בימין דורשים: לחקור את מרצ על אי תשלום לעובדים

לאור הפרסומים כי סיעת מרצ לא שילמה כסף למי שעבדו עבורה ביום הבחירות, דורשים בימין לפתוח בחקירת הטענות

פתקי ההצבעה בקלפי
פתקי ההצבעה בקלפי

האם סיעת מרצ לא שילמה כסף לעובדיה ביום הבחירות? שי גליק, פעיל ימין, פנה לועדת הבחירות המרכזית כמו גם ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את הדיווח בעיתון 'הארץ' ולפיו תנועת מרצ חייבה עובדים מטעמה ביום הבחירות למסור לה את הכספים ששולמו להם על עבודתם, ובכך שילשלה לקופת המפלגה כמיליון שקלים.

על פי הדיווח "מפלגת השמאל בחרה להעסיק בעיקר עובדים שמסכימים להחזיר את שכרם על עבודתם בקלפי – כתרומה למפלגה. מבין 3,000 עובדי מפלגת השמאל בקלפיות הרוב התחייבו לתרום את הסכום שקיבלו או את רובו (שכר יום עבודה מלא בבחירות לפני מס עומד על כ- 1580 שקל). השכר המצרפי הזה מצטבר לסכום לא קטן בכלל. בבחירות 2013, מסתבר, הצליחה מרצ להזרים לקופתה תרומות של עובדי יום הבחירות בסכום של כמיליון שקלים, לפי הערכת המפלגה".

עוד דווח על האופן בו עבדה ה"שיטה": "במהלך איתור העובדים ליום הבחירות נתנו במרצ עדיפות לכאלו שהסכימו לתרום חזרה את הכספים. בעת הרישום לקחו מהם את פרטי כרטיס האשראי. העובדים קיבלו צ׳ק באותו סכום שתרמו- וחשבונם התאפס. במילים אחרות מרצ שלשלה לכיסה את הכסף שהעובד היה אמור לקבל, לאחר שהלה הסכים לתרום אותו. אלא שהצ׳קים של מרצ לעיתים חזרו ולכן כמה העובדים הללו למעשה שילמו על כך שעבדו בקלפי, אף שבמרצ טוענים כי כרטיסי האשראי עדיין לא גוהצו".

בפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה ולועדת הבחירות המרכזית צירף גליק את הכתבה המדוברת וציין כי במידה והפרטים נכונים "העבירה על החוק שעשתה מפלגת מרץ ביום הבחירות בכך שחייבה את עובדיה לתרום את הכסף שהם מקבלים מכספי המדינה אליה. יש לציין שרבים אף הפסידו ממש כסף בעניין, בכך שנתנו לה את הכסף אך לא קיבלו אותו ובעצם שילמו על יום עבודה במקום לקבל כסף ביום עבודה. אני קורא לך לפתוח מיידית בחקירה גלויה וסמויה בעניין".

בתגובה שנמסרה ממרצ לעיתון 'הארץ' נכתב:"התשלום למרבית עובדי הקלפיות כבר שולם ועד לשבוע הבא ישולם במלואו לכל העובדים, זאת תוך הקפדה על עמידה בזמן שנקבע על פי החוק ולפי מספר המשמרות שבוצעו בפועל בהתאם לפרוטוקולים של ועדת הבחירות. לגבי נושא התרומות, מדובר בטענה חסרת יסוד. למרצ תורמים רבים במהלך כל השנה, לא כל שכן בתקופת בחירות, ואנו מעריכים את ההירתמות המבורכת של אנשי מרצ לטובת המפלגה".

עוד נאמר בתגובת המפלגה כי "בפני כל העובדים הודגש כי התשלום עבור יום הבחירות יבוצע במלואו ואינו כרוך בתשלום התרומה בשום צורה שהיא, לא קוזז ולא יקוזז שום סכום בגין התרומה ועובד שיבחר לתרום למפלגה, בכל סכום בו יבחר, תיגבה באופן נפרד מתשלום השכר והיא מבוססת על חופש הבחירה והרצון של העובד".

השארת תגובה