"אנחנו אשמים במצב העדה האתיופית"

כך מצהיר ח"כ יצחק ועקנין מש"ס, ומוסיף כי לדעתו אין השקעה מספקת בבני העדה ■ היום התקיים בכנסת דיון מיוחד בנושא

ח"כ יצחק ועקנין. צילום: יוטיוב
ח"כ יצחק ועקנין. צילום: יוטיוב

אחרי הפגנת הענק של יוצאי העדה האתיופית ביום ראשון האחרון, היום מתקיים בכנסת דיון מיוחד בהשתתפות ח״כ יצחק ועקנין המייצג את סיעת ש״ס בדיון המיוחד בכנסת על מצבם של העדה האתיופית:

ח"כ ועקנין אמר בדיון כי "אצל משה רבינו נאמר ׳וירא בסבלותם׳, נתן ליבו להיות מיצר עימהם. זה המודל שצריך להיות מול עיניו של כל יהודי. הכאת החייל האתיופי היא רק קצה הקרחון של התופעה כולה. לצערינו הפכנו לחברה אלימה. היום בכל מקום  פוגשים אלימות. מבתי הספר ועד בתי קפה. חייבים לטפל בזה מהשורש".

הוא הוסיף כי "בני העדה האתיופית סובלים מהזנחה קשה בחינוך, בשיכון, בתעסוקה ובשורה של דברים. המדינה משקיעה 30 מילארד שקל בתחבורה, מדוע אין השקעה דומה בחברה? במצבם של האתיופים אנחנו אשמים. הטיפול חייב להיות מערכתי בכל התחומים. מרווחה, דרך חינוך, דיור ותעסוקה, זו חובתנו כחברה תומכת".

ח"כ אברהם נגוסה מהליכוד אמר בדיון כי "הזעם של המפגינים הצטבר במשך הרבה זמן. הם רק רצו להביע את זעמם בצורה חוקית נגד האלימות המשטרתית. בימים האחרונים הגיעו אלי עדויות של צעירים רבים על אלימות משטרתית לא צודקת. לא ייתכן שבמדינת ישראל יכולים לקרות אירועים כמו שראינו בסרטון. אני פונה למפכ"ל המשטרה – לפטר את השוטרים זה לא מספיק, יש להעמיד אותם לדין".

ח"כ אחמד טיבי עורר סערה כשטען כי  "יש אירועים כאלה כמעט בכל מקום, אנשים הם קורבן של אלימות משטרתית בכל מקום ובעיקר באוכלוסיות מוחלשות – ערבים, חרדים ואתיופים. לעתים אף אחד לא שומע על זה. חיר חמדאן נורה מאחור על ידי שוטר, ולא ננקטו פעולות נגד מי שירה בו ולא רק זה, אתמול התבשרנו שמח"ש סגרה את התיק מחוסר אשמה. זה וידוא הריגה. כולכם גיליתים אמפתיה לצעיר האתיופי, בגלל שהוא חלש, בגלל שהוא חייל ובגלל שהוא יהודי."

חברי הכנסת מוטי יוגב ושרון גל מחו על ההשוואה והזכירו שחמדאן הסתער על השוטר עם סכין. ח"כ טיבי הגיב ואמר: "מפריעים לכם ערבים שמציבים לכם ראי מול הפרצוף המכוער שלכם. אתם רוצים ערבים כנועים שלא מתריסים ולא זועקים, וגם להם אתם לא נותנים כלום כי גזענות היא גזענות".

סגן השר אופיר אקוניס השיב בשם השר לביטחון פנים: "הגיע השעה להחזיר לבקבוק את השד הנורא העדתי, על מנת שלא יצא ממנו שוב לעולם. שבענו כבר מדוברים בשם עצמם שסוברים שהתרבות שלהם טובה יותר משל שכניהם. ח"כ אחמד טיבי עושה שימוש ציני במקרה. ניסיתם לחבר את יחסו של הממסד לערביי ישראל ועולי אתיופיה אבל הציניות הזו מוכרת כאן. הרי אם זה היה תלוי בחבר הכנסת טיבי לא הייתה העלייה הראשונה השנייה והשלישית, לא מבצע שלמה ולא שום מבצע אחר ולא הייתה בכלל מדינת ישראל".

השארת תגובה