נווה שמיר: סערה בכנס זוכי 'מחיר למשתכן'

במהלך כינוס מיוחד שערכה עיריית בית שמש לזוכי 'מחיר למשתכן' בשכונת נווה שמיר – רמה ה', התחוללה מהומה לאחר שהובהר לזוכים החרדיים כי השכונה תהיה בעלת אופי חילוני עם "כבישים פתוחים בשבת" • המשנה לראש העיר ניסה להרגיע את הרוחות, כאשר גימד את ההצהרות שניתנו

נווה שמיר בית שמש
נווה שמיר בית שמש

חודשיים אחרי שהתקיימה אסיפת זוכים ראשונה לזוכי 'מחיר למשתכן' ברמת בית שמש ה', המכונה נווה שמיר, בה התברר כי רוב הזוכים הם בני המגזר החרדי, בראשית השבוע ערכה עיריית בית שמש כינוס מיוחד לזוכי מחיר למשתכן בשכונה זו ושוב בלטו בנוכחותם הזוכים החרדים, שהוכיחו כי על אף שהשכונה יועדה לציבור הכללי, הוא לא נענה לאתגר ומשאיר את הזירה למגזר החרדי.

עוד קודם לכינוס ההערכות היו כי מטרת עריכתו היא בשביל להבהיר שוב כי צביונה ואופייה של שכונה זו תהיה המתאימה למגזר הכללי והד"ל ולא למגזר החרדי, שיתבטא בייעוד מבני הציבור והשירותים השונים, זאת בניסיון להניע את הזוכים החרדים מלבוא ולגור בשכונה זו.

הערכות אלו לא הגיעו בחלל ריק ובכנס עצמו ניסו נציגי העירייה החילוניים, לבקש מהציבור החרדי לבטל את זכותם לדירה בשכונה ולהתמודד בשכונת רמה ד', המיועדת לציבור החרדי. היה מי שהתקומם בקהל על ניסיון ההדרה והכנס הפך מהר מאוד למעין זירת קרב.

במהלך הכנס אמרה ראש העיר, כי דברה עם שר האוצר משה כחלון על אפשרות של החלפת הזכיות של תושבים חרדים עם חילוניים וד"ל, כך שאלו מהמגזר הכללי שזכו בד' יחליפו עם החרדים שזכו בה'. בראיון לרשת ב' אמרה בלוך: "יש תושבים מהמגזר הכללי שזכו בדירות ברמה ד' והתכוונו להשתמש בה כדירה להשקעה. זה לגיטימי וזה בסדר גמור. עכשיו יש המון אנשים שרוצים לבוא לגור בבית שמש וזה גם כן בסדר. אולם, חובתי המוסרית להגיד לתושבים מה יהיה צביון השכונה כדי שאף אחד אחר כך לא יגיד 'רגע אבל הבטיחו לי ככה וככה', לכן פניתי למשרד האוצר, כדי לאפשר לתושבים לגור בשכונה שמתאימה להם".

חבר מועצת העיר חיים זמורה, שהשתתף בכינוס, טען כי רעיון זה, הוא ניסיון להוליך שולל את הזוכים מקרב הציבור החרדי ואמר: "ראש העיר אמרה שהיא דברה עם שר האוצר על אפשרות של שינוי זכאויות בין השכונות, אבל כולנו יודעים שבעוד שבוע יש בחירות, הבטחות של שר האוצר לא שוות כלום, יכול להיות שלא יערכו עוד הגרלות של מחיר למשתכן בממשלה החדשה ולכן לבקש מזוכים לוותר על זכאות , זו פגיעה אמתית וכלכלית במאות משפחות שזכו בהגרלה כדין".

"בית שמש שייכת לכולם", הוסיף זמורה. "אף אחד לא יכול על פי חוק להגיד היכן לגור והיכן לא לגור. הציבור החרדי כמו כל ציבור אחר יכול לרכוש דירה היכן שהוא רוצה, כך שהיכן שהוא יגור, שם העירייה צריכה לתת לו שירותים. בית שמש לא תהיה קריית יובל 2, בית שמש שייכת לכולם ואם יש כאן מאות משפחות חרדיות שזכו לקורת גג, אף אחד לא ייקח להם את הזכות הזו".

במכתב שנשלח לזוכי מחיר למשתכן, עליו היו חתומים ראש העיר יחד עם סגניה ישעיהו ארנרייך, משה שטרית ורינה הולנדר, המשנה לראש העיר שמואל גרינברג וחבר מועצת העיר שמעון גולדברג נכתב, כי "בבית שמש יש מקום לכל העדות, הזרמים והקהילות. כבר בשלבי התכנון המוקדמים של השכונות בשנים הקודמות הוחלט על ידי ההנהגה הקודמת לבנות את השכונות כך שיתאימו לאופי הקהילות השונות. במסגרת זו תוכננה רמת בית שמש ד' כך שתתאים לציבור החרדי ואילו שכונת נווה שמיר תוכננה כך שתתאים לציבור הכללי".
"עיריית בית שמש חרתה על דגלה להיות עיר שבה יש מקום לכולם", הוסיפו נציגי העירייה לכתוב. "אנו נציגי הציבור מכלל המגזרים רואים חשיבות רבה בשמירה על ההסכמות הקודמות בנושא ועל תכנון מתאים של השכונות, כך שכל קהילה תוכל לבנות את חייה על פי תפיסת עולמה וקוראים לציבור הרחב לתכנן את צעדיו בהתאם".

אחד הדברים שהרגיז את הזוכים החרדים היה מכתב של ראש העיר בו נאמר, כי "רחובות השכונה יהיו פתוחים בשבת". המשנה לראש העיר שמואל גרינברג, שהשתתף אף הוא בכנס והיה עד לכאוס שנוצר, ביקש את רשות הדיבור על מנת להרגיע את הרוחות ואמר: "לא הייתה בעיר אף פעם תחבורה בשבת וגם לא יהיה. כבישים סגורים? באיזה שכונות בעיר הכבישים סגורים בשבת, מלבד הקריה החרדית? גם ברמב"ש א' וב' הכבישים פתוחים בשבת, רק שאין שם תנועה של רכבים כי כל התושבים שומרים שבת, כך שרה"ע לא חידשה כלום בהצהרה זו".
מבירור שערכנו כאן ב'השבוע בבית שמש' עולה, כי קודם כינוס זה כינסה ראש העיר את ראשי הסיעות החרדיות, שמואל גרינברג, ישעיהו ארנרייך ושמעון גולדברג לאחר שהתייעצו עם ראשי מפלגותיהם והצדדים הגיעו להבנות, כאשר ראש העיר מצדה נצמדה להסכמים קודמים שעליו היו חתומים ההנהגה הקודמת של העיר.

בשורת הסיכום נציין, כי אם הזוכים החרדים לא יוותרו על זכיותיהם אין כל אפשרות חוקית לבטל את זכייתם בשל השתייכותם המגזרית, משכך השכונה בסופה של דבר תהיה בעלת אופי חרדי וברור שכל מי שיתגורר בשכונה יקבל את המגיע לו, גם אם הוא חרדי.

תגובה אחת
  1. מצוין!! שהחרדים לא יבואו בטענות כשיגלו שחלק נכבד מהזוכים בהגרלה בבני ברק הם חילונים💪💪

השארת תגובה