תיעוד: הרב פינטו מונה לאבי אבות בתי הדין של מרוקו

במעמד בכירי הממשל במרוקו וראשי הקהילה היהודית בקזבלנקה, מונה אמש הרב יאשיהו פינטו לאבי בתי הדין של מרוקו. מנוייו של הרב פינטו נערך לראשונה אחרי מאה שנים. "ממלכת מרוקו ערבה לכך שכל המאמינים באשר הם יוכלו לקיים את המסורת"

רבי יאשיהו פינטו, ראש מוסדות 'שובה ישראל', מונה אמש (13.4) לאבי אבות בתי הדין של מרוקו אחרי 100 שנה שלא מונה רב לתפקיד. אירוע ההכתרה התקיים בבית הכנסת המרכזי "בית אל" בקזבלנקה והיה במעמד מאות משתתפים ובתוכם ראשי הקהילות היהודיות במרוקו ו-50 נציגי ממשל ומושלים בכירים במדינה וכן גם בכירים בצבא והמשטרה המרוקאית. בין נציגי מלך מרוקו אשר הכתירו את הרב פינטו לתפקיד היו השגריר המיוחד של מל מרוקו לאירוע, מר סרג' ברדוגו – שר התיירות לשעבר ונשיא הקהילה היהודית במרוקו וכן נציג הממלכה הוולי (המושל המחוזי) של קזבלנקה.

במרוקו חיים כיום כ-10,000 יהודים אשר רובם מתגוררים בעיר קזבלנקה ומיעוט מהם בבירה רבאט, ובערים אגדיר, מרקש, מקנס ופאס. עד כה נחשבת מרוקו למדינה המוסלמית היחידה שבה מונה מטעם המלך – רב לתפקיד אבי אבות בתי הדין של המדינה. במסגרת התפקיד יעמוד הרב יאשיהו פינטו בראש מערך הכשרות של יהודי מרוקו וייתן מענה לצרכים ההלכתיים והדתיים של היהודים המקומיים וכן לכ-100 אלף היהודים המבקרים במדינה כמידי שנה. בנוסף, הרב פינטו יזכה למעמד של שופט בית המשפט העליון ובמעמד דיפלומטי בכיר.

השגריר המיוחד של המלך, שר התיירות לשעבר ונשיא הקהילה היהודית במרוקו, סרג' ברדוגו, פתח את אירוע ההכתרה ואמר "אני רוצה להודות לגאון הרב יאשיהו פינטו שהגשים את הפרוייקט המפואר הזה." עוד הוסיף כי "לפני פחות מחודש המלך מוחמד השישי אמר 'בעולם הזה שבו אנחנו מחפשים ציוני דרך, הממלכה המרוקאית אף פעם לא הפסיקה לדרוש את האהבה והחיבה הקיימת בין בני אברהם שמאחד בין כולם'. הביקורים בבתי הכנסיות, במסגדים ובכנסיות – מלמדים כי כולם כאן חיים בשותפות מלאה. ממלכת מרוקו ערבה לכך שכל המאמינים באשר הם יוכלו לקיים את המסורת."

הרב יאשיהו פינטו נשא נאום מרגש בפני מאות המשתתפים וסיפר על השנים הקשות שעבר ועל הדרך החדשה שלפניה הוא עומד כעת: "לפני 10 שנים, בערב פסח, התחלנו לעבור ניסיון קיומי קשה ביותר- שהימים לא היו ימים והלילות לא היו לילות – היינו בוכים לקב"ה 'אלי אלי למה עזבתני'. היום אחרי 10 שנים אנחנו עומדים כאן ומודים לקב"ה 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. עוד הוסיף הרב פינטו כי "לפני 4 שנים התחיל הקשר עם סרג' ברדוגו שמוסר את נפשו למען הקהילה היהודית במרוקו על הקמת בית מדרש במדינה – והיום אנחנו יוצאים לדרך חדשה."

השארת תגובה