הפגנות העדה האתיופית מתחדשות – המשטרה ערוכה

ההפגנות יתרכזו מול בית ראש הממשלה בירושלים ■ המשטרה: ההפגנה תתאפשר כל עוד לא תחרוג ממגבלות הסדר והחוק

הפגנת העד האתיופית בתל אביב    צילום: משטרת ישראל
הפגנת העד האתיופית בתל אביב צילום: משטרת ישראל
המחאה חוזרת לירושלים: המשטרה ערוכה בכוחות גדולים לקראת הפגנת מחאה של הקהילה האתיופית שנערכת בשעה זו מול משרדי קרית הממשלה בירושלים.  המפכ"ל רב ניצב יוחנן דנינו הורה על הקמת צוות חקירה מיוחד "לאיתור המתפרעים וגורמי הנזק", וטען כי "קבוצות אלימות ניצלו את האיפוק" של המשטרה. מוקדם יותר אמר הנשיא ריבלין כי החברה הישראלית "חייבת תשובות" ל"קהילה שמשמיעה זעקה על רגשות אפליה", אולם הוסיף כי "האלימות אינה הדרך ואינה הפיתרון".
במשטרה מודעים לפוטנציאל הנפיץ של הפגנה נוספת, לאחר שאתמול נפצעו 55 שוטרים באורח קל-בינוני במהלך עצרת המחאה בתל אביב. בנוסף נעצרו 43 מפגינים ו-12 בני אדם נפצעו ופונו לבתי החולים. בעלי עסקים באבן גבירול דיווחו כי במהלך הלילה ניפצו המפגינים ויטרינות ונגרם נזק לסככה חיצונית של אחד מהעסקים במקום. בין היתר ניזוק קטנוע משטרתי, ניידת נהפכה על ידי המפגינים ושמשותיה של ניידת נוספת נופצו.
אחד ממארגני המחאה אמר, כי ההפגנות יימשכו היום באופן ספונטני ברחבי הארץ. "לצערנו ההפגנה אתמול הייתה לא מה שציפינו ורצינו. לא באנו למחות בדרך הזו ולא בזה אנו דוגלים", כשהוא מתייחס להתנגשויות האלימות בין המפגינים לבין השוטרים.
"כרגע המצב הוא שאין שליטה במחאה, לא בידי נציגי הקהילה ובטח לא של הממשלה",טען. והוסיף, "אם הממשלה לא תיקח את הנושא ברצינות יראו מראות הרבה יותר קשים מאשר נראו אתמול, החבל מאד דק. כאשר יש מפגש בין בני נוער שאיבדו אמון במדינה לבין לשוטרים זהו מפגש טעון שיש בו שנים של  הזנחה, מטען שהיה צריך מתישהו לצאת ולהתפוצץ".
ממשטרת ירושלים נמסר כי ההפגנה היום תתאפשר כל עוד לא תחרוג ממגבלות הסדר והחוק. כמו כן, נאמר כי "במידה והמחאה תגלוש לתחום האסור, באופן שמופרת נקודת האיזון בין זכות המחאה לבין פגיעה בפועל בציבור הרחב, המשטרה תאלץ לפזר את ההפגנה גם תוך שימוש באמצעים".
בתום הערכת מצב שקיים דנינו, ובתגובה לאופי ההפגנות הקודמות, הוא הורה על הקמת צוות חקירה מיוחד ללכידת המתפרעים בהפגנה שאירעה אתמול, והוסיף כי המשטרה "מיצתה את רף הסבלנות". לדבריו, "קבוצות אלימות ניצלו את האיפוק" שנקטה המשטרה, "לשם ביצוע מעשה ונדליזם". בנוסף אמר דנינו כי כוחות אכיפת החוק ימשיכו "לנהל הידברות חיובית אל מול הגורמים המתונים".
השארת תגובה