מה עובר על התינוק שלך בשעות הראשונות לחייו?

האם ידעתם  מהו שירות ה-First baby ואיך תטפלו בתינוק הכי טוב שאפשר? • ד"ר אירית אייזן -מנהלת היחידה לטיפול ביילוד, במחלקת פגים ותינוקות במרכז הרפואי שיבא בהסבר מקיף על השעות הראשונות של תינוקות שנולדו 

מהו התהליך שעובר התינוק במחלקה מרגע לידתו ועד שהוא חוזר אלינו נקי וריחני אחרי מקלחת?
כל תינוק חדש שמגיע למחלקת ילודים עובר את התהליך הבא: חימום, חיסונים, רחצה וכמובן בדיקה ראשונית של אחות. רק אחרי כחצי שעה, כאשר הטמפרטורה של התינוק תקינה, רוחצים אותו והוא מקבל את החיסונים המקובלים (כמובן באישור ובידיעת ההורים).

בנוסף לכל אלו עובר התינוק בדיקת רופא מקיפה שמתבצעת על ידי רופא ילדים. כאשר יש צורך בבדיקות נוספות בשלב הזה, כמובן שהן ייעשו. מאחר ואלו השעות החשובות ביותר שהתינוק ישהה לצד אמו, במידה והיא מעוניינת בכך אנו מאפשרים לבצע את כל התהליך ליד האם למעט בדיקת הרופא שצריכה להיות ביחידת הקבלות,.

אכן אנו שומעים לאחרונה על חשיבות הקרבה הזו. עד כמה?
מחקרים רבים מוכיחים את חשיבות הקרבה של התינוק לאם בשעות הראשונות שלאחר הלידה. הקרבה המיוחדת הזו משפרת את כל המדדים של התינוק בדגש על תפקודי לב, ריאה ורמת הסוכר בדם. בנוסף, תינוקות ששהו לצד אמם- רגועים יותר ומגיעים מהר יותר לשלב השינה השקטה, החשובה כל כך להתפתחות המוח. לקרבה בשעות הראשונות עוד יתרונות רבים ולכן אנו ממליצים ומאפשרים זאת במידה והמצב הרפואי של האם והתינוק מאפשרים זאת.

אנחנו בשיבא מאמינים מאד ב'אפס הפרדה' ומצד שני מבינים את הצרכים של האם שלפעמים לא בכוחותיה, עייפה וכו' ולכן מאפשרים 'ביות גמיש' שמשמעו: עידוד לכך שהתינוק ישהה כמה שיותר ביחד עם האמא, ובמקביל – תינוקייה שפתוחה 24/7. כלומר, אנחנו מכירים בחשיבות האפס הפרדה במיוחד בשעות הראשונות של החיים, ולכן אנחנו מאפשרים לתינוק לעבור אפילו את הקבלה על ידי האחות והחיסונים לצד האם. הבדיקה הרפואית הראשונה מבוצעת בחידת הקבלות הסמוכה לתינוקייה וזאת בשל הצורך במדידות ובדיקת עיניים במכשיר ייעודי לכך. בהמשך האישפוז הרופא מגיע ובודק את התינוק תוך שהוא שוהה לצד אמו במחלקה כולל בדיקת השחרור. יחד עם זאת, למעוניינות בכך, מציעים תינוקייה מדהימה עם צוות מקצועי ואדיב בכל רגע שצריך.

אם כבר הזכרנו את התינוקייה, מה לדעתך מייחד את התינוקייה של שיבא?
אני חושבת שהתשובה היא הגמישות הייחודית של הצוות שלנו. בגלל האמונה החזקה בכך שמה שהכי טוב לתינוק הוא לשהות ביחד עם אמו וכמה שיותר, הצוות של התינוקייה שלנו מבצע את עבודתו גם מחוץ לתינוקייה, כלומר, האחות יוצאת למחלקת יולדות ושם מעניקה לתינוק את אותו טיפול כאילו שהוא בתינוקייה. מבחינה מערכתית זה מורכב מאד ולמרות זאת האחיות עושות את זה נפלא! המסירות הזו לצד העובדה שהתינוקייה שלנו מכילה את התינוקות בכל רגע שהאם מעוניינת בכך, היא בעיניי מיוחדת!

