הכנסת אישרה: מצלמות יוצבו במעונות

חוק החדש יחייב התקנת מצלמות במעונות יום לפעוטות ובמעונות יום שיקומיים כאשר אלו יתעדו את הפעילות במעון בהקלטת וידאו ללא קול, כאשר יוטלו מגבלות על השימוש בצילומים ללא אישור מיוחד

אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (34)
אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (34)

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לחיוב התקנת מצלמות במעונות יום לפעוטות שיזמה חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו) וקבוצת חברי כנסת.

היוזמה להתקנת המצלמות נדרשה לנוכח כמה אירועים מצערים ומזעזעים בהם נחשפו פעוטות רכים לאלימות קשה מצד המטפלות אשר כמה מהם אף הסתיימו בפציעות קשות ובאשפוז ממושך בבית החולים.

אלא שהיוזמה גם גררה בעקבותיה ביקורת נוקבת שכן לטענת המתנגדים, התקנת מצלמות במעונות יום לפעוטות בכל השעות שבהם שוהים פעוטות במעון, גורר בעקבותיו פגיעה בפרטיות של הפעוטות ושל העובדים במעון.

כך שיעד יוזמי ההצעה היה, ליצור איזון קפדני בחוק המוצע, בין הצורך למנוע ולאתר את הפגיעה בפעוטות חסרי ישע כדי להגן על חייהם, שלומם, בריאותם וכבודם ובין השמירה על כבודם ופרטיותם של הפעוטות, של אנשי הצוות במעון ושל כל אדם אחר הנמצא במעון."

יוזמת ההצעה ח"כ שאשא ביטון הסבירה, כי "בחודשים האחרונים נחשף הציבור בישראל לשורה של התעללויות כולל מותה של יסמין שאלמלא הייתה שם מצלמה, היינו חושבים שמודבר בעוד מוות בעריסה".

לדבריה, "בקריאה הטרומית, הסכמתי למתווה של וולנטריות וספגתי ביקורות והאשמות, ואמרתי שעדיף להתקדם מאשר להישאר בלי חוק בכלל. הצלחנו לגבש מתווה שבסופו תהפוך הצעת החוק הזו לחובה, לאחר שלוש שנים של הסתגלות. אני מקווה שאחרי שנשלים את המהלך נצליח להרחיב אותו לגילאי שלוש עד שש."

ח"כ שלי יחימוביץ' המתנגדת להצעה טענה, כי "ישנם גם מקרים שבהם נפגעו ילדים בבית או שנשכחו באוטו, אז מישהו מעלה בדעתו לחייב הצבת מצלמות בבית? אבל הכי קל זה לחייב את הגננות והסייעות כי הן חלשות ולא יכולות להתנגד. אתם מבינים גם איזו אבן שואבת זו לגורמים מפוקפקים אחרים?".

לדבריה, "אפשר להילחם למען שלום ילדנו גם בלי להיות האח הגדול."

יצוין כי ההצעה עברה ברוב של 67 חברי כנסת, 2 מתנגדים ונמנע 1 ותועבר לוועדה לזכויות הילד, לשם הכנתה לקריאה שניה ושלישית.

השארת תגובה