תלמדו: מה עושים כשהבנק לא כיבד שיק

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: מה ההבדל בין שיהוי לבין התיישנות ומהי תקופת השיהוי לפי החוק?

תשובה: ההתיישנות על עוולות אזרחיות היא בדרך כלל 7 שנים לפי החוק (לא תמיד), ההתיישנות על ביצוע עבירות פליליות הנו החל מ-3 שנים ועד למעלה מ-7 שנים – תלוי בסוג העבירה והאם מדובר בחטא, עוון או פשע. בנוגע לחיובים בהסכם, הכלל הוא התיישנות של 7 שנים מיום הפרת ההסכם אך הצדדים יכולים לקבוע בהסכם גם זמן אחר שיחשב התיישנות (למשל 10 שנים).

תקופת התיישנות על פסק דין כספי למשל, הנה 25 שנים, כך שניתן לגבות פסק דין שניתן לטובתך רק במהלך ה-25 שנים הראשונות מאז שהוא ניתן ולאחר מכן לא ניתן לגבותו שוב בהוצאה לפועל.

שיהוי בדרך כלל אינו נמדד עם מועדי זמן מדויקים והזמן שבדרך כלל נמדד שיהוי באמצעותו הינו "זמן סביר". קיימים מקרים בהם תקופת ההתיישנות תעמוד על 7 שנים ולמרות זאת אם הגשת תביעה אחרי 5 שנים יחליט בית המשפט שהתביעה הוגשה בשיהוי ולכן הוא לא ידון בה.

הרציונל בעניין שיהוי הוא בדרך כלל הסיבה להשתהות וכן שינוי המצב לרעה אצל הנתבע. אם נניח נחתם הסכם על דף באיכות גרועה שנמחקו חלקים ממנו, אחרי 5 שנים יכול הנתבע לטעון לשיהוי ולהרעת מצבו בגלל השיהוי, שכן אם התובע לא היה מחכה 5 שנים היה יכול הנתבע להציג את ההסכם במלואו ורק לאור השיהוי נפגעת הגנתו ולא ניתן להציג לבית המשפט את מלוא החוזה מכוון שהוא נמחק לחלוטין.

בית המשפט גם יכול להחליט שבגלל השיהוי לא יפסקו לתובע רק חלק מהסעדים שביקש. נניח אם תובע ממתין במכוון שנים רבות רק בכדי לצבור ריביות גבוהות בתביעתו יכול בית המשפט להחליט שהוא לא פוס כלל ריביות בתביעה- בגלל השיהוי.

שאלה: שיק שנמסר לי על סך של 1,500 ₪ על ידי מישהו לא כובד על ידי הבנק. איך ביכולתי לגבות שיק זה? האם אני יכול ללכת לבית המשפט לתביעות קטנות? האם משתלם בכלל להפעיל עו"ד בכזה מצב?

תשובה: ניתן לגבות את השיק באמצעות הוצאה לפועל, האגרה הצפויה להיות משולמת למדינה בעניין שיק בסכום כזה אמורה לעמוד על כ-100 ₪ שיצטרפו לחוב ושבסוף החייב יצטרך להחזיר לך. בנוגע לשכר טרחת עורכי הדין – הרי שבדרך כלל עורכי הדין העוסקים בתחום יסכימו לטפל בגביית השיק רק על בסיס הצלחה, כאשר קבלת שירות מעורך דין במקרה כזה גם תצרף לתיק שכר טרחה פסוק אותו יהיה על החייב לשלם לך. כך יוצא שכמעט בכל המקרים יהיה כדאי לשכור עו"ד לגביית השיק והעלויות של עורך הדין שתשכור יוטלו על החייב ולא עליך.

בנסיבות שתיארת יהיה כנראה מיותר לפנות לבית המשפט לתביעות קטנות, שכן בית המשפט לתביעות קטנות אינו עוסק בגביית החוב אלא רק בהכרעה האם החוב קיים או לא, ומכיוון שיש לך כבר שיק ביד אז בעצם לא תחסוך כלום ולאחר שתקבל (ככל הנראה) פסק דין מבית המשפט לתביעות קטנות – עדיין תצטרך גם לפנות להליכי הוצאה לפועל בכל מקרה.

שאלה: הורי נפטרו לפני שנתיים, יש לי עוד אחות והיה לי אח נוסף שנפטר לפני 10 שנים. לאח שנפטר יש שני ילדים והורי לא הותירו צוואה. איך אמורה להתחלק הירושה?

תשובה: בנסיבות השאלה וככל ואין צוואה, נכנסים ילדיו של אחיך בנעליו והירושה אמורה להיות מחולקת שליש לך, שליש לאחותך ושליש לשני האחיינים.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה