נמלטו מהנאצים לזרועות החורף

האדמור מסתרי חיים
האדמור מסתרי חיים

תקופת החגים עברה חלפה וב"ה הותירה אוירה רושם וברכת "חורף בריא". כאשר מתבוננים על התנהגותם של חיידקים, נמצא שקור הורג אותם ואילו חום מרבה את מושבותיהם, נכון לומר שמעל חום מסוים הם נהרגים גם כן, לכן כאשר יש בגופנו מלחמה נגדם בדרך כלל חום הגוף יעלה למעלה מ–38 מעלות צלזיוס.

היות ובחורף מזג האויר קר ויורד למטה מחום הגוף הטבעי, על כן כמות החיידקים אמורה לרדת גם, למה הדבר דומה, לכל מוצרי המזון שאנו חפצים לשמר לאורך זמן מבלי שיתפתחו בהם מושבות של חיידקים – אנו פשוט מקפיאים אותם.

בכדי להבין את ההשפעה של חום וקור על חיידקים, עלינו להבין כיצד הם מתרבים, כמו תאים רבים, החום מאפשר התחלקות תאים והתחלקות הינה ההתרבות שלהם, לעומת זאת קור עמוק מאט וכמעט עוצר את התחלקותם ובכך בעצם מקפיא את ההשפעה שלהם על גופנו. עם זאת, אין כל ספק שחום הגוף הפנימי עלול לגרום באופן טבעי להתעוררות תאים אלו ומכאן הדרך לחולי קצרה.

ניתן גם כן להבין שבעצם במעלות חום גבוהות התאים מתים ואילו במעלות קור הם קופאים, לכן הדרך של גופנו להילחם בחיידקים הינה כאמור העלאת החום.

רבים היו הפליטים שברחו ממגף הצבא הנאצי ימ"ש למזרח אירופה ומי שזכה ועבר את הגבול נתקל במשטרה הרוסית אשר גם היא עשתה סוג של מיון של אותם פליטים חסרי כל, חלק נשלח למדינות חמות מאוד לעבודות ואילו חלק נשלח לסיביר הקפואה, וההרגשה הרווחת היתה שאלו שנשלחו למדינות המדבריות והחמות הינם ברי מזל וודאי יחיו ואלו שנשלחו לסיביר ימותו מהקור, אך המציאות הייתה בדיוק להיפך, אלו שנשלחו למקומות החמים סבלו ממגפות של חיידקים ונפטרו ואלו שנשלחו לקור הסיבירי נשארו בחלקם בחיים.

אם כן מדוע יש לברך דווקא בפתחו של החורף "חורף בריא", אם הקור שומר על בריאות האדם?

התשובה לשאלה זו מצויה בחוק השני של תרמו-דינמיקה והמשמעות של חוק פיסיקלי זה היא ששני גופים או אפילו נוזלים ולמעלה מזה אף אווירים בעלי מידת חום שונה נפגשים, הם שואפים באופן טבעי להתאזן, לכן מכוח זה נוצרת תנועה של חלקיקים משני הצדדים עד להשוואת הטמפרטורה שלהם, ואם יש מחיצה המפרידה ביניהם על גבי המחיצה ייווצרו נוזלים בצד אחד.

אם מחוץ לחלונות הבית קר מאוד ובבית חם, הנוזלים ייווצרו בצדו הפנימי של החלון והסיבה לכך פשוטה מאוד וניתנת להסבר כאשר מבינים את חכמת מצבי הצבירה של החומר, והם גז, נוזל ויצוק. ככל שמחממים את החומר הוא מתפשט ונעשה יותר ויותר דליל, וכאשר מקררים אותו הוא יותר יצוק, ולכן החום הפנימי שבחדר שהינו אויר, כאשר הוא פוגש בקור הנעצר על גבי זכוכית החלון הוא מתקרר ונהפך לנוזל ואם נקרר אותו עוד יותר יהפוך לקרח כידוע, תופעה זו מתרחשת גם כן בגוף האדם בשני החללים העיקריים שלו שהינם הראש ובית החזה.

חוכמה זו ניתנת ללמידה ממסכת אוהלות ונגעים ששם מובא עניינם, חללים אלו המקבלים טומאה באוהל המת שטומאה זו הינה מצב האויר באותו אוהל, לכן להבדיל באדם חי כאשר קר מאוד סביב ראשו או בית החזה, שם משכן הראות והלב, על גבי הדופן הפנימית הן של חללי הראש והראשון שבהם תעלות האף ואח"כ הסינוסים והן בריאות נוצרים נוזלים ששמם נזלת ברמות שונות ודלקת ריאות.

הדרך לעבור את החורף בבריאות הינה לכסות את הראש ואת הריאות בצמר שיבודד בין הקור החיצוני לחום הגוף הפנימי.

חשוב מאוד לציין שהחיידקים של החורף – שפעת נזלת דלקת ריאות ועוד – עמידים לקור ומתרבים בחום, ולכן ככל שיחממו יותר את החללים בהם אנו חיים אנו מגבירים את ההתרבות שלהם. על כן חייבים שהקור יגן עלינו מפניהם מחד ושנתלבש בהתאם מאידך.

אלו שחפצים להעלות את חום גופם בחורף על ידי מאמץ גופני צריכים לשים לב לרוח קרה שיכולה לגרום לעודף נוזלים תוך גופניים שאינם בריאים.

עוד עצה טובה לחורף בריא הינה שתיה של מרקים חמים בעלי תבלינים מחממים לשמור על חום הקיבה שהינו חיוני לחיים, כפי שמביא הרמב"ם בהלכות שמירת הגוף.

לסיכום, התכסו היטב במקום לחמם יתר על המידה את חדרכם, ושתו מרקים מתובלים להעלות את חום הקיבה וכך תזכו לקיים את ברכת "חורף בריא".

נ.ב.

האמצעי הטוב ביותר לחימום החדר הינו תנור צלעות עם מכלי מים על גביו, לשמור לא רק על חום החדר אלא גם כן על לחות.

תנורים חשמליים, ספירלה וכדומה, מחייבים משנה זהירות ואם מקרבים אותם יותר מדי לשמיכות בגדים וכדומה גם ממרחק מה הם גורמים לדלקות ח"ו.

חימום החדר על ידי מזגנים אינו בריא וזאת משום שמייבש את האויר ומצד שני שואב אליו את הקור הנגוע בחיידקים, מחמם אותם כלומר מחיה אותם ומפזר אותם בחדר, גם אם ישנו אדם חולה החולי שלו יתפשט לכולם. שינה במיטה עם בקבוק מים חמים גם כן לא בריאה כל כך משום שמקור החום אינו משתנה.

בברכת "חורף בריא"

השארת תגובה