מה עושים כשהמעסיק סיכם על חופשה?

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: בהסכם העבודה שלי עם המעסיק נקבע שבימים בהם אין לימודים במשרד החינוך אני אהיה בימי חופש מהעבודה. ניצלתי כבר את כל ימי החופש שלי השנה, האם המעסיק רשאי לחייב אותי לא לבוא לעבודה ולהפחית לי מהשכר?

תשובה: בהחלט יכול להיווצר מצב כזה, כמות ימי החופש לפי החוק היא בדרך כלל נמוכה יותר מכמות ימי החופש במשרד החינוך. יש לעיין בהסכם העסקה שלך בצורה פרטנית ולבחון לגבי זכאות לתשלום על ימי חופש מעבר לחובה בחוק, אך אם מניסוחו עולה שאת זכאית רק לתשלום רק עבור ימי החופש לפי חוק אבל – יוצא מכך שהמעסיק זכאי להפחית משכרך.

שאלה: מאיזה סכום שכר מתחילים לשלם מס הכנה והאם זה משנה אם עובדים במשרה מלאה או עובדים במשרה חלקית?

תשובה: מס ההכנסה בישראל מחושב על בסיס שנתי ולכן אין חשיבות לשכר של חודש בודד בעניין מס הכנסה אלא רק לשכר השנתי.  שכיר שיש לו למשל 2.25 נקודות זיכוי, ללא זיכויים או ניכויים נוספים, יהיה פטור משכר של עד 60,000 ₪ בשנה או 5,000 ₪ לחודש.

אין שום חשיבות להגדרת המשרה כמשרה מלאה או כמשרה חלקית וגם אין שום חשיבות למעבר בן מספר עבודות או לעבודה במספר עבודות במקביל.

שאלה: מונית פגעה בי מאחור בעת שעמדתי ברמזור אדום וגרמה נזק לרכב. את מי עליי לתבוע: א. את נהג המונית. ב. את בעל הרכב מונית. ג. את חברת הביטוח של בעל הרכב מונית?

תשובה: כל שנהג המונית אשם והוא מודה אתה יכול רק לעדכן את חברת הביטוח שלך שתעשה את הפרוצדורה לתבוע את חברת הביטוח שלו וזה תהליך ללא הפעלת הפוליסיה מבחינת העדר תביעות שכן מדובר בשירות במסגרת ביטוח צד שלישי שלא פוגע בהנחות עתידיות.

אם נהג המונית אינו מודה, תלוי בגובה הנזק ובנסיבות נוספות בהתאם לעמדתם של בעל המונית וחברת הביטוח. בכל מקרה במידה ונפגעת פגיעת גוף ופנית לקבל טיפול רפואי, הנך זכאי לקבלת פיצויים נוספים בכל מקרה.

ניתן לשלוח שאלות למדור בפקס 0777060059 ובמייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה