ארה"ב החליטה: קובה מחוץ לרשימת המדינות תומכות הטרור

הנשיא אובמה הורה להוציא את קובה מרשימת המדינות תומכות הטרור, בדרך לנירמול היחסים בין המדינות

הנשיא אובאמה  צילום: הבית הלבן
הנשיא אובאמה צילום: הבית הלבן

התחממות היחסים בין ארצות הברית לקובה נמשכת וכעת מגיע עוד מהלך משמעותי לעבר הוצאתה מבידוד של מדינת האי הקובני והחזרתה אל משפחת העמים.

אחרי 33 שנה הודיע הנשיא אובמה כי בכוונתו להוציא את קובה מרשימת המדינות תומכות הטרור. בכך מוסר המכשול העיקרי שעמד בפני חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ארצות הברית למדינה הקומוניסטית, אחרי יותר מחמישים שנה.

"ממשלת קובה לא סיפקה שום תמיכה לטרור הבינלאומי במהלך ששת החודשים האחרונים", אמר אובמה בפני הקונגרס והוסיף כי קובה אף סיפקה ערבויות לכך שהיא לא תתמוך בפעולות טרור בעתיד. שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, אמר: "הנסיבות השתנו מאז 1982, כאשר קובה נכנסה לרשימה בשל מאמציה לקידום מהפכה חמושה באמריקה הלטינית. העולם נראה מאוד שונה היום".

ממשלת קובה דרשה כי ארצות הברית תסיר אותה מרשימת הטרור האמריקנית על מנת ששתי המדינות תוכלנה להתקדם בתהליך נירמול היחסים. בשל כך, אובמה הורה למזכירות המדינה לבחון אם ניתן להסיר את קובה מהרשימה.

"אחרי בחינה זהירה של מידע הנוגע לעברה של קובה שסיפק המודיעין האמריקני, כמו גם ערבויות שסיפקה ממשלת קובה, מזכירות המדינה החליטה כי קובה עומדת בתנאים להוצאתה מרשימת הטרור", הודיע הבית הלבן. כעת, לקונגרס יש 45 ימים על מנת לבחון את ההחלטה של אובמה לפני שהיא תיכנס לתוקפה. עם זאת, אין זה סביר שחברי הקונגרס יחסמו את ההחלטה ההיסטורית.

ההכרזה של אובמה מגיעה לאחר הפגישה ההיסטורית שהתקיימה בינו לבין נשיא קובה ראול קסטרו בשבת האחרונה, במהלך ועידת האמריקות שהתקיימה בפנמה. בתחילת הפגישה בין השניים הודה אובמה לקסטרו על "רוח הפתיחות" שהוא מגלה וקסטרו השיב: "אנו מוכנים לדבר על הכול, אך עלינו להיות סבלניים, סבלניים מאוד".

במסיבת עיתונאים שערך אובמה לאחר הפגישה הוא ציין כי השיחה בין השניים הייתה "כנה ופורה", והדגיש כי עדיין קיימים הבדלים בין שתי המדינות. "יש לנו דעות שונות מאוד בנוגע לדרך שבה החברה צריכה להיות מאורגנת. הייתי עמו ישיר מאוד ואמרתי כי איננו מתכוונים להפסיק לשוחח על עניינים הנוגעים לדמוקרטיה, לזכויות האדם, לחופש ההתארגנות ולחופש העיתונות".

השארת תגובה