הוועדה אישרה מצלמות בפעוטונים – יש מתנגדים

בעוד הוועדה לזכויות הילד אישרה היום הצבת מצלמות אבטחה בפעוטונים ובמעונות הרי שב"מועצה לשלום הילד" מביעים הסתייגות מההחלטה

אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (22)
אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (22)

הצעת חוק התקנת מצלמות במעונות יום לפעוטות אושרה היום פה אחד ב"וועדה לזכויות הילד" לשם העברתו לקריאה שניה ושלישית.

הצעת החוק, כמו חוק הפיקוח על המעונות, תחול על מסגרות בהם לפחות שבעה פעוטות, ולאחר תקופת הסתגלות שתסתיים בספטמבר 2020, תיהפך הצבת המצלמות לחובה, למעט במסגרות מסוימות, ותהיה גם אחת הדרישות לרישוי המסגרת על פי חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות.

לדברי עו"ד ורד וינדמן מנכ"לית המועצה לשלום הילד אמרה בתגובה, "הצעת החוק להתקנת מצלמות היא חשובה אבל היא תתן רק הגנה חלקית ורק לחלק מהילדים".

עו"ד וינדמן טוענת, כי "למרות חשיבותה של ההצעה, הבעו במהלך הדיונים בוועדה ביקורת נוקבת על התעקשות הממשלה כי יותקנו מצלמות שיתעדו את הפעילות במעון בהקלטת וידאו בלבד אך ללא קול".

לדבריה, "יותר מפעם אחת נחשפנו לחשד להתעללות נפשית קיצונית שהתבטאה בשיח אלים ומשפיל כלפי פעוטות. במקרים האלה אלמלא הייתה הקלטה של קול ייתכן ועד היום היו אותם פעוטות חיים באימה ובסיוט מתמשך, שעה שצילום לבדו לא יכול היה לחשוף את ההתעללות הנפשית שאינה משאירה סימן כחול או חבורה. קשה הרבה יותר לאתר התעללות נפשית או להוכיח אותה על אף שהיא משאירה צלקת קשה בנפשו של הילד. במובן הזה הצעת החוק עושה רק חצי עבודה".

וינדמן ציינה כי המועצה הביעה הסתייגות לנוכח ההתעקשות של משרד המשפטים להחריג משפחתונים הפועלים בתוך בתי מגורים ודרשה, כי החוק יחול גם במקרים בהם פעילות המעון מתקיימת בסלון ביתה של המטפלת כל עוד הפעוטות נמצאים שם".

השארת תגובה