אבוטבול בראש רשימת 'יהדות התורה'

תהפוכות עולם בבית שמש: משלוש מפלגות חרדיות יצאה מפלגה אחת שבראשה עומד איש ש"ס • איך נרקמו ההסכמים הפנימיים ומה התרחש ברגעי הדרמה בהם אבוטבול נפסל • וגם: 'יחד' ו'ובני תורה' מציגים רשימות ועליזה בלוך מגייסת חרדים

משה אבוטבול
משה אבוטבול

אחרי יום מלא תהפוכות, קיבלה מערכת הבחירות של בית שמש הפתעות גדולות. הגוש החרדי-אשכנזי שמפוצל כיום בין שלוש מפלגות, התאחד לריצה ברשימת 'יהדות התורה' אחת גדולה שבראשה עומד – תחזיקו חזק – ראש עיריית בית שמש ונציג ש"ס משה אבוטבול.

את הצעד הראשון לאחדות עשו סיעות 'אגודת ישראל' ו'שלומי אמונים' – שבבחירות האחרונות רצו בנפרד והכניסו שני מנדטים כל אחת – שאיחו את הקרעים וסיכמו על ריצה משותפת. ביום חמישי, יום הגשת הרשימות, החל גישוש בין 'אגודת ישראל' ל'דגל התורה', ועד הרגע האחרון, הצדדים החזיקו בידיהם שתי רשימות – נפרדת ומשותפת – מאחר ואישור ראשי המפלגות לאיחוד טרם התקבל.

ובינתיים, לחדרו של פקיד הבחירות, נכנסו אנשי ש"ס והגישו את רשימתם, רשימה שכלל לא כללה את ראש העיר ונציגם משה אבוטבול, שהתכוון להריץ את עצמו במסגרת סיעה עצמאית בשם 'אור השמש'. מדובר ב'טריק' שנרקם על ידי צמרת המפלגה, שנועד להגדיל את כוחה של ש"ס במועצת העיר, בהיות ועל פי חוק, ראש עיר חייב לכהן כחבר מועצה. בתסריט ריאלי בו סיעתו החדשה לא תעבור את אחוז החסימה, יהפוך ראש העיר לחבר מועצה נוסף.

אלא שאז הדברים החלו להשתבש. אבוטבול, שניגש להציג את רשימתו מלווה בעורך דינו, הגיש טפסים שהתבררו כלא תקינים, בשל רישום חתימות התומכים במיקום לא נכון על טופס הגשת הרשימות. הממונה על הבחירות הודיע כי הרשימה נפסלה, ולרגע נדמה היה כי לאבוטבול לא תהיה אפשרות חוקית להתמודד על ראשות העיר.

כאן נכנסו לתמונה החברים מ'יהדות התורה', שהיו הרשימה האחרונה שטרם הוגשה והפכו לאלטרנטיבה היחידה של אבוטבול. אחרי שעות ארוכות, מותחות ומורטות עצבים, בהן הצדדים כולם היו מכונסים בחדר וועדת הבחירות, הגיעו כולם להסכמה לפיה יוצב אבוטבול בראש רשימת 'יהדות התורה'.

באופן רשמי, הצדדים לא פרסמו את פרטי ההסכם שנרקם ביניהם ואף מכחישים כי התנהל מו"מ על תמורות, אך על פי דיווחים מהחדר, נבנה מנגנון 'פיצוי' לנציג 'יהדות התורה' שיפסיד מקום בשל המהלך, בתוספת שלל הטבות שאבוטבול אולץ להעניק לעמיתיו. אחת הנדוניות המדוברות הינה המועצה הדתית, שעל השליטה בה ניטש קרב עתיק בין ש"ס ל'דגל התורה' ו'אגודת ישראל'.

וכך נראית רשימת 'יהדות התורה' המאוחדת: משה אבוטבול (ש"ס), שמואל גרינברג (דגל), ישעיהו ארנרייך (אגודה-גור), משה מונטג (דגל. מונטג חגג השבוע את חזרתו למחלקת תכנון ובנייה בהוראת בית המשפט), שמעון גולדברג (שלו"א), ישראל סילברסטין (דגל) ישעיהו ויסמן (אגודה, נציג חדש לחסידות בעלזא), שלמה ברילנט (דגל. על מקום זה, רביעי של התנועה הליטאית, ניטש קרב פנימי שכלל לחצים מרבני שכונות ומכתבים שונים, בסופו יצא ברילנט, עסקן מקומי מוערך, כשידו על העליונה), אברהם נחמן פרנקל (שלומי אמונים), חיים זמורה (דגל), יקותיאל זלמן נוימן (אגודה-ויז'ניץ).

רשימת ש"ס המקומית כוללת את ישראל עזרי רמתי (צעיר תושב רמה ג', פנים חדשות בזירה), יגאל חדד (חבר מועצה מכהן) יצחק אלמליח ואורן ביטון. הפלג הירושלמי יתמודד לראשונה בבית שמש עם רשימת 'בני תורה', שהיו"ר שלה, הרב מלאכי כי טוב, איש חינוך וראש ישיבה בעיר, יתמודד אף לראשות. אחריו ברשימה: יו"ט קופשיץ וישראל אשר הירשמן.

רשימת 'יחד' תתמודד אף היא עצמאית בראשות הרב דוד עסיס והרב עובדיה יוסף, נכדו של מרן הרב עובדיה ובנו של הגאון רבי יעקב יוסף, זכר צדיקים לברכה. גם ברשימתה של המתמודדת לראשות העיר עליזה בלוך, נרשמת נוכחות חרדית. במקום השלישי הוצבה תמר זוסמן, פעילה חברתית מוכרת בעיר, ובמקומות נמוכים יותר מוקמו יוסי ינקלביץ' ומאיר שלום רבינוביץ'. נציג חסידות חב"ד ישראל מנדלסון קיבל את המקום השלישי ברשימת 'הבית היהודי'.

השארת תגובה