1.000 הרוגים באסון תעופה הגדול בעולם – כמעט

מטוס של חברת התעופה 'אייר קנדה' התכונן לנחיתה וכבר הגיע לגובה של מטר אחד בודד מעל זנבו של מטוס אחר שהיה עמוס בנוסעים ובדרכו להמריא – מאחורי מטוס זה עמדו עוד שלושה מטוסים גם הם מלאים בנוסעים

לפני קצת יותר משנה אירע 'כמעט' האסון הגדול בתולדות התעופה העולמית.

מדובר בטיסה מסחרית של 'אייר קנדה' שהגיעה לנחיתה בנמל התעופה של סן פרנסיסקו. המטוס התכונן לנחות – בטעות, על מסלול המראה עליו המתינו ארבעה מטוסי נוסעים שהיו מלאים אותה שעה כל מטוס במאות נוסעים.

3 שניות, בדיוק כך! 3 שניות ו-30 מטר לפני התרחש האסון, הבחין הטייס במתרחש ו'הרים' את המטוס חזרה לכוון מעלה.

בצילומים נראה המטוס של אייר קנדה נמנע ברגע האחרון מהשלמת הנחיתה ונוסק במהרה. קרוב לו במיוחד מטוס "יונייטד איירליינס", שעמד ראשון על המסלול. בחקירת האירוע התברר כי מטוס האיירבוס של אייר קנדה הספיק בהמריאו מחדש להגיע לגובה 18 מטרים בלבד מעל הקרקע, כשגובה זנבו של מטוס הבואינג של יונייטד איירליינס שניצב על המסלול באותו הרגע 17 מטרים בלבד.

החוקרים גילו כי הטייס במטוס "יונייטד איירליינס" זיהה את המטוס הקנדי מתקרב לכיוונו, ולכן מיהר לפנות למגדל הפיקוח ושאל "לאן הבחור הזה הולך?". הפקח במגדל התעשת במהירות, פקד על הטייס הקנדי לבטל את הנחיתה – ומנע את מה שרבים חושבים שעלול היה להתברר כ"אסון התעופה הגדול בהיסטוריה".

אמש הותרו לפירסום ממצאי התחקיר אשר חשפו את ממדי המחדל שאירע בשנה שעברה ואת ניסיונות הטיוח שלו.

על פי דוח של הרשויות האמריקניות, בבואם לנחות בסן פרנסיסקו, טייסי המטוס התבלבלו ובמקום לנחות על מסלול הנחיתה כמעט ונחתו על מסלול הסעה, מסלול צדי שעליו עמדו ארבעה מטוסים מלאים בנוסעים שהמתינו לתורם להמריא.

המטוס חלף במרחק זעום מהמטוס הראשון שעל הקרקע, ורק מעל המטוס השני, ממש ברגע האחרון, הצליח לנסוק.

על פי הניתוח שערכו מחברי הדו"ח, אם הטייסים לא היו מבחינים בשנייה האחרונה בטעות, כאלף נוסעים היו עלולים למצוא את מותם באירוע.

השארת תגובה