כתובות "נ נח נחמן" רוססו על בית הכנסת העתיק במירון

ונדליזם במירון: כתובות גרפיטי "נ נח נחמן" רוססו על קירות מבנים בני 2000 שנה ■ מפקח רשות העתיקות: "כואב הלב. רק לאחרונה סיימנו לשמר את בית הכנסת שהושחת, והנה שוב גורמים נזק למורשת"

הושחת בית הכנסת העתיק במירון. צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות
הושחת בית הכנסת העתיק במירון. צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות

אלמונים ריססו כתובות גרפיטי על בית הכנסת העתיק שבשמורת הטבע מירון ובחורבת שמע שמדרום למירון. על הקירות נכתב באותיות גדולות, חלקן צבעוניות, "נ נח נחמ נחמן מירושלים".

אתמול בבוקר (יום ד') טיילו חניכי "ישיבת בני עקיבא במירון" באזור בית הכנסת העתיק, כשלפתע נדהמו לגלות כתובות גרפיטי בולטות בחזית בית הכנסת העתיק. הם עדכנו את פקחי רשות העתיקות, אשר מיהרו להגיע לשטח. מאוחר יותר נתגלה נזק באתר נוסף: פקחי רשות הטבע והגנים מצאו כתובת נוספת בנוסח דומה, בחורבת שמע שמדרום למירון.

רק בשנה האחרונה השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימור ושיקום בית הכנסת העתיק במירון, במימון פרויקט "ציוני דרך" של משרד ראש הממשלה. במהלך עבודות השימור חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו. כתובות גרפיטי שרוססו במקום הוסרו מקירות וממזוזות המבנה,  וצמחיית בר שהחלישה את שלמותו וחסמו מעברים, טופלה.

לדברי אורי ברגר, ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, מלבד כאב הלב על השחתת המבנה העתיק מיד לאחר ששומר, יש כאן אכזבה עמוקה מקומץ האנשים, שכאילו בשם האמונה, פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו. מוזר שמרססי הכתובת חושבים שהמעשה מכבד את שמו של הרבי מברסלב עה"ש".

מירון הוא ישוב עתיק במרכז הגליל העליון, בן חמשת אלפים שנה; יש המזהים אותו עם מרום התנ"כי, ואת המעיין השופע לרגליו עם 'מי מרום' המוזכר במלחמת יהושע נגד מלכי כנען. בתקופת הבית השני נוסד שם ישוב יהודי, אשר היה מרכז ליצירת שמן זית, לצד גוש חלב ותקוע הגלילית. במאה ה-2' לסה"נ שהה כאן התנא הידוע ר' שמעון בר יוחאי, אשר מוזכר תכופות בתלמוד, וחיבר, על פי המסורת, את ספר הזוהר; קבר הרשב"י, יחד עם בנו אלעזר, הוא קבר הצדיק הנערץ ביותר בגליל, עם כמיליון מבקרים בשנה – חלק גדול מהם בל"ג בעומר, יום הילולת הרשב"י.

בחורבת שמע קיימים שרידי יישוב יהודי מימי המשנה והתלמוד ובו בית כנסת גלילי מפואר, שלו שני שלבי בנייה ושימוש שונים, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית. מסורות שונות קושרות את האתר עם התנא המפורסם שמאי הקפדן, המוכר לכל כבר הפלוגתא של הלל הזקן.

צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות

5 תגובות
  1. מרשים להם ללכלך כל פינה יפה ולא אומרים מילה כי חוששים להעליב אותם, וכך הם מלכלכים גם בתי כנסת עתיקים, כי אין להם אלוהים שאומר להם מה מותר ומה אסור.

  2. אצלי בשכונה הם מרססים כל הזמן "נחמן מאומן" ואני מוחקת שוב ושוב.

    הם מרססים זאת בכל העולם.

    אני פשוט מתעבת אותם ואת הדתות הממוסדות בכלל. אי אפשר לתאר כמה הם הרסה ועוד יהרסו את חיי.

  3. תגידו: למה כאשר חושבים שבדואים השחיתו אתר עתיקות (עבדת) מיד כל הארץ רעשה, עצרו אנשים בקול תרועה,היו כתבות, דיונים, הקצאות חרום של כסף (א, וגם שכחו לספר לנו שאלה שנעצרו – שוחררו ועד לרגע זה אין לאיש הוכחות מי כן עשה את זה) ואילו כאשר יהודים נחמדים מברסלב משתוללים בכל הארץ ורושמים את הסיסמא המטופשת והמעצבנת הזאת ואפילו על בתי כנסת עתיקים שופכים את זוהמתם – אין רעש מקביל, ואף פעם לא תופסים איש, ולדעתי גם לא יורידו את הכתובות כי יש יהודים שמאמינים בכוחן המיסטי של הכתובות המטופשות הללו (שמנוגדות גם לרוח ברסלב – לפחות לפי מה שאומרים רבניהם באופן רשמי). אז אולי הסגנון כאן קצת לא ברור אבל יש למישהו תשובה?

  4. לא פלא. הערסיאדה בישראל מרימה ראש. יצא המרצה מהדק, לגבי רצינות הסיסמא המטומטמת הזאת

  5. להפסיק בחוק ועונשים את כל תופעות. הגרפיטי למיניהם לפני שיהיה מאוחר ונראה כמו בחלק מאירופה.

השארת תגובה