נתניהו לאובאמה: "ניתן להגיע לעיסקה טובה יותר"

לשכת ראש הממשלה מגיבה לטענות של נשיא ארצות הברית ומבהירה: "במקום לעשות ויתורים מסוכנים, הגיעה השעה לחזור לדרישות המקוריות ולחזק אותן"

בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

יחסי ישראל-ארה"ב על מסלול התנגשות. אחרי שהנשיא אובמה דיבר בסוף השבוע על כך שכביכול נתניהו לא הציע חלופה אמיתית להסכם הגרעין – כעת מגיעה תגובת נתניהו. בהודעה רשמית שפרסמה לשכת ראש הממשלה הוא דוחה על הסף את הדברים וטוען כי היה ניתן להגיע לעסקה טובה יותר, שתבטיח כי איראן תסגור את מתקני הגרעין התת קרקעיים שלה ותפעל נגד המדיניות התוקפנית של טהרן במזרח התיכון.

"איראן מתעקשת לשמור על היכולות הגרעיניות הרבות שלה שבעזרתן תייצר פצצות אטום, ומתעקשת להסיר את כל הסנקציות לאלתר", אמר נתניהו בהודעה לתקשורת העולמית, והתייחס לנוסח ההסכם שנחתם בלוזאן. "איראן מסרבת לאפשר פיקוח אפקטיבי על כל המתקנים החשודים שלה, ובו בזמן ממשיכה איראן בתוקפנות הבלתי מרוסנת שלה באזור ובטרור שהיא מפיצה ברחבי העולם".

כאמור, בשבת התייחס הנשיא אובמה להסכם הגרעין במסגרת ועידת האמריקות בפנמה סיטי, וטען כי שאל את נתניהו אודות חלופות אפשריות, "שאלתי מה החלופה שלכם להסכם. לא קיבלתי תשובה טובה". על כך אומר נתניהו בתגובה כי הסכם טוב היה מחייב את איראן "לסגור מתקנים תת-קרקעיים בלתי חוקיים שהוסתרו במשך שנים מהקהילה הבינלאומית", ובנוסף, "יקשור בין הסרת המגבלות הללו לבין הפסקת התוקפנות של איראן באזור, הטרור הגלובלי שלה ואיומיה להשמיד את ישראל".

עוד ציין נתניהו כי "איראן זקוקה להסכם יותר מכל אחד אחר", והוסיף כי "במקום לעשות ויתורים מסוכנים לאיראן, הגיעה השעה שהקהילה הבינלאומית תחזור לדרישותיה המקוריות ותחזק אותן. אסור לנו לאפשר לאיראן, נותנת החסות הגדולה בעולם לטרור, דרך קלה לנשק גרעיני שיאיים על העולם כולו".

 

השארת תגובה