מאבק המשפחתונים: עתירה נגד המכרז

הוגשה עתירה נגד מכרז המשפחתונים של משרד העבודה והרווחה • אתמול התקיים דיון מיוחד בועדת העבודה והרווחה ובו בוטל הנוהל הישן שהגביל את תמהיל התינוקות במשפחתונים • המטפלות טוענות כי הזכיינים מרוויחים על גבן

אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (22)
אילוסטרציה: חנוכת מעון חבד בקריות (22)

חוק המשפחתונים ברובו עשה חסד עם ההורים שאין ידם משגת, אלו הרוב לצערנו, אך בחלמאותו זנח את המטפלות בין הכיסאות. משרד העבודה והרווחה השקיע רבות בהורים הזקוקים למסגרת מפוקחת ואחראית עבור ילדיהם ובמחיר שפוי, אך בפועל, משפחתונים מפוקחים עומדים ריקים לצד אלפי פעוטות שנותרים ללא מסגרת. מה שיוצר תחושת אטימות בקרב המטפלות המבקשות להתפרנס בכבוד – מצד משרד העבודה והרווחה.

איגוד משפחתוני משרד העבודה והרווחה המאוגד בכוח לעובדים הגיש עתירה כנגד המכרז להפעלת תכנית המשפחתונים. המכרז שמתחדש מדי 4 שנים ומטרתו להיטיב בנוי מסעיפים שחלקם מעלים שאלות (במקרה הטוב), בנוגע לכמות ואופן בחירת העסקונה שמגלגלת את הכספים עד שהם מגיעים למטפלות.

המכרז, שתחילתו בהטבה, מביא על המטפלות מעמסה עד כדי חוסר רווחיות ואפילו הפסדים מדי חודש. על פי חוקי המכרז המדינה תסבסד להורים את עלות המשפחתון – כל אחד ע"פ נקודות הזיכוי שלו, במסגרת ההטבה הזו נהנים כ20 אלף ילדים ממשפחתון מבוקר ורשמי מטעם משרד העבודה והרווחה, אבל את המחיר בסופו של דבר משלמות המטפלות.

נועה נוצני, ראש ענף הגיל הרך בכוח לעובדים, מסבירה: "זו הפעם הראשונה שציבור של כ-4,000 מטפלות (כשליש מהן חרדיות) עותרות כנגד המכרז הפוגעני המתחדש אחת לארבע שנים מזה כשלושים שנה."

המכרז שקובע את אופן ההתקשרות בין משרד הרווחה לבין הזכיינים שהם בעצם העסקונה המגלגלת את הכסף מהאוצר למטפלות, נעדר כל הגנה על המטפלות ששומרות על הפעוטות שלנו.  אמנם האחריות על שיבוץ ילדים למשפחתונים הנה על המפעילים, אך במידה והמשפחתון אינו מלא בתפוסה של 5 ילדים, איש מהם לא לוקח אחריות, היחידה שנושאת בנטל הכלכלי היא המטפלת. קרי: הזכיינים יקבלו בכל חודש תקציב לפי משפחתונים מלאים (5 ילדים)  גם אם ירשם למשפחתון ילד אחד בלבד. במידה והם לא הצליחו למלא את המשפחתון לכדי 5 ילדים, הם עדיין יקבלו את אותו התקציב, אך למטפלת יעבירו את התקציב פחות 20% עבור כל ילד שאיננו – אלו כללי המכרז. מה שמשפיע על שכרה של המטפלת שלעיתים מוצאת עצמה מפעילה את המשפחתון בשכר הנמוך משכר מינימום.

בנוסף כללי המכרז מגבילים את המטפלות שלא לעבור את המכסה של 3 פעוטות, מה שיוצר צוואר בקבוק במשפחות חרדיות המונות הרבה יותר ילדים ואינן יכולות להשתמש במשפחתון הקרוב אליהן בשכונה וכן מגביל את המטפלת שלא להרוויח "יותר" חלילה. בהתערבות איגוד המשפחתונים בכוח לעובדים, רוככה הגזירה לשלושה תינוקות ובלבד שהתינוק הגדול הוא בן עשרה חודשים לפחות.

