פיצויי התפטרות 'לטובת הילד'

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: חזרתי מחופשת לידה לפני 3 חודשים ואני רוצה לעבור לעבודה יותר קרובה לבית, בגלל שאיני יכולה לעבוד משרה מלאה במקום העבודה הנוכחי בגלל הנסיעות, השאלה, האם חוק פיצויים למתפטרת לטובת הילד חל גם במקרה הנ"ל?

תשובה: החוק מאפשר ליולדת להתפטר מעבודתה ולקבל פיצוי כאילו התפטרה, במקרה בו ההתפטרות נובעת לשם הטיפול בילד בלבד. ייתכן ואם תוכיחי שמעבר העבודה נעשה לצורך הטיפול בילד תוכר זכותך גם במקרה זה, אך עד כה לא ראיתי הכרעה דומה של בית הדין לעבודה.

שאלה: אני מחתן בן בעוד כחודש, וביקשתי הלוואה של 12,000 אירו מקרוב משפחה בחו"ל. לצורך ההעברה, הוא ביקש ממני מספר IBAN (מושגים שלא היו לי) של החשבון שלי. בהתאם ביקשתי מהבנק שלי (דואר) לשלוח את המספר המדובר. אחרי שראיתי שלמרות שההעברה התבצעה, הכסף לא נכנס לחשבון, עמדתי בקשר עם הבנק, התברר שהמספר IBAN שנשלח היה של מישהו אחר. לבסוף, ההעברה לא התבצעה בגלל שהייתה אי התאמה בין שם המוטב למס' ח-ן. אבל הייתה עלות גבוהה של ההעברה וגם של ההחזר לחו"ל (קרוב ל700 ש"ח) וכן הרבה עגמת נפש. מה ניתן לעשות?

תשובה: מזל טוב. נשמע שאתה יכול לתבוע ולקבל פיצוי על הטעות הנקודתית של הדואר שאתה מתאר בבית המשפט לתביעות קטנות.

שאלה: חברה הסכימה שאשתמש בהסכם שעו"ד כתב להם. הסכם זה משמש לצורך החתמת לקוחות לשירות שלה. האם אני יכול להשתמש בו, בשינוי נוסח, או שיש גם לעו"ד בעלות עליו וצריך גם את אישורו?

תשובה: התשובה לשאלה נעוצה בהסכמה שבין עורך הדין לחברה. בהנחה שעורך הדין אינו שכיר של החברה (במקרה זה כל זכויות היוצרים ביצירותיו שייכות לחברה, אלא אם הוסכם אחרת), יש לדעת האם עורך הדין העביר את הזכויות בחוזה לחברה או שרק נתן לה רישיון שימוש. אם האופציה הראשונה היא הנכונה מספיק אישור של החברה, אם האופציה השניה- יש לבקש את רשותו של עורך הדין.

שאלה: מה המשמעות של הליך סדר דין מקוצר ומה ההבדל בין הליך סדר דין מקוצר להליך סדר דין מהיר?

תשובה: הליך סדר דין מקוצר הינו הליך שמתאים בדרך כלל לאכיפת חוזה, שכן בתביעה לפי סדר דין מקוצר יש לוודא שמדובר בהסכם אשר לו ראיות בכתב וכן בסכום קצוב וברור הנגזר מן ההסכם בצורה חישובית בלבד (ללא רכיב לא מדויק ורק מוערך).

בהליך מקוצר אין אפשרות לכלול נושאים נוספים דוגמת עוגמת נפש או נזק לפי דו"ח שמאי ומנגד אין בהליך זה זכויות קנויה לנתבע להגיש כתב הגנה והוא צריך קודם לכן לבקש מבית המשפט בקשת רשות להתגונן.

להבדיל, הליך סדר דין מהיר הינו הליך מהיר יחסית שאמור להסתיים בתוך דיון אחד בלבד בבית המשפט, יש לצרף את כל הראיות כבר לכתב התביעה ולכתב ההגנה ובכל מקרה ההליך מוגבל עד תביעות בסך של 75,000 ₪.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

תגובה אחת
  1. 3% הלוואה להציע עכשיו אם אתה צריך הלוואה אנו מציעים כל מיני הלוואה כאן פשוט להחיל עכשיו לפרטים נוספים אם אתה צריך הלוואה: clark123156@gmail.com

השארת תגובה