגדוד ובלוחמיו לאורך הגבולות, בתעסוקה המבצעית, בלחימה ובאימונים. תמיד התרשמתי מהמקצועיות הגבוהה, הנכונות העצומה לתרום והידיעה שהמחיר עלול להיות כבד מאוד, עד כדי חירוף הנפש. גדוד ׳חרב׳ טיפח לוחמים ומפקדים אמיצים, שחלק מהם אף התקדם במהלך השנים בצה״ל והטביע חותם על דורות של משרתים.

״ההחלטה לסגור את הגדוד התקבלה לאחר שגילינו, לשמחתנו, כי המתגייסים בני העדה הדרוזית אינם מעוניינים עוד להתכנס בתוך מסגרות הומוגניות, אלא שואפים להשתלב בכל היחידות. רצונם לקחת אחריות ולתפוס מקום בעמדות פיקוד בכירות בצה״ל היא משמעותית, ונובעת מחינוך לאהבת מולדתם ומהובלה של מנהיגי העדה.

"אני מקווה שבעתיד לא נזדקק גם לגדוד הסיור המדברי הבדואי, כסימן להשתלבות הבדואים בצה״ל ובחברה הישראלית.

״זו העת לזכור את נופלי הגדוד לאורך שנות קיומו, לוחמים אשר הקריבו את חייהם כדי שנוכל להמשיך בשגרת חיינו, ולחבק את המשפחות השכולות״.

השארת תגובה