שיבוש הסדר ראיה? 3.000 ש"ח

מלחמות הגירושין על גב הילדים הופכים ללא חוקיים ואף יקרים. לאחר שהצעת חוק של חברת הכנסת רויטל סוויד שוכבת בועדה בכנסת כאבן שאין לה הופכין – קודמה אמש הצעת חוק חדשה

ניכור הורי
ניכור הורי

קבוצת הורים תושבי ישראל יצאה לפני שנתיים למאבק תעודה על 'תסמונת הניכור ההורי'.

במהלך השנתיים הצליחו ההורים ללמד ולהכניס בתודעה הציבורית, כללי יסוד מתאוריית 'הניכור ההורי' אותה פירסם לראשונה לפני למעלה מ-30 שנה, פרופסור ריצ'ארד גרדנר.

טובת הילד היא קשר עם שני הוריו, קשר שיתנהל ללא מפריע. אלא שלעתים קורה ובמסע 'נקם' בתהליך גירושין שהפך למאבק – בכוונה תחילה או מבלי משים, מסית הורה את ילדו נגד ההורה השני.

מאחר והדבר נתפס עד כה כ'מאבק גירושין', הרי שלא טופל בדרך הראויה וכיום ישנם במדינת ישראל למעלה מ-10.000 ילדים שנגזלה מהם הורותו של הורה.

במהלך השנתיים האחרונות, נערכו עצרות, הרצאות ושתדלנות ציבורית להביא את הדברים לידיעת הציבור ובמקביל לידי העוסקים במלאכה.

חברת הכנסת רויטל סוויד נענתה לקריאתה של אשת התקשורת צופית גרנט והגישה הצעת חוק ראשונית שתכפה על בתי המשפט לזרז הליכים שימנעו גזילת הורה מילד.

אלא שהזמן חלף והצעת החוק שעברה בקריאה ראשונה – נותרה על 'המדף' בועדה בכנסת, מחכה בכליון עיניים ל'זירוז'.

בשל תנאי הקואליציה, פנו העושים במלאכה אל חברת הכנסת אוסנת מארק מהליכוד שנענתה ולקחה את הפרוייקט.

ללא הצהרות מקדימות, הגישה אמש חברת הכנסת מארק את הצעת החוק בתקווה כי הפעם לא תשכב הצעת החוק כאבן שאין לה הופכין.

ח"כ מארק שעבסקה כעורכת דין בתחום המשפחה אמרה: "לאור אוזלת היד של המערכת היה צורך בחוק אשר יגרום להורה המנכר לחשוב פעמים לפני שיפעל בצורה אשר גורמת נזק קודם כל לילדים.

הצעת החוק נותנת לבתי המשפט את הכלים להשית קנס מרתיע של 3000 ש"ח לכול הפרה, השתה של הוצאות ההליך המשפטי על הצד המנכר, הפנייה לטיפול יעודי של גורם מוסמך לטיפול בניכור וגולת הכותרת – לראשונה ניתן יהיה לקזז את הקנס מתשלום המזונות.

לא יתכן שהורה יחליט מכל סיבה שהיא שילדו לא יפגוש את ההורה השני או יסית כנגדו יהיו הסיבות אשר יהיו. הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הזאת אשר לצערי גרמה ללא מעט הורים לשלוח יד בנפשם מהצער שאינם רואים את ילדיהם והמערכת לא עמדה לצידם.

היום זהו יום מכונן מבחינתי, כעורכת דין שעסקה שנים בתחום המשפחה ראיתי אין ספור מקרים מעין אלו ולכן הנושא קרוב לליבי ולא ארפה עד אשר ההצעה תעבור ותהפוך לחוק.

הצעת החוק הינה הצעת חוק חוצה מגזרים ומגדרים ומפלגות, מיועדת בראש ובראשונה לטובת הילדים בלבד".

השארת תגובה