הסנאט אישר: הקונגרס יבחן את ההסכם עם איראן

הצעת פשרה בבית המחוקקים האמריקני, שהתקבלה על ידי הנשיא, תאפשר לו להטיל וטו, אבל גם תיתן לקונגרס אפשרות ליזום חקיקה עוקפת נשיא

ראש הממשלה במהלך נאומו בקונגרס    צילום: לע"מ
ראש הממשלה במהלך נאומו בקונגרס צילום: לע"מ

הסכם הגרעין בין איראן למעצמות מגיע לסנאט. ועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה אמש פה אחד את החוק המקנה לקונגרס האמריקני לבחון ואף לדחות את הסכם הגרעין בין אירן לבין ארה"ב וששת המעצמות. את החוק שעבר ריכוך בכדי שיאושר על ידי הדמוקרטים, יזם יו"ר ועדת החוץ בסנאט, חבר הקונגרס מטעם הרפובליקנים בוב קורקר.

החוק עבר פה אחד והוא זוכה לתמיכה משני הצדדים, כשכל תשעה עשר חברי הועדה הצביעו בעדו. ככל הנראה, גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הסיר התנגדותו להצעת חוק והסכים לחתום עליו ולא להשתמש בזכות הווטו שלו בכדי להפיל את הצעת החוק. "הבהרנו לדמוקרטים ורפובליקנים בוועדת החוץ של הסנאט שהנשיא יהיה מוכן לחתום על הפשרה המוצעת", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

הסנטור בוב קורקר יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, שכתב את הצעת החוק, אמר כי הבית הלבן הסכים לאשר את הצעת החוק רק לאחר שהיה ברור שיש תמיכה חזקה מצד המפלגה הדמוקרטית. "השינוי החל רק כאשר הם ראו איך סנטורים רבים הולכים להצביע", הוסיף.

במידה וחברי הקונגרס לא יאשרו את פרטי ההסכם יוכל הנשיא אובמה להטיל וטו על החלטתם בתוך 12 ימים. כמו כן, במסגרת הצעת החוק המרוככת, יחויב הנשיא האמריקני להצהיר כי אירן אינה תומכת בפעולות טרור נגד ארצות הברית, ועל הממשל האמריקני להציג דוחות מפורטים הקשורים באירן כגון: תמיכה בטרור ומשלוחי טילים. השינוי בהצעת החוק לא יאפשר לקונגרס להחזיר את הסנקציות שיוסרו מטהרן.

תגובה אחת
  1. אובמה רואה שלא מתקדם כלום כי אין לו באמת עניין אז הוא מתעסק השטויות כמו קובה ואז מקבל פרס נובל לשלום

השארת תגובה