מי האופוזיציונר? 'עץ' מול פורש ש"ס

הדרמות בקרית ספר: קרב בין נציגי 'עץ' לפורש ש"ס על תפקידי הקלפיות השמורים לאופוזיציה • איך השפיעה בל"ד הערבית על העיר החרדית?

מודיעין עילית
מודיעין עילית

בעוד במרבית הערים החרדיות מתגוששות 'דגל' ו'אגודה' ביניהם, הרי שבעיר מודיעין עילית יתמודדו שתי הסיעות במשותף, בין היתר בזכות פעילות אינטנסיבית של יו"ר 'אגודת ישראל' בעיר, איש העסקים נחמן בנשעיה, שהצליח 'להשחיל' הישג משמעותי לקהילת ברסלב. על פי ההסכמים, הוקדם נציג החסידות מהמקום הרביעי לשני, ובנוסף, התחייב גוטרמן להעניק למקום הראשון ברשימה, טוביה פריינד, את משרת הסגנות בתקן מלא לכל הקדנציה.

מי שעוד מריצה רשימה בעיר היא מפלגת ש"ס, בראשה ניצב הרב אבנר עמאר. מי שעד לאחרונה ניצב במקום השני של ש"ס היה גולן חסידי שפרש מהרשימה ומריץ מפלגה עצמאית בשם 'האיחוד שע"י קהילות הספרדיים במודיעין עילית'. במהלך הקדנציה האחרונה, הצביע חסידי כמעט נגד כל ההצעות שעלו במליאה ונחשב לאופוזיציונר, למרות חברותה הרשמית של ש"ס בקואליציה, זאת לבקשתו של ראש העיר גוטרמן, שחפץ למנות אותו לראשות ועדת הביקורת השייכת לאופוזיציה, במקום נציגי 'הפלג'.

עוד מתמודדים: תנועת 'בני תורה', לה שני נציגים במועצה, ובראשה ניצב מנכ"ל עיתון 'הפלס', שמוליק אלישיב, המתמודד גם לראשות העיר. מספר 2, יהודה שם-טוב, נציג 'מרביצי התורה הספרדיים', אינו מתמודד ובמקום השני ניצב אברהם הכט.

מתמודד נוסף הוא עקיבא ולנשטיין שרץ ברשימת 'אנשים למען מודיעין עילית', ואותיות מפלגתו הם 'דת', בהם משתמשים ב'דגל' בירושלים. ולנשטיין הביא את אישור מפלגת בל"ד הארצית המחזיקה באותיות אלו לקול מחאות אנשי 'דגל התורה' שקצרה ידם מהושיע, מאחר ואין אפשרות לקשור בין ערים שונות ואין ל'דגל התורה' שייכות לאותיות 'דת' מלבד בערים בהם היא מתמודדת עם אותיות אלו.

אנקדוטה מעניינת נרשמה השבוע כאשר בישיבת ועדת הבחירות העירונית התכתשו נציגי 'בני תורה' מול גולן חסידי על הזכות לשאת בכתר האופוזיציונר.

וזאת למה? בעיר ישנן 48 קלפיות עם 3 תפקידים בשכר; יו"ר, סגן יו"ר, וחבר ועדת קלפי, כאשר שליש מהתפקידים מיועדים למפלגות האופוזיציה. 'בני תורה' דרשו את כל השליש לאנשיהם, כאשר לעומתם טען גולן חסידי שהוא אופוזיציונר, כפי שתואר לעיל. אנשי הפלג הטיחו בו כי היה חלק מש"ס "רק היית בוגד וזה לא נקרא אופוזיציונר" נימקו. בוויכוח זה יצאו 'בני תורה' כשידם על העליונה, אולם נפלו בטיעון אחר שהעלו חברי רשימת 'יהדות התורה', שהבהירו כי חצי מהתפקידים מגיעים ל'מרביצי', ומאחר ויהודה שם טוב אינו מתמודד, קובע החוק כי המשרות מתחלקים בין כל חברי הסיעות.

בסופו של דבר יצאה סיעת 'עץ' עם 24 קלפיות בלבד, שהם חצי מהשליש המקורי אותו דרשו, כאשר החצי השני התחלק בין שאר המפלגות. במפלגה לא אמרו נואש והשבוע שיגר יהודה שם טוב מכתב לוועדת הבחירות בו הוא מודיע על ויתור על התפקידים ששייכים לו. במקביל, ב'עץ' דרשו מיד להשיב להם את מה שנלקח בגין עזיבתו של שם טוב, בהתאם לוויתור. ל'שטח מוניציפאלי' נודע כי השבוע תתכנס ועדת הבחירות העירונית ותכריע בנדון.

יצוין כי בניגוד לשאר ערי הארץ, נכון ליום שלישי, אף אחת מהמפלגות, להוציא 'עץ', לא פתחה עדיין מטה בחירות בעיר והאווירה כולה מנומנמת לחלוטין.

השארת תגובה