המשחק האמיתי התחיל: קלינטון רצה לנשיאות  

המועמדת המובילה של הדמוקרטים כבר זכתה לתמיכת הנשיא המכהן אובאמה ■ במטה של קלינטון גם מביעים תמיכה רבה בישראל, כנראה כדי להביא את הקול היהודי

הקמפיין של הילארי קלינטון
הקמפיין של הילארי קלינטון

הילארי קלינטון הכריזה אמש רשמית על ריצתה לנשיאות ארצות הברית בבחירות 2016. את ההכרזה בחרה קלינטון לעשות באמצעות חשבון הטוויטר שלה שבו פירסמה הודעה מצולמת קצרה, מה שמהווה יריית פתיחה לקמפיין ארוך ומתיש שתחילתו בפריימריז פנים מפלגתי במפלגה הדמוקרטית, וסופו בבחירות הכלליות בעוד כשנה וחצי.

למעשה, לקלינטון לא צפויים חיים קשים בתוך המפלגה והיא תיבחר כמעט בוודאות לייצג את הדמוקרטים בבחירות הכלליות. בהמשך הדרך יתייצב מולה מועמד רפובליקני, אבל האתגר העיקרי של קלינטון יהיה להילחם בתדמית, באופי ובנטיות האנושיות של עצמה.

קלינטון מסתמנת כרגע כמועמדת המבוגרת ביותר מבין מאגר השמות הנוכחי של המועמדים לנשיאות בשתי המפלגות. זה עוד יכול להשתנות, במידה וסגן הנשיא ג'ו ביידן יודיע שהוא מתמודד, אבל הסיכוי שהוא יצליח לגבור עליה בבחירות הפנים-מפלגתיות נראה קלוש. כך, לא משנה מי ייבחר להנהיג את הרפובליקנים, קלינטון בת ה-67 תמצא את עצמה מול יריב צעיר יותר, שיוכל להבטיח שינוי ודרך חדשה, ולצייר אותה כדמות שעבר זמנה. זה בדיוק מה שעשה ברק אובמה הצעיר והמלהיב לסנאטור הוותיק, המנוסה והמוערך, ג'ון מקיין בבחירות 2008.

יועצו לשעבר של הנשיא ג'ורג' וו. בוש אומר כי הרפובליקנים ינסו בבחירות הכלליות "להציג את הילרי לציבור כסבתא שעשתה הרבה דברים, אך רובם לא ממש מוצלחים, וכעת הגיע זמנה לצאת לפנסיה".

ההודעה שפרסמה קלינטון בטוויטר, לצד צעדים אחרים שבהם הקמפיין שלה צפוי לנקוט בשבועות הקרובים, נועדו להילחם בתדמית המבוגרת שלה, ולצייר אותה כמי שמחוברת לדור הצעיר בארצות הברית. שהרי, ילידי שנות ה-80 וה-90 מהווים את אחד מבסיסי התמיכה החשובים יותר של המפלגה הדמוקרטית, והייתה להם תרומה משמעותית לניצחונות של אובמה ב-2008 וב-2012. ללא התגייסות מסיבית שלהם, קלינטון לא תגיע לבית הלבן.

במקביל, הקושי של קלינטון להתחבר למצביעים הצעירים והשמאלנים יותר של מפלגתה, מעמיד דילמה לא פשוטה גם בפני הרפובליקנים. האם לבחור במועמד מתון שיכול לפנות למרכז המפה הפוליטית, כמו מושל פלורידה לשעבר, ג'ב בוש, או להעמיד מול הילרי מועמד צעיר וכריזמטי, אך חסר ניסיון ומעמד ציבורי.

בכיר לשעבר במפלגה, שמקורב למשפחת בוש, הודה: "ג'ב הוא הכי מתאים מכל המועמדים שלנו לתפקיד הנשיא. כל האחרים צעירים וחדשים מדי. אבל הוא גם היחיד שאין לו סיכוי לנצח את הילרי", הוא אמר. "זה יהפוך את הבחירות ל'בוש נגד קלינטון', ואנשים בעצם יצביעו לביל קלינטון או לג'ורג' בוש. הדרך שלנו לנצח היא להעמיד לבחירה מועמד צעיר ומלהיב, שיבליט את הבעיות של הילרי".

חיים סבן שנחשב למקורב מאד אליה ואף נמנה על תומכיה הגדולים אומר: "בהיסטוריה שלה יש שמונה שנים בבית הלבן כיועצת הכי קרובה לבעלה הנשיא ושנים בסנאט, שבהן הוכיחה שהיא יודעת לעבוד גם עם הדמוקרטים וגם הרפובליקנים ולבנות קונצנזוס והערכה משני הצדדים. כמזכירת המדינה היא ביקרה ביותר מ-100 מדינות ופיתחה יחסים עם מנהיגי עולם. עם כל הניסיון המצטבר הזה, אין אף אחד שמסוגל להתקרב לידע וליכולות שלה".

סבן גם בטוח שהמחויבות של קלינטון לישראל חסרת פשרות. "מבחינה חברתית היא ליברלית יותר אבל בענייני חוץ וביטחון היא ניצית. כששאלו אותה בפריימריז של 2008 'מה תעשי אם איראן תתקוף את ישראל בנשק גרעיני?', היא השיבה: 'נמחק אותה'. זו תשובה המבטאת את הקשיחות של הילרי, אבל גם את התמיכה והאהבה הבלתי מתפשרת שלה לישראל זה יותר מ-30 שנה".

השארת תגובה