מיזם הידע החרדי: מרתון כתיבה בליל שישי

עד לאור הבוקר, ישבו עשרות כתבנים, ידענים ועיתונאים, ושקדו על הוספת ערכים לאנציקלופדיה החרדית הוירטואלית • ביו הערכים הבולטים: 'הפילוג בסיעת יהדות התורה 2018'

המכלול
המכלול

מה הקשר בין השכונה הלונדונית סטמפורד היל, תנועות נוער חרדיות, שוק מחנה יהודה, קווי נייעס, ומתחמי עבודה משותפים לחרדים? מתברר שאלה רק כמה דוגמאות מתוך עשרות ערכים אנציקלופדיים שנכתבו במסגרת מרתון לכתיבת ערכים על העולם החרדי להמכלול – הויקיפדיה החרדית שהתקיים בסוף השבוע ב'ביזמקס' – מתחם עסקים וחדשנות לחרדים בירושלים.

במהלך המרתון שערך 12 שעות וכלל גם סדנת כתיבה מקצועית, נכתבו 128 ערכים חדשים המתעדים את העולם החרדי, החל מההיסטוריה החרדית, ההנהגה הרוחנית, הפוליטית, עולם התקשורת, הקהילות השונות, עולם התרבות החרדי וכל היבט נוסף הקשור לאורח החיים החרדי. בכתיבת הערכים לקחו חלק מגוון רחב של שוחרי דעת, ידענים, אברכים, אנשי ספר ועיתונאים.

כמיטב המסורת החרדית של אירועי 'ליל שישי', האירוע כלל סירי צ'ולנט וצלחות קוגל, ודיונים פוליטיים סוערים. מטבע הדברים, השיח הבולט של הערב עסק בפילוג החרדי בעקבות הבחירות המוניציפליות. ואכן, במסגרת המרתון כתב אחד המכלולאים ערך בשם 'הפילוג בסיעת יהדות התורה 2018'.

המכלול הוא אתר אינטרנט לאנציקלופדיה חרדית שיתופית הפועלת בשיטת אתרי ויקי ומבוססת על חלק מתכני ויקיפדיה העברית ותוכן גולשים ייעודי. את הויקיפדיה החרדית, מפעיל המכון לידע ואוריינות כהלכה וקיימים בו – נכון להיום – למעלה מ-152,000 ערכים מכל תחומי החיים, שנכתבים ונערכים בצורה פתוחה ונגישה על ידי הגולשים ועוברים הליך התאמה לגולש החרדי.

במטרה להרחיב את מאגר הערכים, תוך התמקדות בערכים חדשים על העולם החרדי, נערך בליל שישי האחרון, כאמור, מרתון לכתיבת ערכים בהשתתפות עשרות כותבים, בהם מכלולאים ותיקים, כותבים מזדמנים ועיתונאים חרדים. גם הערכים שאינם עוסקים בצורה ישירה בעולם החרדי עוברים סינון וערכיה, כך שיותאמו למשתמשים החרדים.

איציק קרומבי מנכ"ל מתחם ביזמקס: "ערך הקהילתיות, הוא אחד המאפיינים הבולטים באורח החיים החרדי. כדי לאפשר את היצירתיות והיזמות החרדית, אנחנו בביזמקס מפתחים קהילות שונות שעוסקות בנושאים שונים בצורה מקצועית וכך מאפשרים שיתופי פעולה ויצירת קשרים עסקיים, תוך הקפדה על אורח חיים חרדי".

יוזם המכלול הרב יוסף קמינר: "עשרות הכותבים שהשתתפו במרתון לכתיבת ערכים ל'מכלול' ושיתפו את הידע שלהם לטובת הגולשים, הוכיחו שוב את ערך השיתופיות, שקיים בצורה בולטת בציבור החרדי. בעידן של מהפכת המידע שבה כל תחומי המידע הופכים להיות במרחק לחיצה, 'המכלול' נותן פתרון מושלם ומנגיש את כל הידע הגלובלי בצורה נקיה וכשרה המתאימה לכל אדם חרדי. בשנה האחרונה הוספנו במכלול למעלה מ-150,000 ערכים מויקיפדיה תוך התאמת הערכים לעקרונות היהדות".

השארת תגובה