לרכוש דירה לילד – אבל לשעבד אותה

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: ברצוני לקנות לבני דירה על שמו, אבל לקבל ממנו תוך 5 שנים החזר על שליש מהדירה אם אצטרך את הכסף לטובת ילדיי האחרים. לכן ברצוני לרשום לחובתו הלוואה בערך של שליש מהדירה, אותה יצטרך להחזיר גם אם לשם כך יצטרך למכור את הדירה.

א. האם אפשר לשעבד לשם כך את הדירה ולסמוך על כך שאפשר לאלץ אותו למכור את הדירה גם אם תהיה זאת דירת מגוריו היחידה?

ב. האם יש הוצאה משמעותית על רישום השעבוד מלבד על עו"ד?

תשובה: אין כל מניעה לשעבד את הדירה אם אין עליה שיעבוד. במידה ויש על הדירה שיעבוד של הבנק לאור שרכישת הדירה מסתייעת במשכנתא, ניתן לבקש מהבנק היתר לרישום שיעבוד שני על הדירה. הדרך היעילה היא הכנת שטר משכנתא מפורט תוך שעבוד קבוע וספציפי מדרגה ראשונה, באפשרותך ליצור גם בטחונות נוספים כמו שטר חוב וכדומה.

שאלה: הגשתי תביעה נגד בעלי דירה שכנה ששריפה פרצה בדירתם וכן נגד חברת הביטוח המבטחת אותו בגין נזקים שנגרמו לדירתי. רצוי לציין שבעת השריפה התגורר בדירה שוכר, שעזב אותה אחרי השריפה, נעלם ולא הצלחתי לאתר אותו. אציין גם שחוקרי חברת הביטוח הצליחו לאתר את השוכר, והחברה הגישה כתב הגנה לתביעה וכן הגישה נגד השוכר הודעה צד ג. האם פעלתי נכון שתבעתי את בעל הדירה כיוון שלא איתרתי את השוכר ?בהנחה שהשריפה אכן קרתה בגלל רשלנותו של השוכר, האם עדיין חלה אחריות על בעל הדירה והוא מחויב בנזקים שנגרמו לי, הגם שישופה ע"י השוכר ?האם כדאי, והאם אני יכול לצרף את השוכר שאותר כנתבע נוסף, זאת למרות שחברת הביטוח הגישה הודעה צד ג' לשוכר, או שאין בזאת צורך. אוסיף כי כבר נקבע מועד למשפט בעוד כחודשיים?

תשובה: בהעדר אפשרות סבירה להגיע לשוכר ופרטיו – עשית נכון כאשר תבעת את בעל הדירה וחברת הביטוח המבטחת אותו. ככל שחברת הביטוח לא מתכחשת לעובדה שהנזק מבוטח על ידה, הרי עצם הגשת הודעת צד ג' לשוכר מספיקה. אם ישנה אפשרות שחברת הביטוח תתכחש לעצם אחריותה לנזק – כדאי אולי מטעמי זהירות לצרף את השוכר כנתבע.

קח בחשבון, שבמידה וחברת הביטוח של בעל הדירה מתכחשת לנזק, כדאי מאוד לבחון את יכולתו של השוכר לשלם את נזקייך, גם אם יינתן פסק דין בעניינו וכדאי בנסיבות שתיארת להתייעץ עם עורך דינך שיוכל לבחון את מכלול הנתונים והפרטים של המקרה, כדי להגיע להחלטה סופית בעניין.

שאלה: חניתי בטעות בירושלים בחניה שנראתה לי כחניה מסודרת לכל דבר ועניין וחנו עוד רכבים בצמוד אלי, אולם מסתבר שזאת חניה שנועדה לפריקה וטעינה בלבד. לצערי כאשר חזרתי כעבור מספר שעות נוכחתי לדעת שקיבלתי דו"ח על סך 250 שח – היחידי מכל הרכבים שעמדו שם במקביל אלי (בדקתי ואף רכב שחנה במקביל אלי לא ספג דו"ח), האם כנכה אוכל לבקש לבטל את הקנס? במיוחד שהחניה הספציפית לא הייתה מסומנת…

תשובה: אתה יכול לנסות לפנות לעירייה בבקשה לביטול דו"ח ולהסביר את הנסיבות המיוחדות שלך ושל המקרה ולקוות להתחשבות ולביטול הקנס.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה