הישורת האחרונה בבית שמש: תיעוד מקרוב

ימי חג הסוכות, המוכרים לכולנו כימים של מנוחה ושמחה, הומרו השנה בימים של דרמות והתרחשויות פוליטיות סביב הגשת הרשימות והמועמדים לראשות העיר • מה בדיוק התרחש במסדרונות העירייה בזמן הגשת הרשימות, בכתבה שלפניכם

מערכת הבחירות שמלווה את העיר כבר במשך שנה שלימה נכנסת לישורת האחרונה עם הגשת הרשימות והמועמדים לראשות העיר ביום חמישי האחרון, ג' דחוה"מ סוכות. בימים שחלפו מיום כיפור ועד עכשיו, דרמות לא קטנות התרחשו בעיר, השתדלנו לתמצת בפניכם.

נתחיל מהסוף: דרמה לא פשוטה התחוללה במסדרונות העירייה עם הגשת מועמדותו של ראש העיר משה אבוטבול, כאשר התברר שישנם בעיות בטפסי מפלגתו וממילא במקרה ואלו היו נפסלים, אזי הוא לא היה יכול לרוץ לראשות העיר, מאחר והחוק מחייב את המועמדים לראשות המקומית לעמוד בראש רשימה.

הכל החל כאשר במפלגת ש"ס החליטו להרוויח מנדט נוסף על ידי כך שמשה אבוטבול ירוץ ברשימה נפרדת בשם 'דרך השמש', חסרת משמעות שלא תסחוף אחריה קולות, מעין מפלגת לוויין, כאשר אם אבוטבול יבחר לראשות העיר הוא יכנס בכל מקרה למועצה, גם אם לא יביא את מספר הקולות הנדרש לרשימתו, בהתאם לחוק ולזכויות הניתנות לראש עיר מכהן, כשבמקרה כזה יהיו במועצת העיר בית שמש 22 חברים במקום 21.

אבוטבול הגיע להגיש את הרשימות לקראת סיום מועד הגשתם, אך אז התברר כי חתימות חלק מהתומכים בו, כפי המתחייב בחוק לרשימה חדשה שרוצה לרוץ, לא נחתמו במקומות הנכונים, אלא ברשימת המועמדים למועצת העיר. וועדת הבחירות ביקשה לפסול את הטפסים וממילא את הרשימה החדשה, כשבעקבות כך גם מועמדותו עמדה בסכנה מאחר והיה חסר מפלגה, זאת מאחר וכבר מפלגת הבית – ש"ס הגישו את רשימתם ויצאו מהבניין.

דקות של מתח עברו בחדר וועדת הבחירות ואבוטבול כמעט ואמר נואש, כשבניגוד לדיווחים כוזבים ולאווירה שנוצרה בתקשורת כאילו ומדובר בעוד תרגיל חובבני של אבוטבול – מתח רב השתרר בחדר במשך דקות ארוכות, כשאף מנכ"ל מפלגת ש"ס חיים ביטון הוזעק לעיר, על מנת לסייע ולמצוא פתרון.

מי שנחלץ לעזרתו היו חברי סיעת 'יהדות התורה' המאוחדת, שעדיין לא הגישו את רשימתם לוועדת הבחירות ובנדיבות הציעו לאבוטבול לעמוד בראש רשימתם וכך לאפשר לו להתמודד לראשות העיר. לאחר דין ודברים בין הצדדים, סוכם כי לאחר הבחירות, אחד מחברי מועצת העיר העתידית של רשימת ש"ס העתידית יתפטר מהמועצה יחד עם הבאים אחריו בתור שיתפטרו מהרשימה וכך יוכל שר הפנים למנות נציג מוסכם על יהדות התורה, תחת המקום שניתן לראש העיר ברשימתם.

עד למציאת הפתרון ולסיומה של הסאגה שאיימה על מועמדותו של אבוטבול, הציע האחרון לעמיתו חבר מועצת העיר משה מונטג, כי יגיש מועמדות במקומו, כשהדבר אף אושרר בהגרלה שהתבצעה בין מונטג לעמיתו, סגן ראש העיר שמואל גרינברג.

עוד קודם לכן, גם חברי שלושת המפלגות האשכנזיות, דגל התורה (חן), שלומי אמונים (כח) ואגודת ישראל, הצליחו להתעלות על עצמם ואיחדו את השורות, ועל אף שהיו הראשונים לרוץ בנפרד בבחירות הקודמות, דווקא כעת, כשדגל התורה רצה בנפרד מאגודת ישראל במספר ערים, החליטו לאחד את השורות ולרוץ יחדיו. תחילה היו זה 'שלו"א' ו'אגודת ישראל' שאיחדו את השורות וברגע האחרון שלפני הגשת הרשימות גם 'דגל התורה' הצטרפה למהלך האחדות. משמים, כנראה, אותתו להם, כי למעגל זה צריך לצרף גם את האחות הספרדית, כשבראש הרשימה, כאמור, הוצב נציג מפלגת ש"ס משה אבוטבול.

לאחר מהלך זה, סיעת 'העבודה' בעיר פרסמה כי תעתור לפסילת מועמדותו של משה אבוטבול, בטיעון ששמו הופיע בשתי רשימות למועצת העיר לאחר תום המועד החוקי – השעה תשע בערב ביום חמישי האחרון, דבר שעל פניו ידחה בבג"ץ ללא עוררין.

ובתוך כך, במקביל להתרחשויות הפנים חרדיות, גם ההתלכדות החילונית סביב המועמדת עליזה בלוך קורם עור וגידים. לאחר שמפלגות 'כולנו' ו'העבודה' בראשות ריצ'ארד פרס הכריזו על תמיכה בבלוך, במהלך חול המועד גם ה'בית היהודי' ו'הליכוד' הכריזו על תמיכה בה. בפגישה שהתקיימה בין בכירי הליכוד בעיר והמועמדת עליזה בלוך, בהשתתפות ח"כ דוד ביטן, הביעו החברים ביטחון בנוגע לניצחונה של בלוך. "בית שמש חייבת ניהול מקצועי שאינו מושפע מפוליטיקה, וזאת עליזה בלוך", אמרו.

ובשורת הסיום המועמד החרד"לי, שלא הצליח לתפוס תאוצה ותמיכה, דוד עסיס, החליט בסופו של דבר שלא לרוץ לראשות העיר אלא רק למועצת העיר, זאת על אף הצהרתו מספר פעמים בשיחות עם כותב השורות, כי הוא מתכוון לרוץ לראשות העיר עד לרגע האחרון וכי אין בכוונתו להסיר את מועמדותו לראשות העיר כלל.

ופרוש עלינו סוכת שלומך.

השארת תגובה