לשמור ולבודד: כך נעבור את התקופה

האדמור מסתרי חיים בלג בעומר (3)
האדמור מסתרי חיים בלג בעומר (3)

בראשית היא מילה המסמנת את תחילתה של השנה, כל המתבונן בגרמי השמים שמעל לראשנו בכוכבים כפי שעשה אברהם אבינו רואה שלכל התחלה יש סוף וכל סוף הוא התחלה והכל מתחיל ומסתיים ומתחיל שוב באותה נקודה הן בזמן והן במקום.

אם אדם יצא מביתו למסע בעולם וילך על קו רוחב אחד מקווי הרוחב, ביום מן הימים יפגוש את המועדים באותה נקודת זמן בכל שנה ושנה וגם יפגוש את אותם מקומות בכל סיבוב וסיבוב. מתוך חכמה זו אנו לומדים שגם גופנו חי וקיים בחוקיות זו אשר נמדדה על ידי המדע וגילו שכל רמ"ח אברינו ושס"ה גידנו מתחדשים כל שלושה חודשים, ויש האומרים כל תשעה ויש האומרים כל אחד עשר, אבל כולם יודעים שלולא כוח ההתחדשות היה גופנו נגמר וכלה.

אם כן שבוע של בראשית הינו אחד השבועות החשובים בשנה להשפיע עלינו כוח, אותה נקודה קטנה שממנה הכל התחיל מגרמי השמים ועד אחרון הנבראים.

בספרנו "טובת אדם" ליקטנו מאמרים רבים מחכמי כל הדורות מאברהם אבינו ספר יצירה עד המלבי"ם על מעשה המשכן המלמדים אותנו את החפיפה והזהות שיש בין כל שכבות המציאות, לכן נקודה זו של התחלה קיימת גם בתוך כל גוף וגוף מגופות בני האדם והמחיצה המבדלת ביננו לבין אותה התחלה הינה חושך ואפלה מהעשן שעולה מיצר הרע הדמיוני של כל אחד ואחד.

האדם נקרא עולם קטן כפי שכתוב בסנהדרין ד' "וכל המקיים נפש אחת מישראל מעלה עליו הכתוב כאלו קיים עולם מלא".

לכן עלינו לקיים את עצמנו כפי שהעולם שסובב אותנו מתקיים ואחת מעונות השנה שבה תמיד מתחיל בראשית היא תחילת החורף, ובקשת הגשמים בשעה זו של השנה האדמה מתחילה לספוג לתוכה מים, אולם בתקופה זו של השנה רוב העצים יבשים והם אחרי השלכת של הסתיו ונראים כמתים שאין להם תקנה ותקומה.

אכן בתקופה זו הקור ההולך ומתגבר וחודר לגופנו דרך הנשימה ודרך העור מוריד מעט את חום הגוף, ולכן קצב חילוף החומרים מועט והדבר גורם לחלק הרוחני להתגבר וזו הסיבה שבחורף הלילות ארוכים ויש לאנשים יותר זמן לשהות בבית ולעסוק בחכמה המחיה בעליה.

בזמן החורף מומלץ מאוד לשמור ולבודד את שני חללי גופנו שבהם בוער חום גופנו והם המוח והריאות, כל אחד יכול להתבונן בחלונות ביתו כאשר בחוץ הקור גובר ובבית חם בצד הפנימי נוצרים אדים שהופכים לטיפות מים, כך גם קורה באותם חללים ולכן אנו מנוזלים אלו הנוזלים של הראש וחלילה וחס הריאות אף הן נרטבות יתר על המידה עד דלקת ריאות. לכן חובה בחודשים אלו או לאלו שמכוונים את המזגן לפחות מעשרים ושתים מעלות, יש לכסות את הראש היטב וללבוש אפודה להגן על הריאות.

עוד עצה טובה להמעיט במזון ובעיקר לשתות מרקים על בסיס ירקות ומיני תה חמים.

כשם שמחוץ לאדם בשנה העונה גשומה אך הצמחייה יבשה, כך גם באדם הגוף מהקור נוטה להתייבש וכוחות הצומח שבו שבראשן מערכת העצבים נחלשים, וזו הסיבה שבארצות צפון העולם ששם מרובה החשכה האנשים נוטים לדיכאון ומחלות נפש.

גם המסחר באותה תקופה אינו בשיאו וזאת משום שאין לבני האדם מצב רוח מרומם כבימות האביב והקיץ.

כפי שנכון בתקופה זו לא להרבות באכילה, כך גם נכון לא להרבות בקניות מיותרות. טוב ונכון בעונה זו לחמם את חללי גופנו וכן לחמם את רגשותינו ומחשבותינו זהו זמן נכון וטוב לחזק את קשרי המשפחה לשבת יחד סביב מרק טוב ומזין ולספר סיפורים וניסים ונפלאות שעברו עלינו באופן אישי, האדם צריך בעת ובעונה הזאת לשמור עצמו מיגיעת הגוף ולשון כמה שצריך להכין עצמו לעונת הפריחה הקרבה לבוא.

סוד מעגלי השנה גם מלמדנו על כוח התחדשות שיש בכל תא ותא מגופנו. כל רגע ורגע שאנו חיים אנו בעצם מתפרקים ונבנים מחדש, הסיבה לכך שאנו לא מתחדשים בשלום כעצים שסביבנו היא שאנו לא שוכחים את מה שגרם והביא עלינו את חולינו.

רוב האנשים שחולים ולא מתרפאים תוך שנה שלמה אחת הסיבות היא הזיכרון הטורדני שחוזר ומעלה ומזכיר לנו את סיבת חוליינו אך אם היינו מניחים לעבר ועוסקים אך ורק בהווה הקיים בוודאי שרגע בראשית היה מחולל בתוכנו ניסים ונפלאות כפי שקראו לנו ולאבותינו ואשר צריכים לקרוא לבנינו אחרינו עד עולם אמן.

השארת תגובה