חורבן ובניין: חמישה חלקים בנשמה הפנימית

האדמור מסתרי חיים
האדמור מסתרי חיים

כל תקופה בשנה מביאה עמה בשורה, בכל בשורה ישנם שני צדדים – האחד חיובי והשני שלילי, האיזון ביניהם הינו המצב שבו נחים בני האדם ויכולים להתעלות ולקשר עצמם באורות עליונים.

היות ובחודש כסלו זכינו לנס פח השמן שדלק למעלה מן הטבע שמונה ימים, משמע שחודש זה מסוגל לעורר בכל אחד מאתנו כוחות שהם למעלה מהטבעים שלנו כעת, להתעלות ולרומם עצמנו למדרגה הבאה, לתודעה חדשה.

אחד היסודות עליהם נסמכת עליה זו, הינו הבחינה שכתובה בחז״ל 'הקב״ה בונה עולמות ומחריבן', באמירה זו מונחים אין ספור יסודות עליהם אנו צריכים לבנות את סולם ההתפתחות שלנו כסולם יעקב, אשר ברגע הכי שפל בחייו אחרי שאליפז בא להורגו ובמקום לקחת את נפשו נתן לו כל רכושו כנגדו והשאיר אותו בלא כלום עירום ועריה, בבחינת עני חשוב כמת, ומרוב חלישות כוחו שוכב יעקב במקום הר המוריה, לוקח שנים עשר מאבני המקום, רמז לשנים עשר אבני החושן – כדי שלא ינשכו אותו בעלי חיים ומניח את ראשו ביניהן והנה חלום, והחלום מוכר וידוע, סולם יעקב שמלאכים עולים ויורדים בו, ובבוקר אחרי שניצל מחיות רעות – יוצא במקלו לבד לעבר בית לבן למצוא את אשתו כציווי הוריו.

ודאי ניתן לתאר את תעצומות הנפש שנדרשו ממנו לא לשקוע במוות הפתאומי שנפל עליו, לקיחת כל רכושו שנתן לו אביו שיוכל לפאר ולקשט את כלתו, אם כן מה גרם ליעקב אבינו בכל זאת לקום ולהמשיך את מסעו? התשובה מונחת בכל אדם ואדם, יש נשמה פנימית המתחלקת לחמישה חלקים ונשמה שמקיפה אותו ומשמרת אותו מכל רע כאבני יעקב, ועמה הוא מסוגל להתעלות לרום כל המעלות ולהשיג אורות עליונים ולהתקשר בהם להאיר חזרה את החומר בתוכו הוא שרוי כעת.

כידוע מתורת המחקר אשר זכו בו בני אדם לבנות מכשירים רבי עוצמה שמסוגלים לצלם ולאפשר לראות תופעות עמוקות תוך החומר הנקראים מיקרוסקופ, וכן בנו מכשירים עוצמתיים ביותר שמאפשרים לראות ולצלם את המציאות שחוצה לכדור הארץ הנקראים טלסקופ, כל מי שמתבונן במה שמצלמים יכול לעמוד על תופעה זהה והיא בראיה והעלם כמו שכתוב בורא עולמות ומחריבן.

באטום שהינו החלק הקטן ביותר שניתן לחלק את החומר ישנם ארבעה חלקים, פרוטון ונאוטרון שהם גרעין האטום וסביבו בשבעה מעגלים ידועים מסתובבים עד 118 אלקטרונים, הסיבוב שלהם יוצר את עננת האלקטרונים מה שנראה לעין האדם.

עד כה הכל בסדר, אבל אם מתבוננים בעננה זו מגלים תופעה מופלאה והיא מופע והעלם תמידי של אלקטרונים, כלומר אם היה ביכולתנו לצלם את האטום ברגע מזערי זה (אני סמוך ובטוח שעוד יצליחו) היינו רואים שהוא למעשה נעלם. פתאום אין ואפס ורגע אחרי כן מופיע מחדש לעוד סיבוב ושוב העלם.

גם ביקום הסובב אותנו טלסקופים מצלמים העלם כוכב נקרא מוות והופעת לידה של כוכב, וגם שם מה רואים שפיצוץ אדיר גורם לגזים לאורות להיפרד זה מזה ולהעלם בחלל היקום ובלידת כוכב נראה התקרבות של גזים ואורות סביב נקודה מרכזית שכאילו קושרת אותם אליה, כפי שגרעין האטום קושר אליו את האלקטרונים וברגע מסוים מכמות מסוימת של אורות מופיע כוכב חדש.

תופעות אלו אינן פרי חדש של העידן הטכנולוגי, כבר משחר ההיסטוריה חכמות אלה נתנו לאדם הראשון ונכתבו בשני ספרים, האחד ספר יצירה והשני רזיאל המלאך.

לצערנו הרב סופת ההשכלה גרמה לפירוד בין החכמות ולריחוק ביניהן ולכן נוצר החושך הנורא שבו אנו חיים, שעוד רגע כהרף עין נתפקח ונזכה לאורות אורות חדשים נקבצים סביב אבן השתיה ובית המקדש השלישי יעמוד בתפארתו אמן.

בספרנו ״טובת אדם״ בהוצאת סתרי חיים ליקטנו מכל הדורות מאמרים של חכמים שעמדו בחכמתם על הדמיון שיש בין האדם לבין המשכן ובין המקדש, וכשם שחרבו שני בתי מקדש ועתיד להבנות השלישי ובמסכת מכות מסופר שהילכו התנאים ליד שריד בית המקדש השני ועשן עוד עלה משרפתו ובכו שראו זאת, ואילו רבי עקיבא שחק, אמרו רבי עקיבא המקדש נחרב ואתה שוחק, ענה להם טוב שכילה זעמו בעצים ואבנים ולא בנשמות ישראל.

מכאן עלינו ללמוד שהאדם בנוי קומה על קומה, ראשו בשמים ורגליו יורדות מוות לשיא החומר שהינו גם כן אור כאמור. כשלומדים ממבנה נפש האדם ע״פ האר״י הקדוש בסוף עץ חיים שער הנו״ן, אנו רואים שראשית כל ישנה נפש הדומם ועליה מורכבת נפש הצומח שהינן הטבעיים המדידים ועליהן מורכבות נפש החי ועליה נפש המדברת. בכדי שנזכה להתעלות מנפש לנפש ממדרגה למדרגה אנו חייבים כמקדשות להחריב מדרגה מסוימת על מנת שתצמח ותגדל המדרגה הבאה, כמו כוכב וכמו אטום וכמו כל דבר בעולמו של הקב״ה שהוא עצמו ראש וראשית לתופעות אלו.

זכור אל תשכח 'בונה עולמות' ומחריבן – מקדים רפואה למכה.

מכאן צומחת לנו התקווה ללמוד מיעקב לקום בבוקר ולהמשיך ללכת אפילו בלא כלום ולבסוף חזר לארץ ישראל והיה לשני מחנות.

השארת תגובה