הכלל המגביל אינו חדש, הוא מגיע מהעבר, אך רוב הזמן היווה מגבלה יבשה שלא נאכפה בשל המודעות לכאורה של משרד העבודה והרווחה לתקנה הלוקה בחסר. בשנה האחרונה סעיף המגבלה נכנס לאכיפה מוגברת ואיש לא מבין מאיזו סיבה.

"לא ברור מה היה דחוף למשרד הרווחה להתעקש על ההנחיה הזו", אומרת רחל אברהם. "דבר אחד בטוח – זו התעלמות בוטה מהצרכים של החברה החרדית. הורים משוועים למסגרת אחראית ומפוקחת והמטפלות משוועות לעבודה, כעת מאות משפחתונים נותרים ריקים, ההורים מצידם נאלצים לשלם מחיר מלא למשפחתון נטול פיקוח".

קרוב ל-4000 נשים, מרביתן מן הפריפריה הכלכלית והגיאוגרפית בישראל, שליש מהן חרדיות, עובדות כמטפלות ומספקות מסגרת מפוקחת לכ-20,000 פעוטות בגילאי שלושה חודשים עד שלוש שנים.  למרות חשיבותן זכו עובדות אלו למעמד חריג בשוק העבודה, הן אינן עצמאיות בניהול העסק, קרי: המשפחתון פועל אמנם מביתן אך הן אינן יכולות לקבוע את שכרן או מספר הילדים בהם יטפלו. הן אינן יכולות ליטול ימי חופשה מחלה או לשבת שבעה ללא מחליפה מאושרת אשר תמשיך לקיים את המשפחתון, הן גם אינן שכירות, כי הזוכה במכרז אינו מוציא להן תלוש שכר, כך שנשללות מהן זכויות סוציאליות מינימליות כמו פנסיה ותשלומי ביטוח לאומי. נציין מחצית מהפיקוח על המשפחתונים הללו מתבצע כאמור הלכה למעשה ע"י זכיינים והשאר ע"י הרשויות המקומיות.

מצוקת המשפחתונים בעקבות אכיפת הנוהל מורגשת בירושלים, ביתר, מודיעין עלית, אלעד, בני ברק וזיכרון יעקב. בעקבות מצוקת ההורים והמטפלות קיימה אתמול (ג') ועדת העבודה הרווחה והבריאות דיון בנושא.

בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות שיזמו ח"כ מירב בן ארי וח"כ יעקב אשר, הכריזה מרכזת המשפחתונים במשרד הרווחה כי בעקבות פנייתם של חברי הכנסת היוזמים, יבוטל הנוהל המגביל את תמהיל הילדים במשפחתונים המפוקחים לעד שני תינוקות מתחת לגיל שנה. לדבריה, הנוהל החדש יופץ עוד היום וייכנס לתוקף באופן מידי.

בישראל פועלים כיום כ-3,700 משפחתונים תחת פיקוח וסבסוד משרד הרווחה, אשר פועלים בביתן של המטפלות ומיועדים לעד חמישה פעוטות בגילאים 3-36 חודשים. בדיון עלה כי עקב אכיפת הנוהל הישן, שהחלה לפני כשנתיים, נוצר מצב אבסורדי בו מחד משפחתונים רבים נותרו ריקים למחצה ולעיתים אף נסגרו בשל אי כדאיות כלכלית, ומאידך אלפי הורים נותרו ללא מסגרת מפוקחת ומסובסדת לילדיהם.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי, בירכה את משרד הרווחה על הבשורה וכן על הקשב והנכונות להתאים את המציאות לצרכים בשטח. כמו כן פנתה ח"כ בן ארי לבעלות המשפחתונים ואמרה "אתן עושות תפקיד מדהים וחשוב מאין כמוהו, ההשפעה על ילד בגיל הרך היא קריטית להמשך החיים, המשיכו כך".

במושב הכנסת הקודם יזם ח"כ משה גפני מיהדות התורה הצעת חוק להסדרת מעמדן של המטפלות כשכירות. החוק טרם עלה להצבעה. "גזירת המשפחתונים הריקים מבהירה שוב עד כמה החוק של גפני נדרש וכמה מעמד המטפלת במשפחתוני משרד העבודה והרווחה פוגעני בכלל וכלפי מטפלות חרדיות בפרט", מסכמת נוצני.

השארת תגובה