המו"מ מתחדש: נתניהו יוועד עם ראשי המפלגות

בסביבתו של ראש הממשלה אומרים כי הוא מעוניין להאיץ את המגעים ולנסות להקים ממשלה עוד השבוע ■ אופציית ממשלת האחדות עדיין על הפרק

נתניהו. צילום: לע"מ
נתניהו. צילום: לע"מ

חג הפסח הסתיים והמשא ומתן להרכבת הממשלה עולה שלב. הסיעות החרדיות 'ש"ס' ו'יהדות התורה' צפויות לחתום על ההסכם הקואליציוני כבר בימים הקרובים, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר את צוות המו"מ הקואליציוני מטעם הליכוד על מנת להאיץ את המהלכים לקראת החתימה המתוכננת. במקביל צפוי נתניהו לערוך פגישות אישיות עם ראשי המפלגות. ההערכה היא כי נתניהו יכריע עד סוף השבוע בסוגיית התיקים לראשי המפלגות המיועדות לקואליציה.

דרישותיהן של המפלגות החרדיות ידועות: ש"ס דורשת את תיק הפנים לאריה דרעי ואת משרד הדתות, כמו גם ראשות ועדה וסגן שר נוסף – באוצר או בחינוך. יהדות התורה מעוניינת בראשות ועדת הכספים לח"כ משה גפני ובתיק הבריאות ליעקב ליצמן, שיכהן כסגן שר במשרד אותו עזב לפני שנתיים.

ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה, שייפגש עם צוות המו"מ כבר היום, אמר כי "הדרישות שלנו מוכרות פחות או יותר בעניין הגיוס והישיבות, וכעת אנחנו מחכים לתשובות מהליכוד. אנחנו באים עם רצון טוב". עם זאת, ליצמן העריך כי הצדדים לא יחתמו על ההסכם כבר היום.

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס אף הוא למו"מ המתנהל במהלך חגיגות המימונה אמש: "מבחינתנו אפשר לסגור ממשלה כעת ויפה שעה אחת קודם, אבל זה תלוי באחרים ואני מקווה שכולם יידעו את מקומם". אך ציין כי "נתניהו יכול ללכת גם לממשלה של 67 אבל גם לממשלה יותר רחבה, תלוי בהתנהלות השותפים".

יצוין כי בנושא חוק הגיוס מסתמנת הסכמה בין הסיעות המיועדות להרכבת הקואליציה, ולפיה הסנקציות הפליליות יבוטלו.

בנושא חוק הלאום, מסתמן כי יוקם צוות שיכלול את נציגי כל הסיעות בקואליציה אשר ינסח את החוק מחדש, זאת מאחר שהחרדים הביעו התנגדות לחוק בניסוחים המוצעים כעת. לגבי חוק הגיור עדיין יש מחלוקת בין החרדים לישראל ביתנו ולבית היהודי.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במהלך חגיגות המימונה לסוגיות הפוליטיות והדגיש את המשימות הניצבות בפני הממשלה הבא: "ראשית, אחדות העם – זה בא לידי ביטוי במימונה, אבק הבחירות כבר שקע, צריך לחזק את האחדות בקרב אזרחי ישראל ועם ישראל וכך נעשה. שנית, רווחת העם – אנחנו מחויבים להמשיך בפיתוח הכלכלי המואץ המרשים של מדינת ישראל, אבל לדאוג שהדבר הזה ילווה גם בהורדת יוקר המחיה ובייחוד מחירי הדירות ולצורך זה צריך להגדיל היצע, להגדיל את ההיצע בהרבה הרבה דרכים – וכך נפעל. הבטחנו לעשות את זה וזאת תהיה המשימה הראשונה של הממשלה שאקים בעזרת השם במהרה בימינו".

נתניהו הוסיף כי "הדבר השלישי, שהוא אולי הדבר הראשון, זה לדאוג לביטחון העם. אנחנו עומדים בפני אתגרים גדולים ורבים והגדול שבהם היה ונשאר הניסיון של אירן לפתח יכולות לנשק גרעיני. לצערי, כל הדברים שהתרעתי בפניהם לגבי המסגרת להסכם שהתגבשה בלוזאן מתאששים לנגד עינינו. אני מבטיח לכם שאעשה הכל כדי לדאוג, שוב, לאחדות העם, לרווחת העם ולביטחון ישראל".

 

 

 

השארת תגובה