'אבא ל-6' • העליון הפחית בעונש מאסר של סוחר הסמים

נועם קוריס
נועם קוריס

המערער הורשע בסחר בסמים ונשלח למאסר של 36 חודשים אך בערעור החליט בית המשפט העליון להקל את העונש.

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

עו"ד נועם קוריס – סוגיות משפטיות ב – ישראל היום!

עו"ד נועם קוריס – כותב בערוץ 7

עו”ד נועם קוריס – על פיגועי טרור, איראן וטראמפ

עו"ד נועם קוריס – כותב ב – cafe.themarker.com

למערער יוחסו שתי עסקאות של סחר בסמים עם סוכן שהופעל על ידי המשטרה. מדובר בסם מסוכן מסוג קוקאין –עסקה אחת כ-30 גרם, ועסקה שניה כ-50 גרם.

המערער הורשע על פי הודאתו, ובית משפט גזר עליו 36 חודשי מאסר בפועל ועונשים נלווים. לטענת בא-כוח המערער יש מקום להקל בעונשו של המערער משני טעמים – נסיבות ביצוע העבירה ועקרון אחידות הענישה. אשר לנסיבות ביצוע העבירה, הטענה כי יש לראות את המערער כמתווך בלבד בעסקה, שיצוין שנטענה גם לפני בית המשפט המחוזי, אינה משקפת לאשורו את תפקידו של המערער. הוא זה שעמד בקשר עם הסוכן; סיכם עמו את הכמויות והמחיר; וגם הפיק רווח מסוים מן העסקאות, גם אם מוסכם שזה לא היה גבוה. אנו שותפים לעמדת בית המשפט המחוזי כי אין להמעיט בחלקו של המערער בעבירות הסחר בסמים שבהן הורשע. אשר לאחידות הענישה – בא- כוח המערער מפנה לגזר הדין שניתן על ידי אותו מותב בעניינו של אלברט אבאייב זמן קצר לפני שנגזר דינו של המערער (ת"פ 73635-01-18, 13.9.2018; ערעור שהוגש על ידי אבאייב נדחה, ע"פ 7617/18, 6.3.2019). גם שם היה מדובר בשתי עסקאות סחר בסמים מסוג קוקאין שבוצעו אל מול אותו סוכן משטרתי; בכל אחת מהן כמות הסם עמדה על 50 גרם. אלא שבעניינו של אבאייב צורפו שני תיקים נוספים שהיו תלויים ועומדים נגדו שעניינים בעבירות של אחזקת סמים שלא לצריכה עצמית. העונש שהושת על אבאייב היה 42 חודשי מאסר בפועל ועונשים נלווים.

לטענת בא-כוח המערער, הפער של 6 חודשים בלבד בין עונשיהם של אבאייב והמערער אינו עושה צדק עם המערער. לחובת אבאייב יש לזקוף את כמות הסמים הגדולה יותר בשתי העסקאות, ובעיקר את צירוף שני התיקים הנוספים. כן יש מקום להתייחס לגילו המתקדם של המערער אל מול גילו הצעיר יחסית של אבאייב; היותו של המערער סובל מבעיות בריאותיות; וכן היותו אב ל-6 ילדים, הקטן שבהם כבן 6.

לאחר שהרכב השופטים שמע את טיעוני באי-כוח הצדדים, סבר בית המשפט כי בנסיבות המקרה יש מקום להקלה מסוימת בעונשו של המערער, ומשכך הוא יועמד על 30 חודשי מאסר בפועל. יתר רכיבי העונש יוותרו על כנם.

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי וגישור מאז שנת 2004.

השארת תגובה