האם אתם נותנים גם הנחיות להורים?
בוודאי. הצוות המקצועי שלנו נמצא עבור היולדות בכל רגע עם כל המידע וההדרכה הנדרשים. בנוסף, יש לנו שירות חדש בשם First baby, במסגרת השירות הזה אנו מעניקים לאמהות בפעם הראשונה הדרכה אישית לטיפול ביילוד, הדרכת האכלה, פגישה אישית עם רופא ילדים בכיר שמגיעה לחדר האם במחלקת יולדות, איתו ניתן להתייעץ על מגוון סוגיות ובעיות כמו ירידה במשקל, בכי רב, פריחה, התנהגות לא לגמרי רגילה של התינוק, עצירות, הקאות, הסברים על בדיקות, תופעות ומצבים שונים. בשבועיים הראשונים לחיים הורים לתינוק בפעם הראשונה יכולים להגיע למרפאה ייעודית לתינוק ראשון לשם מעקב, שקילה והסברים או פתרון בעיות שהתעוררו. מרפאה זו הינה ללא תשלום ואין צורך בטופס 17. וכן, המחלקה הזו מקיימת במהלך השנה הראשונה הדרכות בנושאים שונים כמו שנת תינוקות, החייאת תינוקות ועוד.

מה הן ההנחיות החשובות לטיפול ביילוד בתקופה הראשונה בבית?
כשאנו מדברים על יילודים, אנו מדברים על תינוקות עד גיל 28 יום. ההנחיה היא להלביש אותם בשתי שכבות עליונות ומכנס אחד, או שתי שכבות עליונות ושתי שכבות תחתונות בתלות במשקל הלידה ובמזג האוויר. סוג הבד יותאם למזג האוויר וכמובן שהבגדים שנלביש לתינוק יהיו מותאמים לטמפרטורת החדר, כאשר בחורף ההנחיה המומלצת היא בין 210 ל-230. בנוסף, כשיש תינוק קטן בבית, חובה לאוורר את החדר לפחות פעם אחת ביום. ההמלצה היא להשאיר חלון פתוח בחדר אחר במשך כל היום, אך אם אין אפשרות, חשוב לעשות זאת לפחות פעם ביום למספר דקות.

בנוסף, האחים והאחיות בבית יוצאים למעון, לגן ולבית הספר ולכאורה הם נשאים של חיידקים ווירוסים רבים. כאשר יש תינוק קטן בבית, יש לחשוש בעיקר מהווירוסים מאחר שההידבקות בהם היא שכיחה וקלה יותר ועלולה להביא לסיבוכים. לדוגמה: תינוק שנדבק בווירוס בדרכי האוויר העליונות או בווירוס של שיעול, עלול ח"ו לפתח דלקת אוזניים או ריאות ואז המצב יכול להסתבך. לכן, על מנת למנוע הידבקויות יש להקפיד באופן קבוע על היגיינה ושטיפת ידיים, לשמור על מרחק כשמדברים בסביבת התינוק – כדי ששביבי הרוק המיקרוסקופיים שאולי נושאים וירוסים לא יגיעו אליו וכמובן כמובן, כאשר יש מישהו מבני הבית שיודעים שהוא נדבק בווירוס או בחיידק כלשהוא, להקפיד שלא יתקרב לתינוק.

במידה ויש עליית חום מעל 38 בתינוק יילוד, דרושה בדיקת רופא מידית! במקרה של חום בתינוק קטן יש צורך באשפוז ובירור מקור הזיהום.

השארת תגובה