סופית: משה אבוטבול הובס בבית שמש

לאחר עשור של ניהול חרדי את העיר בית שמש, אמרו תושבי העיר את דברם: לא עוד • בקולות חרדים רבים אך לא רק, גברה עליזה בלוך על ראש העיר המכהן משה אבוטבול

עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן
עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן

לאחר ספירת המעטפות הכפולות, הוכרזה עליזה בלוך כמנצחת של הבחירות הללו בבית שמש והיא תכהן כראש העיר.

העיר בית שמש ידעה מערכת בחירות דו קוטבית, הסיעות החרדיות חככו בדעתם עד שלב מאד מאוחר. גם לאחר שכבר היה מאוחר מכדי להציב מתמודד מהציבור החרדי במקום ראש העיר המכהן, לא מיהרה הדרך לפתוח בקמפיין הבחירות.

מנגד, עליזה בלוך התייצבה כמתמודדת מובילה מול משה אבוטבול וצברה קהלים. היא נהגה להצהיר השכם והערב כי פניה לשלום ואף במפלגה שבראשה עמדה, שילבה חברים מהמגזר החרדים למועצת העיר.

האכזבה הגדולה שהצטברה במהלך 10 שנות כהונתו של משה אבוטבול, נתנו את אותותיהם ורבים מבני הציבור החרדי בחרו בעליזה כשהם משיבים לה פנים לשלום ומתעלמים מגלי הסתה שעלו כשעליזה התמודדה בפעם הקודמת – אז גם בתמיכת 'יש עתיד.

ספירת המעטפות הכפולות נקבעה לשעה מאוחרת ואז גם התנהלה בעצלתיים לאחר שכבר אמש היה ברור מהפרש הקולות הזניח (251 קולות לטובת משה אבוטבול) כי עליזה בלוך תזכה בתפקיד.

העיכובים לא מנעו מאלפי תומכיה של בלוך, לצאת לרחובות ואל רחבת העירייה. שעות הם המתינו עד להכרזה המיוחלת, כשלכל אורך הזמן הם 'חוגגים' בידיעה ברורה שרק ה'הכרזה' מתעכבת.

ראש העיר שהובס, משה אבוטבול הגיע לבית שמש כשהחל להתקרב אל הדת ובחר ללמוד בישיבת איתרי.

לפני 25 שנים החל לכהן כחבר מועצה בעיריית בית שמש מטעם סיעת שס, 15 שנים לאחר מכן רקחו החרדים דיל עם סיעת העבודה ומפלגתו של מאיר בלעיש 'דור אחר'. יחדיו גברו על ראש העיר שכיהן אז דניאל ועקנין וגם מתמודד נוסף שלום לרנר שמו שייצג את הציבור הדתי בעיר.

לא קלה היתה דרכו של משה אבוטבול בדיל הנ"ל כשכל סיעה דרשה את 'חלקה', תושבי העיר התרעמו על כל צעד ושעל. במקביל גדלה בית שמש כמטאור כשהציבור החרדי מוצא בה מפלט למצוקת הדיור. קבוצות שונות מחצרות שונות החלו מאכלסים את העיר וגם בני היישוב הישן של ירושלים הקימו בה שכונות 'מחוץ לחומות'.

תושביה הוותיקים של בית שמש תלו את התקלות וקשיי ההסתגלות של העיר לגידולה המהיר, בקולרו של ראש העיר החדש.

עם תום הקדנציה הראשונה, ביקשו התושבים להחליף את ראש העיר. עליזה בלוך ראתה עצמה מתאימה לתפקיד והתמודדה בחסות מפלגת הבית היהודי ואחרים, גם יש עתיד של יאיר לפיד תמכה בה. אלא ש'הבית היהודי' בחר באמצע המירוץ להעביר את התמיכה לאלי כהן, אם מתוך אמונה שדמות גברית תהיה פחות 'מאיימת' ואם משום כל סיבה אחרת.

בהפרש זעום מול אלי כהן, זכה משה אבוטבול לכהונה שניה. גם בכהונתו השניה, רשם אבוטבול הישגים רבים. העיר בית שמש המשיכה לצמוח בקצב השמור רק לה, גם תשתיות הורחבו עשרות מונים. אלא שלתושב הקטן בביתו לא היה סיפק בדבר ולא היתה הסבלנות להמתין עוד להסדרת ה'קיים'.

השארת תגובה