חשיבותו של הלגו להתפתחות הילד

משחק הלגו הנו משחק הרבה יותר "נקי" – משחק שאין לו חוקים, שלבים ואף שחף מתבניות. מכאן שהחופש הגדול מאפשר לברוא עולמות, ליצור יש מאין ולייצר אינספור המצאות

קוביות לגו
קוביות לגו

אין זה במקרה שילדים כ"כ אוהבים לשחק, ואף יכולים להעביר כך יום שלם, וזאת כי בשנים הראשונות המשחק מסייע לילד להתפתח, לפתח עולם של דמיון, ללמוד מניסוי וטעייה, להביע העדפות אישיות, להתגבר על מכשולים, ללמוד שהתמדה מניבה הצלחה, לבחון דרכי פעולה, להתמודד עם כישלון, לייצר אינטראקציה, לפתח מיומנויות, להכיר חושים חדשים ובאופן כללי המשחק פועל לטובת הילד בכמה מישורים: במישור הסנסו מוטורי, הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי, כאשר לגו מהווה דוגמה מצוינת למשחק שמסייע בהתפתחות.

מוטוריקה עדינה

הלגו עובד נהדר על המוטוריקה העדינה. מוטוריקה עדינה מצריכה תיאום בין שתי הידיים והתמודדות עם חפצים קטנים. פעולה מעין זו מצריכה שליטה על קבוצת שרירים קטנה ובאופן כללי דיוק. כאשר הילד מצליח לתאם בין שני חלקי לגו ואף למד להשקיע את כמות הכוח הנחוצה על מנת לחבר בין החלקים, הוא יחוש תחושת סיפוק מאוד גדולה.

דמיון

לעומת משחקים שמגיעים עם חוקים, לעומת משחקים שמכילים הוראות מאוד מפורטות ולעומת משחקים שמוגדרים באמצעות שלבים, הרי שמשחק הלגו הנו משחק הרבה יותר "נקי" – משחק שאין לו חוקים, שלבים ואף שחף מתבניות. מכאן שהחופש הגדול מאפשר לברוא עולמות, ליצור יש מאין ולייצר אינספור המצאות. מכאן שילדים שמשחקים בלגו מצד אחד מפתחים את הדמיון שכה חשוב עבורם, ומצד שני מלמדים אותנו המבוגרים שהעידן של היום שמאופיין בשלל גירויים מפספס משהו מהתום הילדי, תום בעל מעוף וחוסר גבולות. בנוסף, החופש ליצור מלמד אותנו המבוגרים שצופים מהצד מהם תחומי העניין של הילד, כך שמדובר בהזדמנות חשובה.

לבד וביחד

לגו הוא מסוג המשחקים שניתן לשחק לבד וניתן לשחק ביחד. כמות החלקים הגדולה מאפשרת לכמה ילדים לשחק בו זמנית, מבלי שיתעורר הצורך לוותר למישהו אחר. עם זאת, הרבה פעמים ילדים יכולים לריב בדיוק על אותו חלק, כאשר מריבה מסוג זה גם היא חשובה, מלמדת לגשר ולהתמודד עם קשיים כבר מגיל קטן. כמו כן, אם מבקשים לעבוד ביחד, זוכים ללמוד כיצד לחלק עבודה, כיצד לסייע לשני ואף כיצד להגדיר מטרה וליישם אותה. אם כבר ציינו מריבות, נוסיף ונציין שהלגו מסייע לפתח את האינטליגנציה הרגשית, ולו כי הוא מלמד מהן סיטואציות חברתיות, להתווכח, להתפשר, לנהל משא ומתן ועוד מגוון תכונות ומצבים שחשובים עבור העצמאות שלנו כאנשים בוגרים. בנוסף, משפחות רבות נהנות ממשחק לגו משותף של הילדים והמבוגרים.

עצמאות

בעידן של היום בו להורים יש פחות זמן לשחק עם הילדים, הלגו עשוי להיות חשוב ביותר, ולו כי הוא מאפשר לשחק לבד, כך שההורה יכול להיות נוכח בסביבה ומדי פעם לשלב פעולה, משמע הילד לומד מהי עצמאות.

יצר התחרותיות

יצר התחרותיות חשוב ביותר עבור התפתחות הילד ועבור רכישת הכלים שיסייעו בביסוס מעמדו החברתי. מכאן שלגו מאפשר להתחרות, אך בו זמנית אינו מחייב זאת. כך למשל ניתן להתחרות של מי המגדל יותר גבוה, אך גם ניתן להחליט שכל אחד בונה דבר שונה לגמרי, משמע התחרותיות אינה מקבלת את המקום הראשי, עובדה שמאפשרת למשחק להתנהל באופן רגוע.

ביטוי אישי

הלגו מאפשר לילד לבטא את עצמו, להציף אירועים שמעסיקים אותו, להעז, ללמוד שניתן לשחק לבד ולאתגר את עצמו בכול פעם מעט יותר. מכאן שמדובר במשחק פשוט וחשוב, במיוחד בתקופה בה קיימים שלל גירויים וצעצועים שלא משאירים מקום לדמיון. כמו כן, מדובר במשחק רב גילאי, כך שגם אחים וגנים רב גילאים ימצאו בו ערך רב – הזדמנות לשתף פעולה ובו זמנית ישנו מקום ליצירה אישית.

השארת תגובה