הראשונה להנציח: רבי יהושע מאמאן זצ"ל

בית שמש היא העיר הראשונה שמנציחה את זקן רבני מרוקו – הגאון רבי יהושע מאמאן זצ"ל • בנוסף, ועדת השמות העירונית החליטה על מתן שמות רחוב לרחובות באזורים חדשים בשכונות החדשות ברמת בית שמש

רחוב על שם הרב מאמאן
רחוב על שם הרב מאמאן

מליאת מועצת עיריית בית שמש אישרה בשבועות האחרונים את פרוטוקול ועדת השמות העירונית בראשותו של ראש העיר משה אבוטבול, שהחליטה על מתן שמות לכמה רחובות חדשים בעיר, הנמצאים לקראת אכלוס בתקופה הקרובה.

בין השמות החדשים שניתנו, ישנם שני שמות של רבנים בשכונה החרדית החדשה 'רמת אברהם' ברמת בית שמש. רחוב הרב מאמאן, ע"ש הגאון רבי יהושע מאמאן זצ"ל, שנפטר בחודש טבת האחרון בשיבה טובה בשנת ה-100 לחייו. הרב מאמאן כיהן כרבה הראשי של מרקש שבמרוקו ועם עלייתו לישראל כיהן כרב בנהריה, אב"ד בבאר שבע ודיין בבית הדין הגדול.

במסגרת ועדת השמות, נערכו כמה שינויים בשמות שכבר ניתנו בשכונת 'רמת אברהם', בהתאם לבקשת הלמ"ס, לאחר שמספר שמות שניתנו חרגו את מהמספר המקסימלי של 19 אותיות. בהתאם לכך שמות רחובות אלו קוצרו: רחוב "הרב יוסף חיים זוננפלד" שקוצר ל"הרב זוננפלד", רחוב "הרב מיכל יהודה לפקוביץ" שקוצר ל"הרב לפקוביץ", רחוב "הרב שלמה זלמן אוירבעך" שהפך ל"הרב אוירבעך". רחוב נוסף שניתן על שם "הרב בן ציון ברוק", קוצר ל"הרב ברוק", בשל טענת בלמ"ס כי שם הרחוב דומה לרחוב "הרב בן ציון אבא שאול" והדבר יכול לגרום לבלבול בציבור.

ועדת השמות החליטה על שלושה שמות חדשים במתחם 'בני ביתך' בשכונת המשקפיים, הסמוכה לרמה א' – "רמת הנחלים" ובהתאם לכך גם שמות הרחובות שם נקראו על שם נחלים – נחל קדרון, נחל פרת ונחל פולג. בשכונת רמב"ש ג'-2 ("רמת חזון עובדיה") שהשמות בה על שם נביאי ישראל, התווסף שם רחוב חדש "רחוב דבורה הנביאה".

בנוסף, ועדת השמות החליטה להנציח את שמו של מר אבנר כהן ז"ל, בעליו של מפעל אבקו כימקלים באזור התעשייה הצפוני של בית שמש, כשהקטע המזרחי של רחוב המסגר יקרא "מבוא אבנר" על שמו. "מר אבנר כהן תרם רבות לכלכלת העיר והעסיק רבים מתושביה. בנוסף לכך הקימו הוא ורעייתו דינה בית כנסת לעדה התימנית בבית שמש", נכתב בפרוטוקול ועדת השמות, ואף צוין כי השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי שלח מכתב בקשה לעירייה להנציח את פועלו של האיש.

כמו כן החליטה הועדה להנציח את זכרה של גב' מלכה גיאת ע"ה, שפעלה רבות לקידום פרויקטים חינוכיים בבית שמש, על הספרייה העירונית בעיר שתקרא 'ספריית מלכה' על שמה.

ראש העיר משה אבוטבול, המשמש גם כיו"ר ועדת השמות העירונית הביא את פרוטוקול ועדת השמות לאישור מליאת מועצת העיר, והבקשה אושרה פה אחד.

"בית שמש נמצאת בתנופת בניה", אמר ראש העיר משה אבוטבול, "כל הזמן אנו מאכלסים שכונות חדשות וממילא יש שמות רחוב חדשים. ועדת השמות מתכנסת בתדירות גבוהה, וכל בקשה שמגיעה לוועדה נבדקת ביסודיות רבה, מתוך מטרה להנציח בבית שמש את פועלם של מאורי האומה ושל אלו שתרמו לבניינה של בית שמש".

ראש העיר הוסיף, כי "בין השמות החדשים נמצא רחוב על שמו של הגאון הצדיק רבי יהושע מאמאן זצ"ל, שהיה זקן רבני מרוקו ומי שהשפיע אהבת תורה ויראת שמים על רבבות, הוא היה דיין גדול, מחבר השו"ת 'עמק יהושע', רב ומורה דרך במשך קרוב ל-70 שנה ולכן זכות לבית שמש שבה יש קהילות גדולות של יוצאי מרוקו, להיות העיר הראשונה בארץ שקוראת שם רחוב על שמו של גאון וצדיק זה".

השארת תגובה